Zatímco finalisté naší nejvyšší hokejové soutěže stále bojují o trůn krále soutěžního ročníku 2008/2009, reprezentanti největšího hokejového klubu v Pošumaví mají nelítostné bitvy za sebou.

To je důvod k bilancování a možná už i k plánování, o obojí se ve svém nabitém programu tradičně ochotně pokusil ten nejpovolanější, první muž klatovského hokejového klubu Václav Šimek.

Ostře sledovaným bylo především druholigové mužstvo Klatov, které šlo do play off z jedenáctého místa po základní části skupiny Západ. Ovšem nepřešlo přes Klášterec nad Ohří, který Klatovy vyřadil po dvouzápasové sérii úvodního kola.

„Do sezony jsme vstupovali s jasným cílem: hrát play off. Úkol jsme sice splnili, přesto jsem nebyl spokojený s koncem sezony, protože si myslím, že jsme měli na víc než na pouhé jedno kolo play off. Vyřazení hned po dvou zápasech osmifinále je pro mne do určité míry prostě zklamáním,“ uvedl na adresu druholigového týmu SHC Maso Brejcha Klatovy prezident klatovského hokejového klubu HC Klatovy Václav Šimek, který zároveň připomněl, že po změnách v druholigové soutěži byla větší a těžší konkurence. Po sloučení dvou skupin vznikla skupina Západ s dvaceti účastníky.

„Vím také, že Klášterec nad Ohří v základní části soutěže a Klášterec nad Ohří v play off byly dva velmi odlišné týmy. Ale s kádrem, se kterým jsme od letošního ledna hráli, jsme měli opravdu na víc než na jedenácté místo po základní části soutěže a jen na už zmiňované první kolo play off,“ dodal Šimek.

Zda zklamání z konce sezony s sebou přinese změny na trenérské lavičce, prezident není dnes schopen odhadnout. „Znějí hlasy, které si přejí odchod trenéra Pavla Čubana, jiní jsou pro to, aby zůstal. Ale jak to bude, dnes opravdu nevím. Ovšem bez ohledu na mé zklamání ze závěru sezony a bez ohledu jak to všechno dopadne chci při této příležitosti trenérovi Pavlu Čubanovi i jeho asistentovi Petru Kořínkovi poděkovat za práci u našeho druholigového A týmu. Neměli to někdy vůbec jednoduché,“ řekl šéf, který má společně s ostatními členy vedení ale jasnou vizi pro nadcházející druholigovou sezonu, pokud se týká hráčského kádru.

„Buď soutěž budeme hrát hlavně s mladými hráči, nebo vytvoříme kádr ze zkušených hokejistů, kteří Klatovy dostanou výš,“ prozradil plány šéf klatovského klubu. Ovšem, jakou cestou se klatovský druholigový hokej nakonec vydá, záleží na jediném, na penězích.

„Dnešní doba není taková, že si můžeme vyskakovat. Všechno se odvíjí od finančních prostředků. Ty sháníme, je to maraton jednání. Už jsme se do této intenzivní mravenčí práce pustili. A dnes je velmi brzy na to říkat, jaká nadcházející sezona s ohledem na finanční situaci klubu bude,“ podotkl Šimek, který na otázku, jak se povedlo finančně pokrýt právě skončenou sezonu, odpověděl: „Nikdy se mi sezona nepovedla finančně pokrýt tak, abych novou nezačínal s menším dloužkem. Je tomu i teď, ale musím připomenout, že to opravdu nejsou závratné resty.“

Pozornost vedení klatovského hokejového klubu byla v soutěžním ročníku 2008/2009 upřena také na mládežnické kolektivy. Ta největší patřila ligovým juniorům, kteří se snažili v průběhu sezony opustit sestupové vody. To se jim nakonec pod taktovkou trenérské dvojice Zdeněk Tománek – Jaroslav Bukovský podařilo. „Záchrana v první lize byla v uplynulé sezoně prioritou juniorů. Vzhledem k tomu, že nám většina hráčů v kádru zůstane i pro nový soutěžní ročník, věříme, že výkonnost této kategorie půjde nahoru a v nadcházející sezoně budeme hrát v klidném středu tabulky,“ řekl na adresu klatovské juniorky Václav Šimek.

Klatovští myslí i na budoucnoucnost, a proto hodně úsilí věnují dalším mládežnickým kolektivům. Sedm týmů bojovalo o co nejlepší umístění v rozmanitých soutěžích. Dorost válčil na dvou frontách, v jihočeském krajském přeboru vybojoval v konkurenci sedmi týmů čtvrté místo, v přeboru Plzeňského kraje byl druhý ze tří.

Na výbornou si vedli starší žáci Klatov v jihočeské skupině žákovské ligy, když v konkurenci osmi celků obsadili vynikající druhou příčku. Mladší žáci byli ve stejné soutěži v osmičlenné skupině své kategorie pátí. Páťáci HC Klatovy obsadili v osmičlenném startovním poli přeboru Plzeňského a Karlovarského kraje šestou příčku, o stupínek výš, na pátém místě, ve stejném přeboru skončili ve své věkové kategorii jejich mladší oddíloví kamarádi ze čtvrté třídy.

Své reprezentanty měl klatovký hokejový klub také v minihokejovém přeboru Plzeňského a Karlovarského kraje druhých a třetích tříd. Ovšem v této soutěži krajský hokejový svaz oficiální tabulky nevydává. Ale nejmladší hokejové naděje z města karafiátů v přeboru rozhodně nehrály druhé housle, podle slov trenérů, kteří výsledky svých svěřenců pečlivě evidovali, drobotina obou tříd patřila mezi nejlepší účastníky.

„Mládežníci v uplynulé sezoně dosahovali rozmanitých výsledků, někteří tak byli po sezoně spokojenější, jiní smutnější, ale věřím, že nikdo v dresu Klatov nedal soupeři kůži lacino. Ale v těchto věkových kategoriích jde především o to vychovat dobré hokejisty, kteří se prosadí výš a kteří by pak mohli třeba hájit barvy našeho klubu v soutěži dospělých. Mládež je naše budoucnost. Ovšem práce s ní je během na dlouhou trať, a proto všem trenérům a bezpochyby i rodičům dětí patří dík, bez nich bychom tak širokou základnu neměli,“ uvedl prezident Šimek, který ale připomněl, že celorepublikový trend úbytku dětí se nevyhnul ani klatovskému klubu.

„Měli jsme už první schůzku s trenéry našich mládežnických týmů, kde jsme projednávali, zda jsme s ohledem k počtu dětí schopni hrát soutěže po jednotlivých třídách nebo podle věkových kategorií. Každý z trenérů musí dát dohromady soupisku hráčů pro nadcházející soutěžní ročník, tu my do poloviny května dáme k dispozici činovníkům krajského hokejového svazu, který ji pak postoupí Českému svazu ledního hokeje, jehož příslušná komise na základě seznamu hráčů nás pak zařadí do soutěží. Jaký kabát budou mládežnické soutěže mít se proto dozvíme až v červnu,“ upřesnil informace Václav Šimek, který touto cestou děkuje všem, již v sezoně 2008/2009 přiložili ruku k dílu nebo poodporovali klatovský hokej. „Děkuji všem hráčům, funkcionářům, sponzorům, městu Klatovy a fanouškům,“ poděkoval prezident.