Půjčka hokejistům od městské teplárny má být úročena pěti procenty a peníze musejí splatit do pěti let. Takovou formu podpory teplárna nabízí hokejistům poté, co se obrátili s žádostí o pomoc na radnici, když přišli o generálního sponzora klubu. Původně se mluvilo o daru a o výši kolem 25 milionů korun. Z toho však po měsících jednání mezi vedením teplárny a hokejisty sešlo.

„Jsme ochotni podpořit půjčku,“ prohlásila předsedkyně klubu zastupitelů ODS Helena Matoušová. Podobně se vyjádřili zástupci všech ostatních klubů zastupitelů s výjimkou Pravé volby pro Plzeň. „Nepodpoříme to. Jsme toho názoru, že financování profesionálního sportu není úkolem městské samosprávy. Město už platí 15 milionů korun ročně za provoz zimního stadionu a další peníze nechává klubu za reklamu,“ prohlásil náměstek primátora Vladimír Duchek (Pravá volba).

Ostatní kluby nemají s podporou hokeje formou půjčky velký problém. „Zvažujeme, že pro ni budeme hlasovat. Byli jsme proti 25milionovému daru, ale jednání se posunula na přijatelnou míru,“ podotkl šéf Diecézní charity a zastupitel za KDU–ČSL Jiří Lodr. Proti nejsou ani sociální demokraté a komunisté. Rovněž Karel Makoň z Plzeňské aliance zvažuje, že pro návrh zvedne ruku, i když byl původně zásadně proti. „Je to určitá varianta řešení,“ uvedl Makoň.

Na schválení podpory hokejistům zastupitelstvem trvali podle primátora Pavla Rödla (ODS) někteří členové městské rady přesto, že je rozhodnutí zcela v jejich kompetenci. Rada je totiž valnou hromadou Plzeňské teplárenské, již město stoprocentně vlastní. „Doufám, že to není alibismus, ale nový směr, kdy radní zajímá před jejich rozhodnutím názor zastupitelů,“ podotkl Miloslav Šimák (ČSSD).

Ředitel hokejového klubu HC Plzeň Jaromír Zavoral včera řekl, že s půjčkou je klub spokojen, záleží ještě na podmínkách jejího ručení. Klub je podle něj ochoten ručit veškerým svým majetkem včetně smluv s jednotlivými hráči i licencí.