Veselohra Carla Goldoniho Poprask Na laguně, kterou nacvičili pláničtí ochotníci, přilákala o víkendu do bolešinského kulturního domu spoustu lidí. Hru o lásce a intrikách zrežíroval Petr Masný (na snímku), s nímž jsme si v sobotu před uvedením premiéry povídali o přípravách veselohry a budoucích plánech ochotnického spolku.

O čem hra je a jak dlouho jste ji připravovali?
Jednou z klíčových postav veselohry je vyšetřovatel Isidoro, který využije hádky obyvatel Chioggi nedaleko Benátek, a vytváří tak uměle případ, kterého se ujímá. Jednu z hlavních úloh v tomto případu má lodičkář Toffolo, horkokrevný sukničkář, který případ odstartuje hromadnou žalobou. Navíc svou povahou rozvrátí několik vztahů, čímž se situace v italském městečku ještě víc zamotává. V prvním dějství totiž flirtuje se zadanou dívkou Luciettou, což se neobejde bez následků. Zejména mladičké Checcy, která by mohla být jeho milou a která navíc vidí, že na její účet oba žertují, se to moc nelíbí. A začne hádka. Hašteření žen a nakonec i některých mužů se na jevišti občas zvrhne v pěknou melu, což ocení i děti. Zkrátka představení je pro všechny věkové kategorie. Hru jsme nacvičovali od října loňského roku a nyní se s ní chystáme ještě do dalších obcí na Klatovsku.

Jsou zde i nějaké vedlejší role?
Ano. Role psů. Dokonce i úlohy zvířat jsme dali některým našim členům. Ostatní úlohy mají své klíčové momenty, takže žádnou z nich nelze považovat za vedlejší.

Ještě během nadcházejícího víkendu budete hrát v Bolešinech. Kam se chystáte pak?
Stejně jako v předchozích letech navštívíme Kulturní dům v Újezdu u Plánice.

A přímo v Plánici ne?
Bohužel. Tam už nějaký čas nehrajeme, protože ve spolkovém domu nemáme jeviště. Když jsme v Plánici hráli naposled, museli jsme si vyrobit jeviště z palet, kterých bylo plné nákladní auto, a hasiči nám je tahali do prvního patra. To byla dost složitá improvizace, takže Plánici kvůli tomu vynecháváme.

Má váš spolek nějaké nové členy?
Má, ale ostřílení ochotníci u nás zůstávají, i když zrovna nehrají. Třeba teď máme mezi novými členy Tomáše Holého, který v Poprasku na laguně hraje Beppa, nebo Elišku Hnojskou. Ta zase ztvárnila Luciettu, jednu z dívek a obyvatelek Chioggi.

Takže v Plánici je o ochotnické divadlo zájem i mezi mládeží.
Naštěstí ano, ale jak říkám, v Plánici jsme už dlouho nehráli, takže domácí publikum za námi musí dojíždět.

Až uložíte Poprask na laguně do archivu, co budete zkoušet dál?
Určitě pohádku. Děláme to tak každý rok.. Vždycky střídáme představení, které je vesměs pro děti, a pak hru pro všechny generace. Na jaký příběh se vrhneme, to zatím nevím.