Matadoři, vrstevníci. „Takže je to mladý kluk,“ řekl o osmatřicetiletém obránci s úsměvem Straka.

Generální manažer hokejové Plzně skládá s Milanem Tichým mužstvo pro nadcházející sezonu. A trumfem by měli být opět borci zpoza oceánu.

Následovníci Douga O´ Briana, Tylera Scofielda a Marka Bomersbacka. Kanaďanů, kteří bojovali v dresu indiánů. Přispěli k výhře v základní části, ale po sezoně se rozloučili.

„Odvedli svou práci, udělali si jméno a podle svého šli za lepším. Přijdou ale jiní,“ tvrdil už před časem sportovní ředitel Tichý.

Teď tedy obránci.

Vedle Slaneyho s třemi stovkami zápasů odkroucených v NHL ještě pětadvacetiletý Nicolas St. Pierre. Oba na sezonu.

„Základem jsou gólmani a pevná obrana. S příchodem Slaneyho a St. Pierra si troufám říci, že budeme v defenzivě silnější než předtím,“ prohlásil Tichý.

„Nicolase jsme chtěli už v minulé sezoně. Před play off. Ale dobíhala mu smlouva a klub nechtěl ofenzivního hráče, jehož styl hokeje je pro soupeře bolestivý, předčasně uvolnit,“ říkal Tichý.

A ani podpis Slaneyho prý nebylo lehké získat. „Poslední tři roky odehrál v nejvyšší německé lize a zájem je tu o něj pořád obrovský. Nebýt toho, že jde o švagra Jardy Modrého, tak bychom ho do Plzně nedostali,“ připustil Tichý.

„Je to výborný bruslař, který dokáže tvořit hru a boduje. Třeba jako slávista Kadlec,“ chrakterizoval ostříleného borce. V roce 1992 ho draftoval Washington a v AHL si během 500 zápasů připsal 450 bodů. „Už jsme také Johnovi vzkázali, že bude téměř pořád na ledě.“

Zatímco ženatý Slaney se v novém působišti objeví až počátkem srpna, St. Pierre dorazí s přítelkyní v závěru týdne. „Stihne tak zahájení přípravy na ledě,“ oznámil Tichý, sám bývalý obránce a nyní úpěšný skaut.

Spolu se Strakou očekává, že přibudou ještě dva až tři hráči ze zámořskými kořeny.

Útočníci.

„Máme vytipováno pár jmen, některá i hodně dobrá, ale nechceme se ukvapit. Přípravné kempy totiž v Americe začínají až počátkem září a hráči mají stále velké oči,“ připustil Straka. Jasno by chtěl mít do konce srpna.

„Určitě ale chceme zámořské hráče. Jejich tah na branku, nasazení, způsob, jak jdou za gólem, to u nás nenajdete,“ zdůraznil šéf klubu.

Z rodícího se týmu má jeho kapitán dobrý pocit. Umocněný tím, že sám, se po známých zdravotních peripetiích cítí fit

„Noha nebolí, a tak trénuju. Méně než jindy, ale pořád. Hýbu se šestkrát v týdnu. Nedávno jsem začal běhat i skákat,“ uvedl Straka.

Pro Plzeň skvělá zpráva.