Na festival se ale netěší jen návštěvníci, ale i členové skupin a zpěváci, kteří tam zamíří. Například skupinu Mandrage uslyšíte poprvé už v pátek. „Hrajeme s naprosto skvělou partou. Se superskupinou Tomáše Kluse, s Monkey Business a s kapelou Wohnout, pročež se těšíme dvojnásob, máme ty lidi i ty kapely moc rádi," řekl frontman kapely Vít Starý.

Skupina má připraven i nové koncertní vystoupení, které bude k vidění pouze letos v létě. „Návštěvníci se mají jistě na co těšit. Myslíme, že se nám to docela povedlo. Playlist koncertu bude průřezem toho nejlepšího, co jsme kdy nahráli, dá-li bůh, tak i včetně nového singlu," nalákal Starý.

Hrady CZ jsou zvláštní pro skupinu Mig 21, a to podle slov jejího zpěváka Jiřího Macháčka z několika důvodů. „Je to festival opakující se každý víkend, takže vznikají nové vztahy, nová pouta a snad někdy i lásky mezi kapelami, návštěvníky, ale hlavně mezi lidmi, kteří Hrady organizují. To je něco naprosto jedinečného. Jeho putovní charakter a kvalita zázemí dává účinkujícím pocit, že jsou vlastně na dovolené s partou kamarádů, kteří se víkend co víkend potkávají na různých místech naší republiky. Takže se vlastně těšíme na dovolenou," řekl Macháček.

Kapela si přiveze vlastní scénu, která bude udělaná speciálně pro Hrady CZ. Zároveň bude hrát hodně písní z nového alba, které promíchá s evergreeny. A chybět nebude ani překvapení.

Na početné publikum se těší i zpěvák Xindl X, podle kterého jde muzika a hradní atmosféra skvěle dohromady. „Vždyť ve středověku se muzika provozovala hlavně na hradech. Potulní minnesengři jezdili od hradu k hradu a obluzovali hradní dámy za prachy hradních pánů. A vzhledem k tomu, že středověk neskončil, je fér, že alespoň jeden festival na tuhle tradici navazuje," uvedl s úsměvem zpěvák, od kterého lidé uslyší hity jako Anděly, Barbíny, Blbý věky, Lásky, Housky, Dysgrafiky, Chemie, Štědrý večery a podobně.

Jako první se v sobotu představí Gazdina Roba, která začne hrát v 11.30 hodin. „Těší se asi všichni, ale my se těšíme doopravdy. Přece jen spousta lidí, kteří na Hrady chodí, to je pro nás příležitost oslovit další fanoušky. A na ty se vždycky těšíme. Hrady v minulosti nepatřily jen panstvu. Tu a tam nechal pán vyvalit sud piva a bylo bene pro všechny. A to se bez kejklířů a šašků neobešlo. Tudíž my jsme ti novodobí kejklíři a šašci, no a na nějaké to pivko snad taky dojde," řekla zpěvačka skupiny Petra.

Skupina přímo pro Hrady CZ chystá nový singl „Jet Lag", včetně klipu. „Jinak bude playlist pro Hrady vycházet hlavně z poslední desky, ale určitě ho uzpůsobíme tomu, že hrajeme v sobotu v poledne. Tudíž si protentokrát odpustíme ty lyričtější polohy a budeme se spíš snažit lidi příjemně naladit na celý festivalový den," dodala zpěvačka a návštěvníky by pozvala pomocí názvu jejich desky: „Přijďte, protože „Deset let jsme se neviděli". A kdo ví, jestli někdy předtím."

Dále se můžete v sobotu těšit na Iné Kafe, Čechomor, Tata Bojs, Wanastowi Vjecy, Chinaski, No Name, Portless, Visací zámek, Annu K. a Sto zvířat.

Klatovský deník spolu s organizátory festivalu Hrady CZ připravil pro své čtenáře soutěž o vstupenky. Těšit se na ni můžete v týdnu před festivalem.