Podle svědků jezdil po Nýrsku a jeho okolí jako šílenec stylem brzda – plyn, naboural jiné auto, ujel od nehody a když ho krátce poté policisté zadrželi, měl bezmála dvě promile alkoholu. Když nyní začal případ projednávat klatovský soud, zůstala lavice obžalovaných prázdná.

Rumun Dorin-Marian Ciocian (31), který žil více než deset let na Klatovsku, ale vloni raději zmizel do Německa, k soudu nepřijel. Ví dobře, že mu v Česku reálně hrozí vězení. Koncem roku 2022 byl totiž potrestán za to, že se pokusil znásilnit o 31 let starší ženu. Tu naštěstí zachránil náhodný kolemjdoucí, který ho z ní shodil. Ciocian za to dostal podmínku. Teď by mohl být trest tvrdší.

Ciocian už měl v minulosti oplétačky se zákonem, první velký malér si na své konto ale připsal 9. července 2022 v Janovicích nad Úhlavou na Klatovsku. Tehdy si vyhlédl procházející 60letou ženu. „Povalil ji na zem do travnatého porostu. Začal jí i sobě stahovat kalhoty a spodní prádlo, přičemž v okamžiku, kdy již měla kalhoty a kalhotky stažené do půli stehen, procházel kolem Vasyl K., který jej z poškozené odstrčil a pomohl jí vstát, čehož obžalovaný využil k útěku,“ popsala v obžalobě státní zástupkyně Marcela Šímová.

Zatímco na soudní líčení, kde se zpovídal ze znásilnění, Dorin-Marian Ciocian v roce 2022 přišel, teď se nedostavil a ohrádka pro obžalovaného zůstala prázdná. Vypovídali v ní až svědci. | Video: Deník/Milan Kilián

Žena byla po útoku na několik dní hospitalizována v nemocnici a musela se podrobit operaci. Byla poznamenána i psychicky. „Cítím se méněcenná, ponížená. Událost mám dodnes v živé paměti. Mám zlé sny, noční můry. Bojím se vycházet za tmy, jsem převážně doma, v sociální izolaci,“ popsala seniorka klatovskému soudu.

Ciocian, jemuž hrozilo deset let kriminálu, si u soudu posypal hlavu popelem a podařilo se mu uzavřít dohodu o vině a trestu, díky níž vyvázl s 30 měsíci, podmíněně odloženými na zkušební dobu tří let.

To bylo koncem roku 2022 a krátce poté Ciocian z Česka zmizel, protože věděl, že má další malér a čeká ho opět soud. Policisté po něm pátrali dlouhé měsíce, než se ho podařilo najít v Německu a dát mu předvolání k soudu. Sice se k jednání, které bylo nařízeno na tento týden, nedostavil, ale líčení se mohlo konat i bez něj.

Státní zástupce Michal Rendl v obžalobě uvedl, že Ciocian při jízdě po Nýrsku s Opelem Astra naboural do jiného vozu a ač byla celková škoda cca 35 tisíc korun, ujel. Vozidlo odstavil ještě ve městě a krátce poté byl dopaden hlídkou. Dechové zkoušky i odběry krve u něj prokázaly bezmála dvě promile alkoholu. Očití svědci popsali Ciocianovu jízdu po Nýrsku a předtím po nedaleké obci jako velmi nebezpečnou. „Připadal mi jako smyslů zbavený,“ řekl soudu muž, který volal na linku 158. „Jel jako šílený, stejnou ulici projel třikrát za sebou,“ popsala další svědkyně, podle níž měli přítomní strach zejména o děti, které místem procházely a které řidič jedoucí vysokou rychlostí ohrožoval.

Policistům Ciocian při výslechu řekl, že si nehody nevšiml a dozvěděl se o ní až od nich. „Alkohol jsem pil až po jízdě. Dal jsem si 0,4 litru vodky,“ tvrdil. To ale později vyvrátili znalci, obsah alkoholu v krvi neodpovídá podle nich požitému množství, hmotnosti obviněného a uplynulému času.

Líčení bude pokračovat v červenci výslechy dalších svědků.