Šest souborů včetně jednoho česko–německého zavítalo o víkendu do Švihova, kde se konal už třicátý čtvrtý ročník Švihovského hudebního léta. Oproti loňskému roku se divákům představilo méně hudebníků i mažoretek, především kvůli tomu, že organizátoři nedostali grant jako v předchozích letech. „Bohužel festivaly v letošním roce přišly zkrátka. My jsme mohli operovat především s penězi od sponzorů. Nebylo to jednoduché, protože festival je velice nákladný,“ vysvětlil jeden z organizátorů hudebního léta, Ladislav Jirák. I přes finanční hendikep neztratil švihovský festival nic ze svého glancu a i letos přilákal do města davy lidí. „Jezdíme sem už bezmála dvanáct let. Především kulaté ročníky byly velkolepé,“ řekla jedna z návštěvnic, Hana Francová z Tachova.
Kulatý ročník čeká organizátory v příštím roce a už nyní počítají s účastí čtrnácti souborů.
„Bohužel počasí nás trochu zlobilo. Dopolední program jsme museli z nádvoří hradu kvůli dešti přesunout do špýcharu. Naštěstí slavnostní pochod městem nic nepokazilo,“ podotkl starosta Švihova Václav Petrus, který se jako každý rok setkal na radnici se všemi kapelníky.
„Tamhle hraje náš Honza,“ ukázala hrdě do řady muzikantů, kteří na švihovském náměstí doprovázeli mažoretky, osmiletá Janička Vránová z Rožmitálu. Ta se na svého bratra přijela podívat i s rodiči.