VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bore Bejvi zdraví plzeňský cestovatel

„Náš život je tak bohatý, jak ho dokážeme naplnit. To co prožijeme je jediné bohatství, které máme,“ říká Zdeněk Vacek.

24.4.2007
SDÍLEJ:

Foto:

„Sedím na autobusovém nádraží Praha–Florenc. Slunce pálí jak na rovníku, přivírám oči a vychutnávám si jeho teplo. Musím se smát tomu, co jsem si na sebe zase vymyslel. Nacpaný batoh polívkami a vločkami, láhev s vodou do autobusu, vypůjčený teplý spacák, polorozpadlý stan, foťáky, pár filmů, hrnec, lihový vařič čtvrt kila tabáku, jízdenka do finského Oulu a za šest týdnů zpáteční z norského Osla. V peněžence sto norských korun (asi tři sta českých) a pět eur.“ Tak začíná kniha cestovatele, spisovatele, fotografa, ekologa a dalo by se říci i svobodného člověka Zdeňka Vacka, žijícího v Čižicích na Plzeňsku. Svoji první knihu, která byla nyní pokřtěna v Plzni, nazval Bore Bejvi.
Co to vlastně znamená Bore Bejvi a v jakém je to jazyce?
Bore Bejvi je pozdrav původních obyvatel Laponska – Samiů, kteří žijí za polárním kruhem. V podstatě to znamená něco jako Krásný den.
Vaše kniha je deníkem člověka, který na vlastní pěst, většinou stopem, projede Finsko a Norsko, potkává zajímavé lidi, ale je ohromen i čistou a zatím jen málo dotčenou přírodou. Proč jste si pro své cesty vybral právě Skandinávii?
Byla to náhoda. Moje první cestovatelské zážitky pocházejí ze základní školy, kde jsme s pionýrem jezdili do přírody. V patnácti na to navázaly čundry. Projel jsem stopem Bulharsko, Maďarsko i Rumunsko. Pak jsme se v jednadevadesátém dohodli s kamarádem, že projedeme celou Evropu. Vyrazili jsme se starými spacáky, kusem igelitu, polévkami v pytlíku, ovesnými vločkami a pár penězi. Po měsíci se kamarád vrátil a já pokračoval dál. Vlastně jsem jen náhodou zjistil, že existuje Laponsko a zamiloval jsem se do něj. Nakonec jsem tam zůstal dva a půl měsíce.
Proč právě Laponsko?
Změnilo můj pohled na svět. Tam jsem poznal, jak se žije, když člověk nemá klasické každodenní starosti. Nemá problém s tím, kdy a kam si lehne. I v noci tu svítí sluníčko, je tu čistá voda i vzduch. Tam mi došlo, že člověk často utrácí život zbytečnostmi. Že je důležitá především duševní potrava, zkrátka, že k životu stačí jen velmi málo. Třeba jedna pytlíkové polévka za den a pár hrstí ovesných vloček. Úplně jsem cítil, že mne to scelilo, vyčistilo, že víc vnímám … Asi to byl osud.
Vypadá to tak, protože se do Skandinávie stále vracíte.
Vracím a rád. Byl jsem tam třikrát, a už se těším na další cestu. I když musím přiznat, že se i tenhle úžasný kus světa mění. Když jsem tam byl poprvé, dalo se napít z řeky, teď už to v řadě měst nedoporučují. Objevuje se více aut a lidé začínají pospíchat. Děti se dívají na americké thrillery a pak se podle nich chovají. V podstatě tam globalizace začíná vystrkovat drápy, právě tak jako třeba u nás. Ale mimo velká města jsou lidé i příroda ještě jiní. A to mne právě nejvíc přitahuje.
Neuvažoval jste někdy o tom zůstat ve Skandinávii napořád?
Moc mne láká zůstat třeba půl roku, ale mám teď rozděláno spoustu věcí. Ty musím, jako vždy, když odjíždím, dokončit, jinak bych neměl klid. Musím zkrátka jet bez toho závaží. Když se pak zase vracím do střední Evropy, mám pocit, jako kdybych se vykoupal a oblékal se pak do špinavých montérek. Ten přechod je podivný. Ale doma jsem pořád v Čechách a měnit to nehodlám.
Většinou jste cestoval stopem. Berou místní stopaře a jak jste se s nimi domlouval?
Stopovat se dá bez problémů. Mluvil jsem většinou anglicky, ale někteří mne donutili oprášit téměř zapomenuté znalosti ruštiny ze základní školy. Stalo se mi i to, že jsem stopnul starého pána, který sice uměl anglicky, ale když jsem mu začal povídat, říká: Mluv svým jazykem! Říkám si, asi jsem špatně rozuměl a spustím zase anglicky. A on znovu: Mluv svým jazykem. Nakonec jsme si povídali česko–samiovsky a kupodivu jsem si porozuměli. Je to sice divné, ale je to tak. Těžko se to vysvětluje…
Jezdíte sám, stopem, často procházíte liduprázdná místa, kde můžete potkat tak jedině medvěda nebo soba. Nebál jste se, že onemocníte a nebude po ruce pomoc?
To bych asi nikdy nemohl vyjet. Ale tak trochu věřím na osud a na to, že mne na mých cestách vždy potkávalo to lepší. Ale jednou se mi podařilo dostat parádní úpal. Přitom jsem třeba v Bulharsku na pláži proležel tři týdny v extrémním létě a nic. A tady stačilo pětadvacet stupňů polárně – tropického počasí. Nakonec jsem to zaspal, ale zdály se mi dost příšerné sny, asi jsem blouznil. Spíš jsem měl trochu strach třeba ze setkání s medvědem, viděl jsem jeho stopy, ale jejich původce jsem nepotkal. A sobi? Ti byli nádherní.
Vědí Skandinávci, kde jsou Čechy, nebo vás brali jako turistu z divné malé zemičky?
Čechy tady znají moc dobře. Líbí se jim Praha, spousta z nich u nás už byla. Mají i přehled o českých filmech, především o těch ze sedmdesátých až osmdesátých let. Také znají hodně českých spisovatelů. A jestli mne brali jako turistu? To spíš ne. Když jsem nastupoval na loď v přístavu Helbo, zeptal se mne mladý student, který vybíral peníze, na to, kdo jsem. Hippies, indián , turista nebo dobrodruh? Odpověděl jsem: Jó, to jsem! To je totiž jediná odpověď, která mne na tuhle otázku napadá.
V názvu vaší knihy jste použil pozdrav původních obyvatel Laponska– národa Samiů. Jak žijí?
Jako téměř všechny přírodní národy, kterým do cesty vstoupila civilizace. Některé vesnice se uzavírají před turisty, jiní se přizpůsobili a hrají turistům divadlo. Jak píšu ve své knize: Kruh se pomalu uzavírá. Přijde naše civilizace, která za vším vidí jen peníze, přeorá nádherné kouty Země, aby tuhle krásu přeměnila na majetek. Za několik let zbude jen duševní poušť bez úcty k Zemi. Naše kultura už to dávno zapomněla, a tuhle to možná čeká.
Hodně mluvíte o čisté přírodě. Vlastně i v přírodě pracujete, ať už s fotografickým aparátem, nebo při tvorbě zahradnických projektů či odborného prořezávání stromů. Je možné, že jste se díky tomu stal ekologem, který například s kamarády pořádá kulturně ekologický festival Jsme částí Země?
Ekologem se asi člověk částečně rodí, částečně je to dané prostředím, ve kterém vyrůstá, a také lidmi, které si vybírá za kamarády. Já si zřejmě vybral dobře, protože letos v Plzni s kolegy pořádáme již třetí ročník festivalu Jsme částí Země. Chceme oslovit všechny, kterým není lhostejný současný stav našeho životního prostředí a vztah lidí k naší planetě. V Plzni je to hodně důležité, protože ekologie je také jedním ze zásadních problémů tohoto města. Když to řeknu poněkud nadneseně, chceme lidem prostřednictvím tohoto festivalu pomoci najít a uvědomit si sounáležitost s přírodou. Ukázat jim také dopady lidské činnosti na životní prostředí, a být tak nápomocni ke zlepšení současné situace.
Součástí festivalu jsou přednášky, filmové večery a třeba i fotografické výstavy. Kde se s nimi mohou Plzeňané setkat?
V květnu to bude například divadelní představení Moucha v hrsti v klubu Brázda, filmový večer s celosvětově proslulým ekologickým filmem o těžbě ropy v Ázerbajdžánu, nebo dokument o Novém Zélandu. Na jedenadvacátý červen připravujeme celodenní festival Pro planetu Zemi, kde vystoupí několik etnicky zaměřených hudebních skupin a který by se měl odehrávat v centru města. Celý festival zakončí v září výstava fotografií Sedm úžasných pralesů.
Na závěr se ještě vraťme k vaší knize. Kdy ji netrpěliví čtenáři objeví na knihkupeckých pultech?
No to bude ještě nějakou chvíli trvat. Zatím jsem si ji sám napsal, sám jsem také několik originálů se skvělými ilustracemi Luboše Pecha vytiskl a vlastnoručně vyrobil i obálky. Takže mne to stálo spoustu úsilí a každý výtisk vyšel asi na dvě stovky. Takže je jasné, že s tím ke knihkupcům zatím nemohu. Ale vydat ji určitě chci a věřím, že se mi to podaří.

24.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 810 Kč

Odborní pracovníci úřadů práce a pracovních agentur VRCHNÍ REFERENT/RADA - SPECIALISTA ESF PROJEKTU "EFEKTIVNÍ SLUŽBY ZAMĚSTNANOSTI". Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Plné znění oznámení o vyhlášení výběrového řízení včetně potřebných formulářů pro podání přihlášky naleznete na https://portal.mpsv.cz/web/upcr-kariera pod příslušným místem pracoviště a č. j. UPCR-2018/26880-78099810, , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 25. března 2018, tj. v této lhůtě zaslané prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu sídla organizačního útvaru služebního úřadu: Úřad práce ČR, Krajská pobočka v Plzni, Kaplířova 2731/7, 320 73 Plzeň, nebo osobně podané na podatelnu organizačního útvaru služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu organizačního útvaru služebního úřadu podatelna@pm.mpsv.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID: 6gyzph2., , Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: "Neotvírat" a "Výběrové řízení pod č.j. UPCR-2018/26880-78099810".. Pracoviště: Úřad práce české republiky - kontaktní pracoviště klatovy, Voříškova, č.p. 825, 339 01 Klatovy 1. Informace: Www.portal.mpsv.cz/web/upcr-kariera, .

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 18 000 Kč

Elektrotechnici a technici energetici ELEKTROTECHNIK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADUJEME: SŠ nebo vyučení v oboru, znalost NJ nebo AJ, Mzda: dle dohody a praxe, Pracovní doba: 6 - 14:30 hod., Kontakt: Volf Emanuel, tel.: 602 441 949, e-mail: volfe@volfe.cz. Pracoviště: Emanuel volf, Tyršova, č.p. 31, 339 01 Klatovy 1. Informace: Emanuel Volf, +420 602 441 949,376 310 474.

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 16 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci v ostatní výrobě MISTR/OVÁ NA SMĚNĚ. Požadované vzdělání: střední nebo střední odborné bez maturity a bez vyučení. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: RUMPOLD-P s.r.o., provoz Sušice, Nová č.p. 240, Požadavky: základní náplní práce je organizace dělnické práce na třídírně odpadů, práce s VZV a UNC, řízení motorového vozidla (pick-up), Podmínkou je ŘP B, průkaz strojníka VZV, průkaz strojníka smykového nakladače (UNC)., Organizační schopnosti., Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, stravenky, roční prémie, Kontaktní osoba: Němeček tel.724028209, e-mail: nemecek@rumpold.cz, Způsob prvního kontaktu: telefonicky, Po-Pá 8:00 -17:00 hod. , I. Pracoviště: Rumpold-p s.r.o., provoz sušice, Nová, č.p. 240, 342 01 Sušice 1. Informace: Němeček, +420 376 520 519.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků SKLADNÍK HUTNÍHO MATERIÁLU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁPLŇ PRÁCE: SŠ/SOU tech. směru, základní znalosti materiálu, řidičský průkaz sk. B, VÝHODOU: průkaz VZV, NABÍZÍME: 5 týdnů dovolené, 13. plat, příspěvek na stravování, příspěvek na penzijní připojištění. Pracoviště: Otavské strojírny a.s., Strakonická, č.p. 365, 341 01 Horažďovice. Informace: Karla Valešová, +420 376 334 490.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U jednoho z nočních podniků došlo k napadení několika osob chemickou látkou, zřejmě kyselinou.
AKTUALIZOVÁNO
5

Žena zaútočila kyselinou, zasahoval i vrtulník

Kryštof Michalik ze Sušice (3690 g, 51 cm) se narodil v klatovské porodnici 19. března 19.51 hodin. Rodiče Hanka a Robin přivítali očekávaného syna na svět společně. Doma na něj čekají Dominik (14) a Ondřej (12).
16

FOTO: Koukáme na svět

Jelen Standa čeká na převoz do prezidentské obory

Šumava – Jelen Standa, který začátkem února napadl turistu v návštěvnickém centru Národního parku Šumava na Kvildě, je stále na Šumavě.

Plzeňan boural na Šumavě, zranil sebe i spolujezdkyni

Hojsova Stráž – Záchranáři zasahovali ve čtvrtek odpoledne na Šumavě u nehody se zraněním.

Nenechavce zlákal trezor v sušickém supermarketu

Sušice – Policie pátrá po zloději, který se ve středu vloupal do jednoho ze sušických supermarketů. Nezajímalo ho zboží, šel jen po penězích.

Kraj podpoří vesnické prodejny, obcím rozdělí tři miliony korun

Plzeňský kraj – Dotace lze získat pro klasické i pojízdné obchody.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT