Jejich spanilá stíhací jízda po bodovém odpočtu se zastavila na konečné deváté příčce. Plzeň sice přetlačila Zlín 1:0, ale Litvínov uspěl v Kladně a v tabulce končí před ní.

První klání série na tři vítězství se hraje ve středu na ledě Severočechů.

Úvodní šance duelu domácích Stránského, Vostřáka a Rachůnka gólman Sedláček zlikvidoval, na ránu Lammerse na konci deváté minuty už nedosáhl. Trefa kanadské posily indiánů se nakonec ukázala jako vítězná.

„O osudu duelu rozhodl právě tento jediný gól. Jsme samozřejmě za výhru rádi, vítězství je cenné i z hlediska toho, že jsme neinkasovali,“ hodnotil klání plzeňský asistent Milan Razým.

Hosté se v první třetině příliš do útoku nehnali, alespoň náznaky gólových možností si vypracovali v početních výhodách, Horčička ovšem vše lapil.

Na začátku druhé dvacetiminutovky hráli domácí 24 vteřin v početní výhodě 5:3, ale nevyužili ji a za chvíli byl naopak v přesile Zlín. Tehdy po ráně Švrčka od modré čáry pomohla Horčičkovi tyč jeho brány. Pak už zase začali úřadovat indiáni. Ve 26. min. vyzkoušel Sedláčka Lammers, v další slibné situaci vypálil Plášek ostře mimo bránu Zlína. Ve 31. min. vystrašila strážce hostující klece Hanzlíkova teč a za chvíli se snažil podobně prosadit Stránský, v šanci byl Vostřák a Frolo od modré vypálil do tyče. Pak si Plzeň při následně signalizovaném vyloučení zlínského hráče, kdy za Horčičku naskočil do pole šestý hráč, málem dala gól – přihrávku z rohu kluziště na útočné modré nikdo nezachytil a puk jen těsně minul opuštěnou branku. Třetinu indiáni končili nevyužitou šancí Vlasáka, kterého k zakončení vybídl Straka.

V poslední části hry Zlín mocně finišoval, Plzeňané ale těsný náskok i Horčičkovu nulu ubránili.

„Zápas byl ovlivněn častým vylučováním. Dominovali mu oba brankáři,“ doplnil Milan Razým.

„Myslím, že jsme viděli pěkný zápas,“ řekl trenér hostů Zdeněk Venera. „Nebyl jsem sám, kdo čekal, že padne více gólů, ale v koncovce jsme neměli štěstí. Šancí ovšem bylo na obou stranách více než na výsledek 1:0,“ pravil.

Po utkání poděkovali za podporu v sezoně hokejisté svým fanouškům a ti naopak vzdali hold hráčům za úspěšný a heroický výkon v boji o předkolo play off. „Uděláme maximum pro to, abychom se dostali ve vyřazovací části co nejdál,“ slíbil zaplněným tribunám kapitán celku Martin Straka.

Zároveň se mimořádných ovací dočkal Tomáš Vlasák, který se stal králem extraligových střelců a vyhrál i soutěž produktivity. „Chtěl bych poděkovat spoluhráčům, protože bez nich bych toto nikdy nedokázal,“ radoval se Vlasák. „Že začínáme venku? Chceme–li jít dál, musíme vyhrát i tam.“

HC Plzeň 1929 – PSG Zlín 1:0

(1:0, 0:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 9. Lammers (Slaney, Benák). Rozhodčí: Souček, Turčan – Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 10:12. Bez využití. Diváci: 7408.

Sestavy: Plzeň: Horčička – Jeřábek, Jiří Hanzlík, St. Pierre, Modrý, Benák, Frolo, Dresler – Vostřák, Straka, Vlasák – Stránský, Jan Kovář, Svačina (29. M. Heřman) – Lammers, Slaney, Johnson – T. Rachůnek, Plášek, Dvořák. Trenéři: M. Jelínek a Razým.

Zlín: Sedláček – Hamrlík, Linhart, Švrček, Galvas, Míka, Řezníček, Matějíček, Lučka – Balaštík, Leška, Köhler – Důras, T. Sýkora, I. Rachůnek – Kubiš, Roman Vlach, Sivák – Holík, F. Čech, Ondráček. Trenéři: Venera a Rostislav Vlach.