Plzeňští bez Václava Pletky, který nesměl hrát, a i bez dalších hráčů porazili před reprezentační pauzou Mountfield v prodloužení 3:2 a udrželi se v popředí soutěže.

V přímém televizním přenosu šlágru 31. kola dávali Západočeši vedoucímu celku dlouho lekci z produktivity.

První třetinu sice na rány vyhráli domácí drtivým poměrem 11:2, ale i díky zákrokům plzeňského gólmana Adama Svobody zůstalo skóre na nulách.

O největší šanci Mountfieldu se tak postarali hosté paradoxně při vlastní přesilovce.

Zasahující Svoboda vracel puk rychle do hry a dojíždějící Vlasák si kotouč málem srazil bruslí do vlastní sítě. Holí ho však útočník stihl ještě bleskově odklidit do bezpečí.

Druhé dějství bylo už střelecky vyrovnanější, ale zatímco plzeňský gólman dál odolával, jeho protějšek Jakub Kovář tak úspěšný nebyl.

Nejprve ho překonal spoluhráč. To se St. Pierre prohnal okolo českobudějovické svatyně a jeho střela z úhlu se tečí o pozadí obránce zlomila do černého.

Domácí kapitán Ptáček poté trefil břevno. Horlivý rozhodčí Husička zase brzkým hvizdem upřel Plzni jasný gól. Puk za staršího z bratrů Kovářů předtím protlačil Johnson. V následné výhodě se ale hosté přece dočkali.

Přesilovkou kombinaci po Strakově přesné žabce zakončil Andrašovský, který se tak gólu dočkal hned ve druhém utkání po návratu do plzeňského dresu.

Domácí ale ještě zápas zdramatizovali.

Třetí třetina byla rozbitá řadou vyloučení a při jednom z plzeňských trestů projel Gulaš podél Svobody a zasunul puk k vzdálenější tyči.

V závěru normální hrací doby se pak Plzeň ocitla ve třech, Jihočeši už tak velkou výhodu umocnili ještě odvoláním gólmana a stav srovnali. Svoboda zlikvidoval sérii ran, ale Kašpařík přece se štěstím vyrovnal.

„Těch dorážek bylo už hodně, létalo to ze všech stran, ale i tak bylo škoda, že mi puk nezůstal v lapačce,“ litoval muž zápasu Adam Svoboda.

Přesto měl nakonec důvod k radosti.

V nastaveném čase si totiž větší tlak vytvořili hosté a Vlasák nabil zpoza branky St. Pierrovi a kanadský bek ranou bez přípravy zařídil vítězný gól.

HC Mountfield České Budějovice – HC Plzeň 1929 2:3 pp (0:0, 0:2, 2:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 56. Gulaš (Ptáček, Kotalík), 60. Kašpařík (Gulaš) – 28. a 65. St. Pierre (na první Jan Kovář, na druhý Straka, Vlasák), 37. Andrašovský (Martin Straka, Vlasák). Rozhodčí: Husička, Souček – Bejček, Charvát.

České Budějovice: Jakub Kovář – Ptáček, Kranjc, J. Novák, Vydarený (41. Kolarz), Němeček, Mikuš – Martynek, Kašpařík, Šimánek – Gulaš, Kotalík, L. Květoň – Červený, Langhammer, Podlešák – Sailer, Mertl, R. Pšurný. Trenéři: F. Výborný a Kupka.

Plzeň: A. Svoboda – Dan Růžička, Kaberle, Marušák, Kinrade, Vykoukal, Dresler, St. Pierre – Andrašovský, Martin Straka, Vlasák – Duda, Jan Kovář, Kubalík – Dvořák, Pitule, Johnson – Stránský, M. Heřman, Mrňa. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Michal Straka.