První celou sezonu po podepsání spolupráce mezi hokejovými kluby Klatov a Plzně má za sebou klatovský druholigový A tým. Jako hlavní trenér ho vedl bývalý výborný hokejista Pavel Vostřák (na snímku), se kterým si Deník povídal o skončené sezoně a nahlédl i do příštího ročníku.

Máte za sebou první sezonu jako trenér mužů. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi trénováním dorostenců a dospělých?

Rozdíl je hlavně v přístupu k hráčům, jiný je k patnáctiletým než ke dvacetiletým, i když ten rozdíl není tak velký. Hráči jsou sice dospělí, ale většina byla jen o rok starší než junioři, takže bych neřekl, že to byl tak velký skok. Rozdíl je také ve stylu tréninků, což jsem poznal už ve Švýcarsku, kde jsem působil v roli hrajícího asistenta, ale kluci to zvládali dobře.

Při slavnostním podpisu smlouvy o spolupráci mezi klatovským a plzeňským hokejovým klubem zazněl jako jeden cíl postup do 1. ligy. V první polovině sezony to podle hráčského kádru, hry a výsledků skutečně vypadalo, že tento cíl byl myšlen vážně. I když jste říkal, že to pro vás nebyl úkol, neměl jste někdy během vydařené první poloviny základní části myšlenky na vyšší soutěž?

Nám nikdo takový cíl nedal, ani v Plzni jsme o tom nemluvili. To všechno vycházelo z toho, jak se k tomu postaví Klatovy, protože postup do první ligy by byl asi problém hlavně pro ně. Musel by se navýšit rozpočet, což by pro Klatovy znamenalo navíc nějakých sedm osm milionů. Takže otázka postupu byla především na Klatovech, jestli budou chtít nebo ne, a když Plzeň dostala informace, že na to momentálně peníze neseženou, tak některé hráče, na které měla nabídku, uvolnila. Nic jiného bych v tom nehledal.

Tým začali během sezony postupně opouštět nejlepší hráči, kteří na sebe upozornili svými výkony a dostali nabídky z vyšších soutěží. Jak jste to vnímal jako trenér, když vám tito hráči odcházeli?

Já jsem s tím do Klatov šel. Koncept sezony i můj cíl byl hráče hokejově posunout, ukázat jim cestu, kterou by se měli vydat, pokud se chtějí hokeji věnovat na 100 procent a bojovat o profesionální smlouvu. Pak už to bylo jenom na nich. Před sezonou jsem každému řekl, že nebudu nikoho přemlouvat, buď budou chtít sami a budou dělat, co po nich budu vyžadovat, nebo tady hrát nebudou. Hráči to vzali za správný konec a prokázali to herně i v produktivitě. Někteří hráči odešli za lepším, ale zájem byl i o jiné, kteří nakonec zůstali. Myslím si, že se tak myšlenku spolupráce Plzně s Klatovy podařilo naplnit.

Kromě hráčů, kteří se díky svým výkonům dostali do lepších týmů, ze sestavy vypadli i hráči, kteří jinam nepřestoupili. Můžete prozradit, proč v novém roce přestal nastupovat Kepka a kapitán Kubeš?

Kepka šel po Vánocích na operaci se zápěstím a byl do konce sezony mimo, protože tři měsíce nosil sádru. U Vládi Kubeše mám takovou informaci, že před Vánoci přišel s tím, že si chce od hokeje odpočinout. Až v lednu jsem se dozvěděl, že si vyžádal přestup do Malé Vísky. Bylo to jeho rozhodnutí, nepřemlouval jsem ho. Je to dospělý člověk a takto se rozhodl.

Do play-off jste vstupovali se značně oslabeným kádrem. Věřil jste, že budete Kobře tak vyrovnaným soupeřem, jakým jste byli?

Abych byl upřímný, nevěřil jsem, že to bude tak těsné. Musím ale říct, že ti hráči, kteří tím pádem dostali daleko více prostoru, chytili svoji šanci. Kluci v zápasech nechali úplně všechno a hráli do posledních sil. A na ledě to bylo vidět. A i Kobra s tak zkušeným mančaftem, jaký měla, měla s námi hodně práce a nedostala nic zadarmo. Na kluky jsem byl pyšný, protože se vydali ze všech sil. Nejsem přesvědčený o tom, že kdybychom hráli v plné sestavě, že by někteří hráči, kteří odešli, bojovali tak jako ti, co nastoupili.

Jaká vidíte hlavní pozitiva sezony?

Smysl spolupráce Plzně s Klatovy spočíval v tom, zjednodušit hráčům přechod z juniorů do mužského hokeje a dát jim dostatečný prostor pro hokejový růst. To se podařilo a hodnotím to jako největší přínos pro Plzeň, která by ráda ve spolupráci pokračovala. Kdyby to pro ni nebylo přínosné, spolupráce by nepokračovala. Pro Klatovy a klatovské diváky bylo pozitivem zvýšení úrovně a kvality hokeje, který se v Klatovech hrál. To, že by to bez plzeňské pomoci na takovéto úrovni nefungovalo, musí být jasné každému.

Když si promítnete celou sezonu, byly tam nějaké věci, které byste dnes řešil jinak?

Určitě by se nějaké věci našly, ale to už teď nemá cenu řešit. Já jsem takový, že se vždycky raději dívám dopředu a snažím se z chyb poučit. Někteří hráči, kteří působili v Klatovech, si prodloužili sezonu v Plzni, kde jsme trénovali s extraligovým áčkem. Uvidíme, co přinese příští sezona.

Přejděme k příští sezoně. Budete v Klatovech pokračovat?

Byla to podmínka Plzně, že pokud bude spolupráce pokračovat, bude mít v Klatovech svého hlavního trenéra. S Martinem Strakou jsme se o tom už bavili, takže podle všeho budu v Klatovech pokračovat.

Jak se změní hráčský kádr pro příští sezonu. Už jsou známy nějaké změny?

S některými hráči, kteří patřili Plzni a působili v Klatovech, se Plzeň rozloučí a nenabídne jim nové smlouvy. Plzeň čekala na reakci Klatov, zda některé z těchto hráčů osloví a nabídne jim smlouvu, ale co mám informaci, tak zatím nikoho neoslovili. Někteří hráči zase skončí v juniorce, takže hráčů by mělo být na začátek dost. Nejdůležitější bude vyřešit otázku brankáře, to si myslím, že je asi největší úkol pro Klatovy. Jak bude vypadat soupiska konkrétně, budeme vědět na začátku přípravy. Ta bude vypadat jako loni, a protože z Klatov je v týmu momentálně jen Honza Topinka, budeme většinou trénovat v Plzni.