VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Válečná hra Říšské jablko začala v Plzni

„Málokdo ví, že v dubnu 1945 u Kolince přežívali dva zpravodajci a českoslovenští parašutisté z Ruska,“ říká Jan Jirák.

25.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Richard Čermák

Přicházeli z nebe. Dodnes nás jejich hrdinství fascinuje! Během 2. světové války byly ze západu i východu dopraveny do Československa desítky parašutistů. Všichni měli společný cíl - pomoci českým lidem v odboji proti německým okupantům. Archivář Jan Jirák z Vlastivědného muzea v Klatovech je autorem publikace „Paravýsadky do jihozápadních Čech“. Společně jsme se sešli při povídání o radiové hře s krycím názvem ŘÍŠSKÉ JABLKO. Původně se tato hra našeho kraje týkat neměla. Ve finále se hlavní dějství odehrálo na západě Čech. Příběh začal v roce 1943.
Co si mám při vyslovení hesla „radiová protihra“ představit ?
Jde o jednu ze zbraní používaných na frontách tajné války. Tyto zbraně nejsou vidět a často se o protihrách nikdo nedozví. Nebo se dozví se zpožděním, neboť se jedná o zpravodajskou činnost a vysoce utajované materiály. Často vyplouvají na povrch s obrovským zpožděním. Za války na provádění protiher existoval jeden pro demokratické síly nebezpečný nepřítel - německá zpravodajská služba Abwehr, která jako jedna z prvních zpravodajských služeb této zákeřné zbraně začala využívat ve větším měřítku.
A jak vlastně onu radiovou protihru definovat ?
Stejně jako do Československa tak do všech Německem okupovaných zemí Evropy seskakovali ze zahraničí parašutisté s různými úkoly. Měli tak pomoci ve vedení války. Dodnes platí, že ve válce vyhrává, kdo má přesnější informace o nepříteli. Výsadků byly provedeny do celé Evropy stovky. A radiová protihra je velice zákeřná a nebezpečná zbraň v tom, že neměckým tajným službám, když se podařilo parašutistu chytit, tiše si ho schovaly, zpracovaly, a pak mu začaly diktovat zprávy, které agent vysílal svému ústředí. Ovšem zprávy byly uměle vytvořené Abwehrem, takže uváděly ústředí v omyl, přeháněly informace, mátly, úmyslně podávaly dezinformace, což byl velmi nebezpečný způsob vedení války. v průběhu celé války ze západu i východu na území Československa seskákalo několik desítek paraskupin a několik set českých vlastenců, kteří utekli do zahraničí. Do těchto akcí byla vybírána morální elita našich zahraničních jednotek.
Prozraďíte příběh dvou parašutistů a hru s krycím názvem Říšské jablko, které ve vaší knize čtenáři nenajdou ?
Hra ŘÍŠSKÉ JABLKO se dotkla paravýsadku, který byl proveden sovětskou výzvědnou službou GRU. Výsadek tvořili dva českoslovenští parašutisté - velitel Oldřich Haken a radista Josef Hruška, kteří měli za úkol proniknout do Prahy a rozšířit spolupráci našeho odboje s východním odbojovým centrem. Každý měl svůj šifrovací klíč, kterým směl vysílat do Moskvy. Bylo dohodnuto, že pánové nebudou vysazeni přímo nad Protektorátem, ale v Polsku, a pokusí se dostat do Československa. Už byli očekáváni u polských odbojářů. Ovšem tady už sovětská zpravodajská služba narazila na důsledky hry RŮŽOVÝ KAVALÍR, kterou s nimi německý Abwehr vedl. Po seskoku nedaleko Krakova je polští odbojáři zavedli na adresu pána, který je měl odvést do Protektorátu. Pán byl však ve službách gestapa. Sotva jim uvařil čaj, do bytu vtrhlo gestapo a parašutisty zatklo. Byli převezeni na pražské gestapo, kde se poddali osudu. Rozhodli se, že si pokusí zachránit vlastní život, což znamenalo přistoupit na vedení radiové protihry proti zpravodajskému ústředí v Moskvě. V Praze byli vyslýcháni, protože však pražská služebna měla napilno s parašutisty z Anglie, bylo rozhodnuto, že radiovou protihru s krycím názvem ŘÍŠSKÉ JABLKO zahájí z Plzně.
Takže radiová protihra ŘÍŠSKÉ JABLKO byla zahájena ?
Parašutisté byli převezeni z pražského ústředí do plzeňské věznice tamního gestapa a odtud měli vést radiovou protihru s Moskvou. První depeše byla odvysílána 4. srpna1943. Z Moskvy okamžitě přišly úkoly, že mají vyzvědět informace o německé posádce Wehrmachtu v Plzni, informace o plzeňské Škodovce. Samozřejmě zprávy, které připravili němečtí zpravodajci úmyslně zkreslené a zavádějící, ty o které by zpravodajcům mělo jít zásadě, byly zamlženy, zamaskovány a předělány dle toho, jak se hodilo Němcům. Aby však depeše měla určitou věrohodnost, věci všeobecně známé obsahovaly odpovědi správné. Depeše vlastně byla umným zpravodajským dílem, které obsahovalo pravdy, polopravdy a záměrné lži. Tím, že radiová protihra začala v srpnu 1943 a skončila až v samém konci války, byla nejdelší radiovou protihrou, která byla vedena proti našim zahraničním odbojovým centrům jak v Londýně tak v Moskvě. Němci se snažili ze zpravodajské hry vytěžit maximum.
Prý tato hra skončila zajímavým fiaskem pro německou stranu…
Oba vězni byli drženi v celách plzeňského gestapa a na vysílání odváženi v poutech do Doudleveckých kasáren, odkud se vysílalo. Jako stráž s nimi jezdili tři příslušníci gestapa. Němcům však ke konci války opadla ostražitost, takže v dubnu 1945 je už vozil jeden příslušník gestapa. Toho parašutisté využili a po vysílání v noci z 5. na 6. dubna, když je příslušník vezl zpět do vězení, parašutisté jej omráčili, odzbrojili, odemkli si pouta, vyhodili přílušníka gestapa z auta a ujížděli směrem na jih. u Nepomuku nabourali, poté z auta vyskočili, utíkali dál, až se ocitli na vrchu Vidhošť u Kolince, kde se schovali a zřídíli si kryt. Protože do lesa chodili mladíci z Kolince, dali dohromady odbojovou skupinu, která jim donášela informace o pohybu německých vojsk. Když vypuklo povstání, sestoupili do Kolince a na místním revolučním národním výboru se představili, částěčně osvětlili svůj původ a dali se do spolupráce s revolučním národním výborem v Kolinci, což trvalo až do příchodu Američanů.
A co následovalo potom ?
Když válka skončila, 12. května z Kolince odjeli do Prahy, kde podali hlášení vedení ruské zpravodajské službě, která do Prahy s Rudou armádou přijelo. Je zajímavé, že radiová protihra z Plzně byla Abwehrem dokonale propojená s radiovou protihrou RŮŽOVÝ KAVALÍR, díky níž se dostali do zajetí. Radiových protiher ve finále proti Moskvě bylo vedeno několik najednou. Radisté si navzájem potvrzovali zprávy a dokonalým způsobem uváděli ruskou zpravodajskou službu v mýlku. Abwehr po dlouhou dobu byl vítězem tajné války vedené jak proti Sovětskému svazu tak Velké Británii. Myslím, že toto je zajímavá a neznámá historie války.

25.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 21 000 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Pracovník výroby a balení. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: manuální zručnost výhodou, osobní pohovory denně mezi 14 - 15 hodinou. Pracoviště: Ponnath řezničtí mistři, s.r.o., Pražská, č.p. 117, 342 01 Sušice 1. Informace: Pavel Samec, +420 376 524 521.

Výroba - Výroba Strojírenští technici 25 000 Kč

Strojírenští technici PLÁNOVAČ VÝROBY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME: SŠ ve strojírenství, praxe na obdobné pozici, znalost práce na PC - MS Office (aktivní excel), znalost výrobních procesů, NÁPLŇ PRÁCE: plánování výroby, údržba plán. modulu, aktualizace dat, NABÍZÍME: 5 týdnů dovolené, 13. plat, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: Otavské strojírny a.s., Strakonická, č.p. 365, 341 01 Horažďovice. Informace: Miloslava Janoutová, +420 376 334 490.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 19 000 Kč

Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍK - Sušice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: obsluha konvenčních soustruhů a frézek, manipulace materiálu, obsluha pily, odjehlování, zakružování, NABÍZÍME: 5 týdnů dovolené, 13. plat, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: Otavské strojírny a.s. - pracoviště sušice, U Kapličky, č.p. 303, 342 01 Sušice 1. Informace: Miloslava Janoutová, +420 376 334 490.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Klatovy, Plzeň, Osobní kontakt možný po předchozí domluvě - p. Ferus. Pracoviště: Jobnext s.r.o., Zlatnická, č.p. 79, 339 01 Klatovy 1. Informace: Antonín Ferus, +420 603 270 101.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sokolovna ve Strážově

Sokolovna dostala novou střechu

Ilustrační foto.

Opravy na kostele skončily

Policejní akce Voda 2018 probíhá i v kraji

Plzeňský kraj – Rozsáhlá preventivní akce Voda 2018, kterou provádí policie v součinnosti se zástupci Státní plavební správy, probíhá v i v Plzeňském kraji.

Nemocnici v Sušici navštěvuje více pacientů

Sušice – Do nemocnice v Sušici míří díky znovuotevřené chirurgické ambulanci v nepřetržitém provozu více lidí. Problémy ale začínají být na interně.

Galerie Klenová připravuje výstavu Vladimíra Levory

Klenová – Představit veřejnosti průřez dílem svého zakladatele, malíře Vladimíra Levory, plánuje Galerie Klatovy / Klenová. Výstavu plánuje galerie na rok 2020, kdy uplyne sto let od Levorova narození.

Borská věznice bude vypadat opět jako novostavba

Plzeň - Italské národní barvy na věznici v Plzni nic neznamenají, žádného výjimečného Itala tu prý neubytovali.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT