Kromě načesaných krasavců mohli lidé stejně jako v předchozích letech zhlédnout i agility.
„Celkem jsme na výstavu zaregistrovali tři stovky psů více než šedesáti plemen. Jen německých ovčáků se tady sešlo kolem třiceti a yorksheerů zhruba třicet,“ upřesnil ředitel výstavy Dobromil Strnad.
Majitelé čtyřnohých kamarádů se během dne utkali v nejrůznějších soutěžních kategoriích, jako nejhezčí veterán, nejlepší chovatelská stanice nebo nejhezčí pár. Zlatým hřebem výstavy byla pak přehlídka krajských vítězů, z nichž posuzovací komise vybrala tři nejkrásnější psy a nejkrásnější feny.
Především děti obdivovaly plemena označovaná laiky jako ´gaučová´. Tito chlupáči se dokonce při fotografování chovali jako manekýni a objektivům se přímo nastavovali. Velkému obdivu se těšil také šarpej, který lákal děti i dospělé svou povislou kůží.
„Naší Abbie se zřejmě fotoaparát moc nelíbí,“ podotk s úsměvem Miloš Fiala z Přimdy, který přijel do Klatov se svou tříletou kolií.
Někteří návštěvníci trochu litovali, že mezi množstvím plemen se neobjevil žádný velký výstřelek, jako tomu bylo v prvních ročnících výstavy. Přesto mohli lidé spatřit jednu raritu. „Bylo to naše národní plemeno a jde o horského psa,“ podotkl ředitel výstavy.
Mezi vystavovateli nechyběli ani majitelé psa chow chow (čau–čau), který se mezi běžnými chovateli, již se na žádných výstavách neprezentují, pomalu vytrácí.
„A tohle by mohl být prknoteriér,“ zažertoval jeden z přítomných, když viděl s dřevěným pejskem na provázku malého návštěvníka výstavy Standu Kalistu. Ten se přišel na chlupáče podívat se svou maminkou Miroslavou Šmídovou.
Já mám raději velké psy. Dogy, dobrmany nebo irského vlkodava,“ neskrýval svou odvahu devítiletý Marek Janoušek z Domažlic.