Obžalovaný se při své výpovědi hájil tím, že k odpálení petardy došlo nešťastnou náhodou. To však žena popřela. Státní zástupce pro obžalovaného navrhl mimořádný trest v délce 20 let a poté vyhoštění.

Oleksandr S. (36), jehož jméno ani tvář ze zákona nelze zveřejnit kvůli ochraně identity poškozené, žil s manželkou z Moldávie několik let na Ukrajině, ale jezdil pracovat do Čech. Když začala v jeho vlasti válka, vydala se žena i s malým synem také do Česka. Žili spolu na severu Plzeňska. Jenže vloni odvezla žena syna k babičce a po návratu z dovolené v Egyptě se od něj v září odstěhovala. Soudu to Moldavanka vysvětlila tím, že se stále hádali a že ji bil.

Zdroj: Deník/Milan Kilián

Večer 30. září ve večerních hodinách se za ním vypravila. Napřed si povídali a dokonce se pomilovali, ale když se k němu odmítla vrátit, udělal jí věc, jež otřásla i zkušenými kriminalisty. „Obžalovaný z přesně nezjištěných důvodů svázal svou manželku lepicí páskou, aby jí znemožnil obranu, a následně jí do genitálu zasunul petardu a tuto zapálil, ačkoliv musel vědět, že výbuch petardy může poškozenou usmrtit,“ uvedl státní zástupce Martin Rykl. Doplnil, že v důsledku výbuchu petardy utrpěla manželka Oleksandra S. rozsáhlá zranění v oblasti pochvy, přičemž musela být podrobena akutní operaci ve Fakultní nemocnici Plzeň a jen díky včasné a vysoce specializované lékařské pomoci nezemřela v důsledku krevní ztráty z mnohočetných trhlin poševní stěny. Muž se tak dopustil pokusu vraždy.

Obžalovaný se k činu doznal jen částečně. „Byl jsem na oslavě narozenin, když volala manželka, že přijela na návštěvu. Šel jsem domů, vařil romantickou večeři, ona se vysprchovala. Po jídle jsem ji přemluvil k hrátkám, i když napřed nechtěla. Lehla si na postel, já ji svázal ruce a dal roubík, nebránila se. U postele byla v sáčku petarda, já ji vyndal a strčil do ní, přišlo mi to v tu chvíli legrační. Ona ale chtěla, ať to vytáhnu, křičela, protože už v ústech neměla roubík, lepenka se odlepila. Byla tam tma, chtěl jsem si posvítit zapalovačem a přitom petardu zapálil. Byl jsem v šoku, nevěděl, co dělat. Stál jsem tam. Když jsem chtěl petardu vytáhnout, vybuchla," líčil u soudu Oleksandr S. Tvrdil, že petardu předtím našel ve spíži a dal si ji se zapalovači a dalšími věcmi do sáčku, aby vše později vyhodil.

Muž, který přepadl v Plzni čtyři ženy, skončil ve vazbě.
Násilníka, který v Plzni přepadl čtyři ženy, zadrželi policisté

Muž, který pracuje jako stavební dělník, několikrát zopakoval, že zapálení petardy byla nešťastná náhoda. „Zapálil jsem ji omylem, když jsem zapálil zapalovač, abych ji vyndal, ve tmě jsem to pořádně neviděl, rozsvítit mně nenapadlo. Velice toho lituji, je to moje chyba," omlouval se.

Žena, vyslýchaná v jeho nepřítomnosti, ale soudu nabídla poněkud odlišnou verzi. Řekla, že si z ubytovny v Plzni, kam se odstěhovala, přijela pro doklady. Nejprve bylo vše v klidu, manžel usmažil vajíčka, povídali si. Pak se dokonce pomilovali. Ale když mu řekla, že se k němu nevrátí, že potřebuje čas na promyšlení, zaútočil. Nejprve jí dal ránu pěstí do spánku, až jí tekla krev, a pak jí strčil do úst hadr a omotal lepenku kolem hlavy a také lepenkou svázal ruce za zády. „Hodil mě na postel, ležela jsem na břiše. Odsunul kalhotky a strčil mi petardu dovnitř a pak ji zapálil. Nastal výbuch, tekla mi krev. On mi pak uvolnil ústa a rozvázal mě,“ líčila žena s tím, že Oleksandra S. marně prosila, aby jí zavolal sanitku. Dal jí jen hadr mezi nohy a myslel, že mu to projde.

Až asi po deseti minutách se nad ženou, která se dle svých slov bála, že zemře, slitoval a odvezl ji do nemocnice. Moldavanka soudu řekla, že to není poprvé, kdy jí zasunul petardu do přirození. Udělal to už na Ukrajině, tehdy ale zapalovačem, který držel v ruce, neškrtl.

37letý muž obviněný z vraždy 44leté ženy u soudu v Plzni, který ho poslal do vazby.
Muž obviněný z vraždy v plzeňských Křižíkových sadech je ve vazbě

To však muž popřel, stejně jako některé další věci z její výpovědi.

Státní zástupce v obžalobě navrhl, aby v případě uznání viny byl obžalovanému uložen trest odnětí svobody ve výměře 20 let se zařazením do věznice se zvýšenou ostrahou a trest vyhoštění na dobu neurčitou. Poškozená chce odškodné 1,2 milionu korun za vytrpěnou bolest, duševní útrapy a překážky lepší budoucnosti, zdravotní pojišťovna žádá přes sto tisíc korun. Líčení bylo odročeno na konec června.