Papežský pektorál (náprsní kříž) byl z městského kostela v Traunsteinu odcizen vloni 19. června. Pachatel tehdy rozbil výstavní vitrínu zapuštěnou ve zdi a z ní odcizil náprsní kříž, patřící Benediktu XVI., jenž byl papežem v letech 2005–2013 a zemřel v roce 2022. Vloni v říjnu ve společné tiskové zprávě státní zastupitelství Traunstein a Úřad bavorské státní kriminální policie uvedly, že stopy zajištěné na místě činu bylo po jejich porovnání v různých mezinárodních databázích možné přiřadit ke konkrétní osobě, 53letému občanovi ČR. Jde o muže, který byl za různé majetkové trestné činy vězněn v několika evropských zemích včetně Německa. Byl proto na něj vydán mezinárodní zatykač. Jiří M. se doma v Česku sám vydal policii, která ho zatkla a po zhruba měsíčním pobytu ve vazbě byl vydán do Německa.

Zatímco jeho se najít podařilo, pektorál nikoli. Muž o něm dlouho mlčel, bavorská policie proto již vloni nabídla tisíc euro za informace vedoucí k jeho vypátrání.

Roman Korčík u plzeňského městského soudu.
Peklo má číslo 232. Na spoluvězně močili, bili je, vytetovali jim přirození

Jak nyní informoval list Passauer Neue Presse (PNP), až nyní svitla naděje, že vzácný pektorál by se mohl vrátit zpět do farního kostela svatého Oswalda v Traunsteinu. U pondělního soudního líčení Čechův obhájce Michael Vogel uvedl, že pozlacený stříbrný kříž s různými drahokamy, který má hodnotu nejméně 50 000 euro, chtěl jeho klient nejprve prodat. Zájemce mu ale nabídl jen 18 euro, protože myslel, že jde o padělek. Zloděj si transakci rozmyslel a kříž uschoval u svého známého. Deset měsíců s ním ale nebyl v kontaktu, neboť si od podzimu odpykává v německém vězení trest za jinou trestnou činnost. Je však připraven dotyčného požádat, aby cenný předmět co nejrychleji vrátil. Jak ale v reportáži ze soudní síně konstatoval PNP, přes hodiny telefonátů se až do konce procesu nedostavil žádný hmatatelný výsledek.