Obhajoba, obžaloba i soudce se totiž shodli, že jde o přímo učebnicový příklad pro podmíněné zastavení trestního stíhání. Důvodem je Vávrova dosavadní bezúhonnost i jeho přístup. Muž ale musí zaplatit částku 40 tisíc korun na konto pro oběti trestných činů.

Nehoda se vloni 19. září odpoledne na Klatovsku. Vávra, který pracuje jako profesionální řidič, jel s Fiatem Scudo ve směru od Klatov na Plánici. „Za obcí Vítkovice, při projíždění nepřehledné pravotočivé zatáčky v mírném klesání, pravděpodobně vlivem únavy usnul a přejel s vozidlem do protisměru, kde došlo k čelnímu střetu s protijedoucím osobním motorovým vozidlem Citroën Berlingo,“ popsala v obžalobě státní zástupkyně Petr Švecová.

Zatímco Vávra utrpěl jen lehčí zranění, s nimiž ho vezla do nemocnice sanitka, pro druhého řidiče, jen o několik let staršího, jehož museli hasiči z vozu vyprostit, musel přiletět záchranářský vrtulník. Utrpěl otřes mozku, zlomeninu jařmového oblouku, zlomeninu stěny dutiny horní čelisti, zlomeninu obou kostí levého předloktí a další zranění. Měsíce se nemohl vrátit do práce a dá se předpokládat, že bude mít trvalé následky, na jejich stanovení je ale zatím příliš brzy.

David Vávra s obhájcem Jiřím Nejdlem u Okresního soudu v Klatovech. | Video: Deník/Milan Kilián

„Mrzí mě to. Poškozeného jsem navštívil v nemocnici a omluvil se mu,“ řekl soudu Vávra, který prohlásil vinu. Jeho obhájce Jiří Nejdl doplnil, že pojišťovna již uspokojila všechny nároky, které byly na jeho klienta v souvislosti s nehodou a zraněním druhého z řidičů vzneseny. Uvedl také, obžalovaný počítá s tím, že bude nutné poškozeného odškodnit za trvalé následky a je připraven také zaplatit soudem stanovenou částku na konto pro oběti trestných činů. Řekl, že vzhledem ke všem okolnostem jde o učebnicový příklad pro podmíněné zastavení trestního stíhání. S tímto řešením souhlasila i obžaloba a zmocněnkyně poškozeného.

Soudce Jan Kasal se s názorem také ztotožnil a Vávrovo trestní stíhání podmíněně zastavil. Zkušební dobu stanovil na 18 měsíců. Obžalovanému také nařídil uhradit částku 40 tisíc korun na konto pro oběti trestných činů. V odůvodnění uvedl, že byly splněny všechny podmínky pro odklon v trestním řízení. Vávra prohlásil vinu, od počátku spolupracoval s policií, činu litoval, uhradil škodu a je bezúhonný. Coby řidič dostal jen dvě malé pokuty.