„Každý se musí držet plánu, aby nevznikl chaos. Všechno musí klapnout tak, aby se hlavně návštěvníkům akce líbila,“ řekl po asi dvouhodinové diskuzi nad podrobným plánem a harmonogramem Selského dne Jaroslav Straka z Tajanova, člen pořádajícího Sdružení chovatelů a přátel koní Klatovska Domažlicka, které akci připravuje ve spolupráci s Rolnickým družstvem Úhlava Dolany. „Věřím, že všichni uděláme maximum pro zdárný průběh akce. Ale je jasné, že její úspěšnost bude hlavně záležet na počasí, tak jako většina prací v zemědělství,“ dodal předseda zmiňovaného družstva Josef Balín.

Organizátoři Selského dne chtějí navázat na poměrně úspěšnou loňskou soutěž v orbě koňmi. „Chceme široké veřejnosti přiblížit zemědělské práce tak, jak je lidé prováděli na přelomu padesátých a šedesátých let,“ vysvětlil důvod pořádání akce Josef Našinec.

Návštěvníci Selského dne tak uvidí například obracení a nahrabávání objemné píce jednoduchými stroji taženými koňmi, sečení obilí sekačkou taženou koňmi včetně dělání snopků, z nichž se stavěly mandálky, získávání zrna ze sklizeného obilí, to je mlácení ve stacionární mlátičce poháněné vlastním motorem.

Chybět nebude ani ukázka ruční sklizně obilovin - sečení bachlemi, speciálními kosami. „Už se na to moc těším, Bachli mám po rodičích, s nimiž jsem obilí takhle sklízel. Určitě jsem to nezapomněl, proto si myslím, že to dovedu předvést i návštěvníkům Selského dne,“ uvedl Zdeněk Matouš z Bukové, který si už nyní chystá odpovídající dobový oblek sekáče. „Budu mít nepostradatelnou zástěru, pantofle a kšiltovku,“ plánoval v úterý večer v Dolanech Matouš.

Součástí bohatého zhruba čtyř a půl hodinového programu zpestřeného přehlídkou moderní techniky bude i soutěžní orba, která měla premiéru už vloni. Hlavním rozhodčím klání bude Josef Pflanzer, bývalý učitel z klatovské střední zemědělské školy. „Nabídku pořadatelů jsem rád přijal a určitě letos při soutěži využiji zkušeností z loňska. Hlavně, abychom měli dost oráčů,“ řekl odborník na soutěžní orbu.