Jsou příběhy, které oslňují, překvapují. Jedny končí šťastně, druhé se rozplynou v zapomnění. Jeden takový byl před pár dny opět polit živou vodou.

Trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička vepsal do širší nominace na olympijské hry Martina Straku. Překvapivé, ale pravdivé.

Toho Straku, který se už vzdal národního dresu.

V úterním utkání extraligy se oba potkali. Každý ale na opačné straně hřiště, Slavia přivítala Plzeň. „Martin Straka pracuje pro mužstvo, hrozně mu přeji, aby na olympiádu jel, ale je otázka, zda se bude chtít vrátit,“ upozorňuje Jaroslav Holík.

V úterý se po šedesáti minutách radoval muž v saku. Domácí s trenérem Růžičkou porazili hosty s kapitánem Strakou 4:3. „Nejhezčí utkání, které jsme doma sehráli. Plzeň byla asi letos nejlepší soupeř. O to je výhra cennější,“ byl spokojený asistent Jiří Čelanský.

Klání poznalo stejného šťastného jako posledně.

Vzpomínáte? Fantastické semifinále minulé sezony. Slávisté vyhráli 6:5 po nájezdech, pak šli do finále. Straka vyrovnal vteřinu před koncem. Hráči vyslali téměř sto střel! Vše rozhodl Vladimír Růžička mladší. První vzájemnou bitvu v nové sezoně rozhodl tři minuty před koncem Roman Červenka, který dohrál s vyraženým zubem. Po utkání jel hned do nemocnice.

Plzeň vedla, během deseti minut prostřední části měla výhodu čtyř přesilovek, ale… Doležal srovnal a Špelda vše v oslabení otočil. Plzeň má však Straku – 3:3. Jenže…„Když nedáme góly, štěstí se k nám otočí zády,“ říkal.

Navrch měla Slavia i v bitce. Jiří Vašíček složil Marka Bomersbacka. „Jeli jsme sem s tím, že do desáté minuty budeme dvakrát vyloučení, to se také stalo. Druhou třetinu jsme bylo jednoznačně lepší, ale byli jsme málo produktivní,“ litoval plzeňský trenér Marian Jelínek.

Růžička a Straka. Úterní rivalové se utkají v sezoně ještě minimálně třikrát, ale za pár měsíců by mohli vystoupit z letadla bok po boku. Pokud ano, psal by se únor 2010 a kanadský Vancouver by vítal hokejovou reprezentaci.

„Martin je světová třída, navíc je i super do kabiny. My potřebujeme vítězné typy, které se jen tak z ničeho nepokadí,“ řekl Deníku Růžička pár dní před začátkem sezony.

A Straka? „Je začátek sezony, je brzo.“

Oba mají pravdu. Pokud ale prolistujete historickým kalendářem, zjistíte, že spojení Růžička – Straka přináší úspěch.

Slavný olympijský triumf v Naganu 1998. Oba v roli hráčů. Kanadský pohár 2004 a bronz. Růžička už vše sledoval ze střídačky, Straka stále na ledě. Opět zlato a totožná situace. Jen o rok později na jiném místě. Vídeň a mistrovství světa 2005.

Přijde i společný a medailový Vancouver 2010?

Slavia– Plzeň 4:3

Třetiny: 1:1, 2:1, 1:1. Muž zápasu: Doležal. Branky a nahrávky: 4. Sklenář (Tomica), 33. Doležal (Drtina), 38. Špelda (Čermák, Doležal), 57. Červenka (Sklenář). – 17. Hanzlík (Vlasák, Bombersback), 23. Scofield (Vampola, Hvila), 49. Straka (Vlasák, O´Brien). Rozhodčí: Fraňo, Souček – Kalivoda, Rozlílek. Vyloučení: 7:6, navíc 5+DKU Vašíček (Sla) a Bomersback (Plz). Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 4328.

Slavia: Neruda – Žižka, Kadlec, Vašíček, Roth, Špelda, Drtina, Kolařík – Beránek, Tomica, Hruška – Růžička, Vondrka, Micka – Třetina, Čermák, Doležal – Červenka, Jelínek, Sklenář. Trenér: Růžička.

Plzeň: Pöpperle – Jeřábek, Modrý, Benák, Hanzlík, Benda, O´Brien, Dresler, Mezei – Bombersback, Straka, Vlasák – Scofield, Hvila, Vampola – Matějovský, Tvrdík, Stránský – Dvořák, Heřman, Adamský. Trenér: Jelínek