Letadla, lodě, hrady a spoustu dalších výtvorů více než sedmdesáti modelářů mohli v sobotu odpoledne zhlédnout návštěvníci výstavy v Základní škole v Tolstého ulici v Klatovech. Podle organizátorů byl oproti předchozím ročníkům znát posun modelářů kupředu. „Na spoustě modelů byla znát velká fantazie.

„Třeba nejmladší účastník, teprve čtyřletý Vítek Sedláček vyrobil letadlo z lékařských špachtliček,“ uvedl organizátor Petr Novák.
Mezi modeláři z Klatovska se objevilo i několik dětí ze sousedního regionu a dokonce devítiletý Petr Němec z Mariánských Lázní, který vyhrál mistrovství světa modelářů. To se konalo před týdnem v Anglii. „Byl to pro mě neuvěřitelný úspěch. Modelařině se totiž věnuji teprve rok. Na mistrovství jsem se prezentoval několika modely letadel a tanků a jedním větším modelem, na kterém je zachycen džíp s vojáky a letadlo, které nouzově přistálo,“ řekl malý modelář, který navíc v Anglii zvítězil i v kategorii Best of junior s modelem válečného letadla.

Řada modelářů si při vyhlašování výsledků přišla pro několik cen, podle toho, ve které kategorii jejich výtvor zvítězil.
První místo v kategorii lodí a první místo za originalitu získal jedenáctiletý Honza Zborník z Klatov, který vyrobil pirátskou loď Černá perla z velkofilmu Piráti z Karibiku. „Stavěl jsem ji asi tři měsíce,“ prozradil Honza, který se modelářství věnuje čtyři roky.

Kromě modelářské výstavy mohli návštěvníci školy vidět i modely aut na dálková ovládání, s nimiž závodí na Klatovsku každý rok desítky dospělých modelářů. Vedle toho se zde prezentovali i členové airsoftového týmu.