VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Válečná hra Říšské jablko začala v Plzni

„Málokdo ví, že v dubnu 1945 u Kolince přežívali dva zpravodajci a českoslovenští parašutisté z Ruska,“ říká Jan Jirák.

25.5.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Richard Čermák

Přicházeli z nebe. Dodnes nás jejich hrdinství fascinuje! Během 2. světové války byly ze západu i východu dopraveny do Československa desítky parašutistů. Všichni měli společný cíl - pomoci českým lidem v odboji proti německým okupantům. Archivář Jan Jirák z Vlastivědného muzea v Klatovech je autorem publikace „Paravýsadky do jihozápadních Čech“. Společně jsme se sešli při povídání o radiové hře s krycím názvem ŘÍŠSKÉ JABLKO. Původně se tato hra našeho kraje týkat neměla. Ve finále se hlavní dějství odehrálo na západě Čech. Příběh začal v roce 1943.
Co si mám při vyslovení hesla „radiová protihra“ představit ?
Jde o jednu ze zbraní používaných na frontách tajné války. Tyto zbraně nejsou vidět a často se o protihrách nikdo nedozví. Nebo se dozví se zpožděním, neboť se jedná o zpravodajskou činnost a vysoce utajované materiály. Často vyplouvají na povrch s obrovským zpožděním. Za války na provádění protiher existoval jeden pro demokratické síly nebezpečný nepřítel - německá zpravodajská služba Abwehr, která jako jedna z prvních zpravodajských služeb této zákeřné zbraně začala využívat ve větším měřítku.
A jak vlastně onu radiovou protihru definovat ?
Stejně jako do Československa tak do všech Německem okupovaných zemí Evropy seskakovali ze zahraničí parašutisté s různými úkoly. Měli tak pomoci ve vedení války. Dodnes platí, že ve válce vyhrává, kdo má přesnější informace o nepříteli. Výsadků byly provedeny do celé Evropy stovky. A radiová protihra je velice zákeřná a nebezpečná zbraň v tom, že neměckým tajným službám, když se podařilo parašutistu chytit, tiše si ho schovaly, zpracovaly, a pak mu začaly diktovat zprávy, které agent vysílal svému ústředí. Ovšem zprávy byly uměle vytvořené Abwehrem, takže uváděly ústředí v omyl, přeháněly informace, mátly, úmyslně podávaly dezinformace, což byl velmi nebezpečný způsob vedení války. v průběhu celé války ze západu i východu na území Československa seskákalo několik desítek paraskupin a několik set českých vlastenců, kteří utekli do zahraničí. Do těchto akcí byla vybírána morální elita našich zahraničních jednotek.
Prozraďíte příběh dvou parašutistů a hru s krycím názvem Říšské jablko, které ve vaší knize čtenáři nenajdou ?
Hra ŘÍŠSKÉ JABLKO se dotkla paravýsadku, který byl proveden sovětskou výzvědnou službou GRU. Výsadek tvořili dva českoslovenští parašutisté - velitel Oldřich Haken a radista Josef Hruška, kteří měli za úkol proniknout do Prahy a rozšířit spolupráci našeho odboje s východním odbojovým centrem. Každý měl svůj šifrovací klíč, kterým směl vysílat do Moskvy. Bylo dohodnuto, že pánové nebudou vysazeni přímo nad Protektorátem, ale v Polsku, a pokusí se dostat do Československa. Už byli očekáváni u polských odbojářů. Ovšem tady už sovětská zpravodajská služba narazila na důsledky hry RŮŽOVÝ KAVALÍR, kterou s nimi německý Abwehr vedl. Po seskoku nedaleko Krakova je polští odbojáři zavedli na adresu pána, který je měl odvést do Protektorátu. Pán byl však ve službách gestapa. Sotva jim uvařil čaj, do bytu vtrhlo gestapo a parašutisty zatklo. Byli převezeni na pražské gestapo, kde se poddali osudu. Rozhodli se, že si pokusí zachránit vlastní život, což znamenalo přistoupit na vedení radiové protihry proti zpravodajskému ústředí v Moskvě. V Praze byli vyslýcháni, protože však pražská služebna měla napilno s parašutisty z Anglie, bylo rozhodnuto, že radiovou protihru s krycím názvem ŘÍŠSKÉ JABLKO zahájí z Plzně.
Takže radiová protihra ŘÍŠSKÉ JABLKO byla zahájena ?
Parašutisté byli převezeni z pražského ústředí do plzeňské věznice tamního gestapa a odtud měli vést radiovou protihru s Moskvou. První depeše byla odvysílána 4. srpna1943. Z Moskvy okamžitě přišly úkoly, že mají vyzvědět informace o německé posádce Wehrmachtu v Plzni, informace o plzeňské Škodovce. Samozřejmě zprávy, které připravili němečtí zpravodajci úmyslně zkreslené a zavádějící, ty o které by zpravodajcům mělo jít zásadě, byly zamlženy, zamaskovány a předělány dle toho, jak se hodilo Němcům. Aby však depeše měla určitou věrohodnost, věci všeobecně známé obsahovaly odpovědi správné. Depeše vlastně byla umným zpravodajským dílem, které obsahovalo pravdy, polopravdy a záměrné lži. Tím, že radiová protihra začala v srpnu 1943 a skončila až v samém konci války, byla nejdelší radiovou protihrou, která byla vedena proti našim zahraničním odbojovým centrům jak v Londýně tak v Moskvě. Němci se snažili ze zpravodajské hry vytěžit maximum.
Prý tato hra skončila zajímavým fiaskem pro německou stranu…
Oba vězni byli drženi v celách plzeňského gestapa a na vysílání odváženi v poutech do Doudleveckých kasáren, odkud se vysílalo. Jako stráž s nimi jezdili tři příslušníci gestapa. Němcům však ke konci války opadla ostražitost, takže v dubnu 1945 je už vozil jeden příslušník gestapa. Toho parašutisté využili a po vysílání v noci z 5. na 6. dubna, když je příslušník vezl zpět do vězení, parašutisté jej omráčili, odzbrojili, odemkli si pouta, vyhodili přílušníka gestapa z auta a ujížděli směrem na jih. u Nepomuku nabourali, poté z auta vyskočili, utíkali dál, až se ocitli na vrchu Vidhošť u Kolince, kde se schovali a zřídíli si kryt. Protože do lesa chodili mladíci z Kolince, dali dohromady odbojovou skupinu, která jim donášela informace o pohybu německých vojsk. Když vypuklo povstání, sestoupili do Kolince a na místním revolučním národním výboru se představili, částěčně osvětlili svůj původ a dali se do spolupráce s revolučním národním výborem v Kolinci, což trvalo až do příchodu Američanů.
A co následovalo potom ?
Když válka skončila, 12. května z Kolince odjeli do Prahy, kde podali hlášení vedení ruské zpravodajské službě, která do Prahy s Rudou armádou přijelo. Je zajímavé, že radiová protihra z Plzně byla Abwehrem dokonale propojená s radiovou protihrou RŮŽOVÝ KAVALÍR, díky níž se dostali do zajetí. Radiových protiher ve finále proti Moskvě bylo vedeno několik najednou. Radisté si navzájem potvrzovali zprávy a dokonalým způsobem uváděli ruskou zpravodajskou službu v mýlku. Abwehr po dlouhou dobu byl vítězem tajné války vedené jak proti Sovětskému svazu tak Velké Británii. Myslím, že toto je zajímavá a neznámá historie války.

25.5.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 18 500 Kč Svářeči SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18500 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: VÝHODOU: znalost svařování metodou TIG a MIG, znalost výkresové dokumentace, ZAMĚSTNANECKÉ VÝHODY: příspěvek na stravování v místní restauraci, Vhodné i pro absolventy, Kontakt: Kollross Radek, tel.: 776 599 050, e-mail: radek.kollross@seznam.cz. Pracoviště: K-kovo s.r.o., 339 01 Klatovy 1. Informace: Radek Kollross, +420 776 599 050. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 20 000 Kč Číšníci a servírky SERVÍRKA, ČÍŠNÍK. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Srní 44, 341 92 , Kontaktní osoba: Martina Pletlová tel:607783388,, e-mail: hotelvydra-srni@seznam.,cz, , Zaměstnanecké výhody: ubytování + strava zdarma, Způsob prvního kontaktu: telefonicky, e-mailem. Pracoviště: Micheva s.r.o. - pracoviště, 341 92 Kašperské Hory. Informace: Martina Pletlová, +420 607 783 388. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 22 000 Kč Číšníci a servírky ČÍŠNÍK/SERVÍRKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME: praxi v oboru. Pracoviště: Jez & spi - plánice, Klatovská, č.p. 33, 340 34 Plánice. Informace: Jiří Nový, +420 722 292 414. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 40 000 Kč Řidiči tahačů ŘIDIČ MEZINÁRODNÍ KAMIONOVÉ DOPRAVY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ŘIDIČ MEZINÁRODNÍ KAMIONOVÉ DOPRAVY - specializace Švýcarsko, Požadujeme: řidičský průkaz sk. "C", "E", profesní průkaz, znalost AJ nebo NJ výhodou. , Víkendy doma, 40 000,-Kč čistého včetně náhrad, Výjezdní místo DEPO Klatovy - ul. Dr. Sedláka 937 - areál Karpem/ČSAD, Kontakt: Bureš Jan, tel.: 773 934 833. Pracoviště: Parotrans s.r.o., provozovna, Dr. Sedláka, č.p. 937, 339 01 Klatovy 1. Informace: Jan Bureš, +420 773 934 833.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pouť v Chlistově.
19

PODÍVEJTE SE: V Chlistově oslavili pouť

Ilustrační foto

Pronásledoval bývalou přítelkyni a vyhrožoval jí

Viktoria v úvodním zápase Ligy mistrů remizovala s CSKA Moskva

Plzeň - Fotbalisté Viktorie Plzeň se v úvodním zápase základní skupiny Ligy mistrů doma s CSKA Moskva rozešli nerozhodně 2:2. Západočechům nepomohlo ani poločasové vedení o dvě branky, které zařídil aktivní kanonýr Michael Krmenčík.

Kolegyni z práce vylákal k lomečku a znásilnil

Klatovy – Pět let za mřížemi by měl strávit Petr Jansta (35), který vylákal za Klatovy a znásilnil kolegyni z práce. Už šestnáctkrát soudně trestaný recidivista musí navíc podstoupit sexuologickou léčbu.

Kvasetice vyhrály na půdě hradešického béčka

Klatovsko – Dalším kolem o víkendu pokračovaly nižší okresní fotbalové soutěže.

Během akce zjistili policisté 26 přestupků

Klatovsko – Policisté v rámci okresní dopravně bezpečnostní akce kontrolovali řidiče na různých místech teritoria Klatovska.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT