KLATOVSKO - Dnes je Den památek. Veřejnosti budou zdarma zpřístupněny všechny expozice a výstavy Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech. Některé hrady a zámky oslavovaly svůj svátek již minulý týden. Brány některých památek se veřejnosti otevřou také o tomto víkendu.
V sobotu a neděli 21. – 22. dubna bude veřejnosti zpřístupněn například zámek v Červeném Poříčí.
Tento zámek byl postaven ve stylu saské renesance počátkem 17. století (1611) zámožným vlastníkem Mikolášem Šicem, který nechal přestavět původní starší nevyhovující sídlo. Za účast ve stavovském povstání mu byl zámek roku 1623 zkonfiskován a stal se majetkem rakouských císařů. Ve druhé polovině 18. stol. zámek zakoupil vévoda Kliment František. Vévoda se zajímal o dějiny a z tohoto důvodu nechal osadit pilíře vnitřní hradby zámeckého areálu původně 32 bustami představujícími naše panovníky od Přemyslovců po Habsburky. Po roce 1918 byl zámek konfiskován Československým státem. V roce 1997 zámek převzal Památkový ústav a zahájil první úpravy, které trvají dodnes. Zámek je během roku nepřístupný, a tak mají návštěvníci možnost zámek navštívit jen několik dnů v roce.
„Letos bude zpřístupněna i kaple Nejsvětějšího srdce Páně stojící před zámkem. Je to stavební skvost a unikát, uvitř jsou velmi zajímavé štukové motivy představující Nejsvětější srdce Páně putující světem, na voze naloženém zvířátky, ukřižované, planoucí na vrcholu majáku, apod. Motiv srdce se odráží i na další výzdobě, např. kazatelny a oltáře,“ informoval David Růžička z Národního památkového ústavu v Plzni.
Prohlídky budou oživeny autorským instrumentálním podkresem harfaníka Jiřího Vyšaty. Po prohlídkách zámku v sobotu 21. dubna se uskuteční od 16.30 hodin uvnitř kaple představení přednesu básní Aleše Adámka, kde zazní verše Jaroslava Seiferta ze sbírky Odlévání zvonů. Vystoupení bude opět doprovázené autorskou instrumentální hudbou Jiřího Vyšaty prováděnou na harfu a varhany. Zámek není běžně přístupný. K vidění je zde spousta unikátů, a tak Červené Poříčí stojí za návštěvu.
V současné době jsou nově opraveny vnější a vnitřní hradby zámeckého areálu a chystá se zpřístupnění víceúčelového sálu nad branou.