VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Makovice kaple na švihovském hradě skrývala dávná tajemství

ŠVIHOV - Starobylý vodní hrad Švihov odhalil jedno ze svých tajemství. V makovici na sanktusníku kaple švihovského hradu byly při opravách nalezeny dvě zaletované schránky.

10.8.2007
SDÍLEJ:

Kastelán Lukáš Bojčuk ukazuje místo, kde byla nalezena schránka.Foto: Milan Kilián

Jedna z doby zásadních oprav před druhou světovou válkou z roku 1934 a druhá, která byla do makovice umístěna při opravách probíhajících v roce 1953.
„Věděli jsme, že by makovice měla skrývat nějakou schránku, neboť jsem tuto informaci objevil na jedné z listin v našem archivu,“ řekl Deníku švihovský kastelán Lukáš Bojčuk.
Schránky byly ze Švihova odvezeny zapečetěné a otevřeli je až odborníci Národního památkového ústavu (NPÚ), kteří je nyní zkoumají.
„Schránka z předválečné doby ukrývala materiály obsáhle informující o dějinách hradu ve 20. století, doby pro hrad velice pohnuté kvůli důsledkům pozemkových reforem. Kromě dobového tisku, mincí a fotografií či souboru známek je velice zajímavá strojopisná zpráva chudenického faráře z roku 1934. Ten poukazuje na celosvětové neutěšené poměry,“uvedl památkář ústavu David Růžička. Na prvních stranách novin, do nichž byly pamětní předměty ukryté ve schránce zabaleny, se píše o smrti jugoslávského krále Alexandra I., úkladně zavražděného během návštěvy Francie. O této vraždě píše také chudenický farář. Pokud šlo o domácí politickou situaci, i zde můžeme vyčíst silné farářovo rozčarování z dobových poměrů. „Stařičký prezident (Masaryk, 85 let – pozn.) je nemocen a víceméně loutkou vládnoucí kliky. U vesla jsou strana agrární a socialistická s přibráním Němců. Strany hleděly si jen svého prospěchu, stěžoval si farář v textu ze 13. října 1934. Celou písemnost završuje slovy: Nepršelo, špatná úroda, píce chybí.
Schránka z roku 1953 obsahuje zoxidované dobové mince, bankovky, které po měnové reformě ztratily svoji hodnotu, potravinové lístky, fotografie, pohlednice a dobový tisk. „Dominuje titulní strana novin s celostránkovým portrétem tehdejšího komunistického vůdce Klementa Gottwalda s nekrologem. Nalezneme zde i noviny mnohem starší, často opatřené komentovanými vpisy tužkou. U starší oslavné karikatury politika Rudolfa Slánského se například dočteme: „Tak tomu se odvděčili tak, že ho v roce 1953 popravili“,“ popsal Růžička. Poměrně suchý výčet významných oprav podle něj prezentuje krasopisný rukou psaný text tehdejšího kastelána. To vše doplňují pohlednice se vzkazy tehdejších zedníků a stavebních dělníků nám, budoucím generacím. Kromě hesel jako Pravda zvítězí či zmínce o bouřlivém roku 1953 či pozdravu příštím pokolením se od party zedníků ze Švihovska dozvíme, že nám nechávají peníze na pivíčko (pravděpodobně míní soubor zoxidovaných mincí), což doprovází přání: „Buď zdráv, silen a hodně chlastej!“
Památkář Tomáš Karel, který obsah pamětních schránek z makovice předběžně zkoumal, upozorňuje na nezvyklou skutečnost, jíž je absence oficiálních materiálů, které by měly být v makovici uloženy. Překvapující je, že ani tehdejší památková péče neuložila žádné podrobné oficiální informace o restaurování a konzervaci hradu, která ve druhé polovině dvacátého století na Švihově probíhala, a jíž včetně opravy hradu z roku 1934 vděčíme za současnou podobu památky.
„Přibližně koncem prázdnin, kdy budou práce na opravě střechy ukončeny, se pečlivě zdokumentované, nafotografované a oscanované materiály do makovice vrátí doplněny o naše vzkazy budoucím generacím. Ty budou zřejmě obsahovat již i oficiálnější informace dokumentující opravy hradu, dojde-li na instrukce stran pití alkoholu budoucím generacím, není známo,“ řekl Růžička.
Bojčuk přislíbil, že by se ve schránce pro příští generace mělo objevit i dnešní vydání Klatovského deníku. „Ještě před zimou bychom rádi vystavili kopie věcí, které byly ve schránkách nalezeny,“ dodal Bojčuk.

10.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

1. B třída 2017/2018: Pačejov (bílé dresy) - Chanovice 2:2
33

Nýrsko vyhrálo v Žihli, Dešenice přerušily "Kašperkám" vítěznou sérii

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Ředitel NP Šumava Pavel Hubený dostal bavorskou medaili

Šumava - Ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený převzal ve čtvrtek z rukou ministryně životního prostředí a ochrany spotřebitele Ulrike Scharf Bavorskou státní medailí za mimořádný přínos pro životní prostředí (Bayerische Staatsmedaille für besondere Verdienste um die Umwelt).

Otevřou opravené náměstí v Horažďovicích

Horažďovice – Ve sváteční den, 28. října, bude slavnostně otevřeno zrekonstruované náměstí v Horažďovicích.

Facka na Hané. Mora zničila Škodovku pěti góly

Olomouc, Plzeň – Věděli, že to v Olomouci nebude lehké, ale že si odvezou tak hořkou porážku, hokejisté Škody Plzeň nečekali.

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Plzeň – Nezaváhali. Fotbalisté Viktorie Plzeň vyhráli už jedenácté utkání v řadě od začátku ligové sezony. V neděli doma porazili 3:0 Zbrojovku Brno, vedenou bývalým koučem Plzně Romanem Pivarníkem. O branky se postarali Krmenčík, Hořava a Kopic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení