Tradiční železnorudské slavnosti letos město netradičně rozdělilo na dvě části, přičemž první byly nedávné rytířské turnaje v podání historické slupiny Honoris. Kvůli tomu už nezbylo tolik prostředků na uplynulý víkend, takže museli lidé oželet ohňostroj a některá další lákadla.
„Přesto si myslím, že slavnosti přilákaly řadu lidí a po〜dle reakcí některých návštěvníků byli lidé vesměs spokojeni,“ uvedl starosta Železné Rudy Michal Šnebergr. „Ohňostroj jsme letos neplánovali, protože je poměrně nákladný. Místo toho jsme uspořádali zmiňované rytířské turnaje a každý týden se tady snažíme dělat něco pro turisty, aby zdejší lokalita byla lákavější. Zrovna týden po železnorudských slavnostech tady budeme mít první ročník divadelního festivalu,“ dodal.
Přesto se našlo několik jedinců, kteří oslavy komentovali negativně. „Těšili jsme se na opravdový jarmark, jak stálo na pozvánce. Bohužel jsme našli řadu obyčejných pouťových stánků,“ řekla zklamaně Eliška Řezníčková z Klatov.
Sobotní dopolední program zahájili stejně jako v loňském roce tamní poloprofesionální hasiči, kteří si pro návštěvníky oslav připravili ukázku své práce. „Předvedli jsme lidem vyprošťování lidí z havarovaného vozidla a došlo i na likvidaci požáru,“ upřesnil člen železnorudské jednotky Filip Brož.
Během dne se pak na pódiu poblíž hlavní silnice střídaly nejrůznější pěvecké a taneční soubory z celého regionu. Kromě zavedených souborů vystoupil i poměrně nový Železnorudský smíšený sbor, o folklorní část se postaral klatovský soubor Šumava a v odpoledních hodinách došlo i na dechovku, country nebo funky.
Během víkendu mohli lidé navštívit i tamní zámeček, kde je stálá expozice historických motorek, aut a výstava loutek. „V pátek tady bylo kolem šedesáti návštěvníků, sobota byla trochu slabší, protože počasí lákalo lidi spíš ven,“ podotkl Václav Šebelík, který je v muzeu na brigádě.
Nejmladší návštěvníky oslav lákaly především pouťové atrakce poblíž tamního kostela. Kromě houpaček a kolotoče se mohly děti svézt na autodromu, ti otrlejší se mohli posadit do houpací lodě. „Tohle jsem nemohla dceři odepřít,“ pousmála se Jitka Strouhalová, která malou Kristýnku posadila do autíčka a prošla s ní ještě ostatní atrakce.