„Každý stát má své mistrovství republiky, z něhož se nominují reprezentanti na mistrovství světa. Podobně tomu bude v případě České republiky. Předpokládáme, že ze srpnového mistrovství republiky vzejde na říjnové mistrovství světa pět až šest našich zástupců,“ upřesnil Škubal. Ten má s pořádáním akce společně se Západočeským klubem chovatelů kníračů své zkušenosti. Mistrovství světa totiž pořádali už před pěti lety.

Do města pod Černou věží, zdejších hotelů a penzionů se chovatelé se svými chlupáči začnou sjíždět už v polovině posledního říjnového týdne. V průběhu pátečního dopoledne 26. října je čekají tréninky. „Odpoledne přijde na řadu tzv. nástřelný pes. Pro laiky to znamená, že rozhodčí společně s chovateli si upřesňují, kde budou jaké překážky a slaďují pravidla tak, aby byla pro všechny stejná,“ upřesnil Škubal.

I když slavnostní zahájení vyplněné bohatým kulturním programem, do něhož se zapojí například klatovské mažoretky, bude v pátek odpoledne, vlastní soutěž je na programu v sobotu 27. října. Soutěžní klání se skládá ze tří disciplín: stopy, poslušnosti a obrany. „Divácky nejatraktivnější je obrana. Při stopě se pes vydává v předem vyšlapané stopě a hledá ukryté předměty. Poslušnost je pak klasickou disciplínou, při níž pes předvádí, jak umí reagovat na povely svého pána,“ dodává Škubal.

Přestávky soutěže, na jejíž průběh by měla dohlížet trojice rozhodčích složená ze zástupců Slovenska, Německa a Švýcarska, budou vyplňovat například ukázky výcviku malých kníračů a také se představí policisté se služebními psy. Sobotní večer završí společenský program, do něhož si své vystoupení připraví každý ze zúčastněných států.

Chystané mistrovství světa velkých kníračů bude nejen přitažlivou akcí pro děti a dospělé, ale i důkazem toho, že pes je stále věrným přítelem člověka, skvělým pomocníkem, a pokud je důkladně vycvičen, pak i poslušným tvorem. „Knírač je plemeno, které bylo vyšlechtěno v Německu a bylo používáno formany k ochraně majetku na jejich cestách.

Později bylo využíváno jako služební plemeno pro pracovníky policie a vojáky. Nyní se jeho role posunula spíše do roviny sportovní, ale i do oblasti pomoci a záchrany,“ upřesnil technický prezident chystaného mistrovství Luboš Gaborík.