Jejím účelem bylo přitáhnout děti ke čtení a zpopularizovat mezi nimi knihovnu. „ Byla jsem v porotě na podobné akci v Nýrsku a tak jsem se rozhodla uspořádat něco podobného také v Klatovech“ řekla Deníku pořadatelka Romana Kubíčková.
Celá soutěž začala už na samotných školách , kde děti předváděly své čtenářské umění v jednotlivých třídách. Vítězové školních kol se shromáždili ve společenském sále knihovny v Klatovech. „Jsem z celé akce nadšená, děti to hrozně prožívaly. Je to pro ně jiná atmosféra, než na akcích , které proběhnou ve škole. Tady jsou na veřejnosti a prostředí sálu je pro ně nové a noblesní“ popisovala své pocity a pocity dětí vychovatelka školní družiny Hana Nohelová.
Soutěžící hodnotila čtyřčlená porota. Nehodnotila se přitom vůbec rychlost čtení, ale kvalita přednesu. „Úroveň čtenářů je vysoká, jen by měli zdokonalit projev, ten bych si představovala hlasitější, a výraznější. Co mi také u většiny vadí, je to, že nedávají při čtení důraz na předložky,“ upozorňovala čtenáře na chyby předsedkyně poroty a bývalá učitelka Věra heřmánková. „Na přednesu dětí byla znát pochopitelně, tréma a to způsobilo, že četly někdy troch překotně. Děti by měly zvolit volnější tempo, při kterém udělají také méně chyb,“ doporučovala pedagogům Heřmánková.
„Měly jsme strašnou trému“, přiznala čtenářka Dominika Hadková, „ale celá akce se nám líbila a rádi se zúčastníme zas.“