Rozhovor Deníku s významným funkcionářem hokejového klubu HC Klatovy Václavem Maxou, který nedávno vyšel, vyvolal pořádný rozruch. Maxa mimo jiné poměrně tvrdě a nečekaně zkritizoval zkušené hráče Čubana, Vondrysku a Bernada. Těch se to pochopitelně dotklo. „Dlouho jsem se rozmýšlel, jestli mám na slova pana Maxy, která mi přišla dost nespravedlivá, zareagovat. Chtělo to dost odvahy," přiznal hned na začátku rozhovoru s redaktorkou Deníku hokejista druholigového týmu SHC Klatovy Pavel Čuban.

Zareagovali na facebooku

„Poohlédneme se po hráčích jinde. Spoléhali jsme na klatovské jádro, jako jsou Čuban, Vondryska, Bernad a spol., kteří by tým měli táhnout, ale… Uděláme proto asi to, že se pohlédneme v Praze, byť je to pro rozpočet samozřejmě větší rána. Uděláme tentokrát letní přípravu, kam přivedeme větší množství hráčů, a uděláme výběr. Je nutné zvýšit konkurenci, ti kluci si nemohou myslet, že mají místo zadarmo," řekl Maxa mimo jiné v rozhovoru, který vyšel před posledním zápasem základní skupiny a před play off.

Tato odpověď na jednu z otázek Deníku „nadzvedla" kritizované hráče. Pavel Čuban i Roman Vondryska zveřejnili na sociální síti komentáře k tomuto rozhovoru, ve kterých reagovali na výroky Václava Maxy a na přístup vedení klubu. Ti podle nich dopustili, že zůstalo třináct hráčů, kteří se doplňovali nezkušenými juniory, a pak vinu Maxa svalil právě na ně. ¨

Komentář na facebooku „nadzvedl" vedení HC Klatovy. Po městě se začalo okamžitě mluvit o tom, že Čuban s Vondryskou skončili, že z klubu odešli nebo byli dokonce vyhozeni. Oba ale odehráli první dva zápasy play off, až z třetího se trenérovi Radku Mužíkovi omluvili. Ten následně Deníku řekl, že oběma hráčům rozhodně nikdo v play off nezakázal za trest hrát. Teď se k celé cause vyjádřil i Pavel Čuban.

Kritika přišla v nesprávnou dobu

„Reakci u vedení náš komentář opravdu vyvolal. Před domácím zápasem s Táborem jsme měli s vedením pohovor, ne zrovna milý, a bylo to asi znát na výkonu celého týmu v první třetině. Že prý jsme to špatně pochopili, tak bylo zbytečné na to takhle reagovat. Myslím si, že když už se mělo řešit, že jsme zklamali, tak po play off, na mužstvo to rozhodně dobrý psychický vliv nemělo, neprospěla ani slova o tom, že si přivedou jiné hráče. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem vynechal poslední zápas," uvedl mladý klatovský hokejista.

Toho prý také hodně zklamalo, když Maxa v rozhovoru řekl, že on, Vondryska a Bernad zklamali očekávání, která do nich vedení vkládalo. „Asi očekával, že hned nahradíme Steinera, který hrál několik let extraligu a superligu v Rusku nebo ligu ve Finsku," myslí si Čuban.

V herní morálce problém nevidí

Právě on se po odchodu dlouholetých opor Steinera, Kajera a Pavlise na začátku sezony měl stát novým lídrem mužstva. „Měl jsem po odchodu těchto kluků rozhovor s vedením, kde mi bylo řečeno, že se na mě bude sázet a že tým povedu. Určitě mi tahle role nohy nesvazovala, ale věděl jsem, že prostě tyhle hráče zatím nahradit nemohu. Ale těšil jsem se, protože teď máme asi tu nejlepší partu, kterou za sedm let, co jsem v týmu, pamatuji. Proto mě ranila poznámka pana Maxy o naší tréninkové a herní morálce," přiznal hokejista.

Václav Maxa totiž na otázku, v čem vidí neúspěch Klatov v sezoně, uvedl: „Chybu jsme udělali v tom, že jsme se spolehli na své hráče. Vím, že musejí chodit do své práce a nikdo jim to tam neulehčí, ale upřímně říkám, že já od nich čekal mnohem víc. Mají nadstandardní služby, jejich zázemí bych nazval prvoligovým. Starají se o ně kustodi, mají vše, na co si vzpomenou – hokejky, nové brusle, zaplacené cesťáky. Jejich tréninková morálka a přístup k zápasům ale nejsou takové, jak jsem čekal, měli se víc rvát."

S tím Čuban nesouhlasí. „Já bych naše zázemí, když se bavím s hráči z jiných týmů, nazval standardním ve II. lize. Co se týká tréninkové morálky, tak si naopak myslím, že ta je u hráčů, jako je Blumentrit, Zeman nebo Pouska, hodně vysoká. Když totiž máte úzký kádr a někteří navíc kvůli zaměstnání, škole nebo zranění a nemocem, kterých bylo během sezony opravdu požehnaně, nemohou přijít na tréninky, vypadá to na ledě, že je hrozně malá účast. Navíc náš tým byl hodně doplňován juniory, a ti, když měli například v pátek zápas, nemohli logicky přijít na trénink. To se potom sejde kolem deseti hráčů a s tím se ani kvalitní trénink nedá udělat," vysvětlil Čuban.

Z mužstva odejít nechce

Hráč pak přiznal, že v zajetí emocí chtěl skončit s hokejem i s trénováním přípravky. „Přemýšlel jsem o tom. Pak jsem mluvil i s prezidentem klubu panem Šimkem a s Radkem Mužíkem, kteří mně i Romanovi na schůzi trenérů řekli, že by byli rádi, kdybychom se dál věnovali trenérské práci, protože jsou s námi spokojeni, a abychom pokračovali i s hokejem. Nyní se vše zklidnilo a za sebe chci říct, že jestli bude v příští sezoně trenér o mě stát, tak určitě budu mít zájem dál v áčku pokračovat," dodal Čuban.