Na domácím ledě totiž porazil v derby hokejisty TJ Sušice. Ve Strakonicích bojoval o udržení první příčky v tabulce HC Horažďovice. Důležitý souboj s tamním Dioritem však nezvládl podle svých představ. Diorit zvítězil a posunul se s 12 body do čela tabulky a má navíc k dobru ještě dohrávku s TJ Drahonice. Horažďovičtí hokejisté jsou zatím na druhém místě s 11 body, na třetí příčku se vyhoupli hokejisté Startu VD Luby. A protože v posledním letošním kole vyhrály nečekaně 8:5 poslední Katovice nad Drahonicemi, klesla na poslední příčku TJ Sušice.

Luby - Sušice 6:4 (3:0, 2:1, 1:3)

Před vánoční přestávkou šlo v tomto derby oběma celkům o hodně. Hosté ze Sušice chtěli potvrdit svoji dobrou formu a rozšířit svoji poslední bodovou sérii i v Klatovech, Luby chtěly po nevýrazném výkonu v minulém kole a prohře 1:2 s Katovicemi konečně naplno bodovat. To se jim nakonec povedlo, ale vítězství to bylo hodně vydřené. Poté, kdy po dvou třetinách vedli 5:1, Sušice zabojovala a třemi góly ve třetí části hry derby zdramatizovala. Lubští hráči pečetili výsledek na 6:4 až v poslední minutě při power play gólem do prázdné branky.

Úvodní branka zápasu padla již v sedmé sekundě, kdy ujel hostujícím obráncům Petr Malát a opakovanou střelou překonal gólmana Šlaise. Nápor domácích pokračoval, v sedmé minutě Radek Pikhart šikovnou tečí pod horní tyčku zvyšoval na 2:0. Hosté ze Sušice se nemohli dostat do tempa, byli zaskočeni vysokým nasazením domácích hráčů a v 18. minutě znovu inkasovali. Po přihrávce Zahálky zblízka zakončoval Topinka.

I po přestávce byli domácí lepší. Nejdříve Radek Pikhart svým dalším ukázkovým gólem, příklepem do šibenice, zvyšoval na 4:0, pak se ale prosadili i hosté, když podobně vydařenou střelou snižoval na 1:4 zkušený sušický útočník Dušan Feix. Luby však brzo na to odpověděly dalším gólem. Ideální přihrávkou poslal Pavel Hůla do šance Petra Maláta, který dalším tvrdým příklepem překonal sušického gólmana a vrátil Lubům luxusní vedení o čtyři branky.

V závěrečné třetině ale dokázali sušičtí hokejisté, že jsou velcí bojovníci. Dvěma slepenými góly se vrátili do zápasu. Nejdříve ve 46. minutě prošel lehce lubskou obranou Jiří Beneš a bekhendovým blafákem snižoval na 2:4. Za necelé dvě minuty ho napodobil Patrik Korál, jeho střela z levé strany se s notnou dávkou štěstí došourala za záda lubského Krse. Najednou to bylo 5:3 a Luby se začaly obávat o výsledek. Sušice byla v této části hry lepším mužstvem, obavy domácích hráčů ještě více potvrdil Martin Lemberger, který na začátku 56. minuty snížil na rozdíl jedné branky. Závěr utkání byl hodně dramatický a nervózní. Sušice chtěla dosáhnout alespoň na bod, minutu a půl před koncem utkání odvolala brankáře a chtěla vyrovnat. Po půl minutě ale hosté inkasovali, naštěstí pro ně však branku hlavní rozhodčí neuznal. V dramatické poslední minutě se sice znovu hosté vrhli v šesti hráčích do útoku, ale inkasovali. Po přihrávce Maláta završil svůj hattrick gólem do prázdné sušické branky Radek Pikhart.

Branky: R. Pikhart 3, Malát 2, Topinka - Feix, Beneš, Korál, M. Lemberger. Rozhodčí: J. Pressl, Hrdlička, Lincmajer. Vyloučení: 4:5.

Horažďovice - Diorit Strakonice 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)

Souboj o první příčku tabulky museli odehrát horažďovičtí hokejisté jen s jedenácti hráči, což byl velký handicap. Navíc se jim během utkání ještě dva hokejisté zranili, a tak důležitý duel dohrávali v devíti. Přesto se silným soupeřem drželi dlouho krok, oporou byl tradičně gólman Ondřej Kuncl. Po vyrovnané první třetině vedl Diorit 1:0, ale ve druhé přidal další dvě branky a šance na úspěch byly pro Horažďovice hodně malé. Třetí třetina se ale horažďovickým hokejistům povedla. Nejdříve snižoval Rastislav Vavčko, kontaktní gól pak vsítil Lukáš Sosna a opět bylo o co hrát. Diorit si však vítězství vzít nenechal, v závěru utkání přidal ještě další branku, vyhrál zaslouženě a posunul se do čela tabulky.

Branky Horažďovic: Vavčko, L.Sosna. Vyloučení: 3:3.

Letošní strakonický přebor je naprosto vyrovnaný, a tak boj o konečné prvenství i o konečné umístění bude ještě hodně zajímavý. Největším favoritem je strakonický Diorit, ale ani zástupci z Klatovska nejsou bez šancí na úspěch. Hodně napoví již první kolo v novém roce 2012, celkově jedenácté, které je dle rozlosování na pořadu 8. ledna. Začátky zápasů však zatím nejsou potvrzeny. V tomto kole se utkají znovu Horažďovice s Dioritem, Drahonice s Katovicemi a Sušice doma přivítá lubský Start.

1. Diorit Strakonice ⋌5 2 2 45:31 12
2. HC Horažďovice⋌ 5 1 4 38:41 11
3. Start VD Luby⋌ 4 1 5 49:44   9
4. TJ Drahonice ⋌4 0 5 38:39   8
5. HC Sokol Katovice⋌ 4 0 6 45:55   8
6. TJ Sušice ⋌3 2 5 34:49   8

Karel Šot