Už je to definitivní, po více než dvouleté přehazované mezi Okresním soudem v Klatovech a Krajským soudem v Plzni padl konečný verdikt nad Radkem Müllerem (51) z Klatovska, který s nadupaným supersportovním vozem narazil do stromu a těžce přitom zranil spolujezdce, známého plzeňského holiče Karla Haidelmayera, jehož mimo jiné připravil o oko. Teď už je jasné, že Müller vyvázl s podmínkou. Odvolací Krajský soud v Plzni navíc zrušil zákaz řízení, uložený klatovským soudem, a rozhodl o tom, že odškodné překročí jen mírně částku 20 tisíc korun, přičemž Haidelmayer žádal více než 26 milionů.

Zdroj: Deník/Milan Kilián

Nehoda se stala už před více než čtyřmi lety. Byl 22. duben 2020, když Haidelmayer zavítal na Klatovsko za svým zákazníkem. Zaujal ho tam silný sportovní vůz Ultima GTR Evolution, Müller mu nabídl svezení. „Řekl mi, ať se nepoutám, že je to složité,“ tvrdil soudu Haidelmayer (39), podle něhož jel řidič velice rychle, a tak brzy nabourali. „Měl jsem regulérně zlomený vaz, ale nebyla poraněná mícha, což je svým způsobem zázrak. Ale krk mám spojený šrouby do lebky, což je hodně nepříjemné a limituje mě to. Dále jsem přišel o pravé oko, nerv je nenávratně poškozený. Také jsem měl poraněné plíce, prasklou lebku a další zranění,“ vyjmenoval Haidelmayer. Jeho zmocněnec po Müllerovi požadoval celkem 26,6 milionu korun coby bolestné, za obavy z blízkosti smrti, psychické problémy a především za ušlý zisk, minulý i budoucí. „Už nikdy nebude pokračovat v kariéře světově uznávaného kadeřníka,“ vysvětlil výši částky.

Müller u soudu odmítl, že by Haidelmayera vyzval, aby se nepoutal, i to, že by jel rychle. „Kdyby mě něco neštíplo nebo nekouslo do ruky, tak bych nehavaroval,“ prohlásil.

Jiří Kajínek během natáčení v Plzni na Borech
Kajínkovi skončila podmínka. Osvědčil se? Rozhodne prezident Pavel

Klatovský soud Müllera na jaře 2022 potrestal šestiměsíčním trestem, který podmíněně odložil na zkušební dobu 16 měsíců. Zároveň mu na 16 měsíců zakázal řídit motorová vozidla. S uplatněnými nároky poškozeného i zdravotní pojišťovnu odkázal na řízení ve věcech občanskoprávních. Následovalo odvolání. Krajský soud rozsudek zrušil a věc vrátil okresnímu soudu k novému projednání a rozhodnutí s tím, že je třeba doplnit dokazování. Müllerovi byl nově vloni v únoru uložen šestiměsíční trest, odložený na zkušební dobu jednoho roku, a roční zákaz řízení. Musí také uhradit zdravotní pojišťovně 166 tisíc korun a Haidelmayerovi půl milionu korun. Se zbytkem byli poškození odkázáni na řízení ve věcech občanskoprávních. Soudce Jan Kasal ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že poškozený nese na svých závažných zraněních vinu. Kdyby byl připoután bezpečnostním pásem, utrpěl by dle znalce zranění, ale nebyla by tak závažná.

Krajský soud tento rozsudek potvrdil, ale Nejvyšší soud po dovolání obžalovaného rozsudek zrušil a případ vrátil zpět do Klatov. Tamnímu soudu mimo jiné uložil zabývat se znovu tím, zda řidič porušil důležitou povinnost danou zákonem.

Klatovský soud i napotřetí dospěl k závěru, že Müller tuto důležitou povinnost porušil. „A to tím, jakým způsobem řídil to vozidlo, že se nevěnoval dostatečně řízení a nepřizpůsobil jízdu stavu vozovky a typu auta a v důsledku toho došlo k dopravní nehodě. Spoluzavinění poškozeného bylo ponecháno stejné jako minule, tedy 40 procent,“ vysvětlil soudce Jan Kasal, který uložil naprosto totožný trest jako před rokem. Následovalo další odvolání obžalovaného ke Krajskému soudu v Plzni.

Stanislav Řežábek u Okresního soudu Plzeň-sever.
Pirátství přineslo muži z Plzeňska podmínku. Vydělal miliony, hrozilo mu osm let

A ten nyní vynesl definitivní verdikt. „Krajský soud k odvolání obžalovaného zrušil rozsudek Okresního soudu v Klatovech ve výroku o uloženém trestu zákazu činnosti a dále ve výroku o náhradě nemajetkové újmy poškozenému a znovu rozhodl tak, že obžalovanému uložil povinnost zaplatit poškozenému nemajetkovou újmu ve formě bolestného v částce 21 508 Kč. Jinak zůstává rozsudek nezměněn,“ informovala Deník mluvčí KS Plzeň Jana Rubášová. Definitivním verdiktem je tak šestiměsíční trest, odložený na zkušební dobu jednoho roku. Řídit Müller může dál.