OBRAZEM: Lídr odjel z Klatov hodně naštvaný

Klatovy – Parádní představení s vítězným koncem předvedlo doma klatovské mládí.

13.2.2013

II. liga SHC Klatovy - HC Tábor 3:1.Foto: DENÍK/Jitka Kilbergerová

Kdo se podíval na sestavu SHC Klatovy před začátkem středečního zápasu II. ligy, skupiny Západ, jen těžko mohl věřit, že Klatovští proti Táboru uspějí.

Devět klatovských juniorů a jeden plzeňský spolu s několika ostřílenými matadory ale naprosto zaskočilo ve druhé a třetí třetině favorizovaný Tábor a Klatovy po bojovném výkonu, který musel každého fanouška potěšit, zaslouženě vyhrály.

Hvězdou večera se stal Jan Topinka, který dal dva góly.

SHC Klatovy – HC Tábor 3:1

Týmy se ze začátku oťukávaly, ale pak nastoupili hosté. Pomohla jim v tom hned po 57 sekundách přesilovka. Domácí se jí nezalekli, ujel v ní Bernad a pokusil se ohrozit Klestila v táborské brance. Zasahovat musel ale i klatovský gólman – domácí svatyni tentokrát hájil navrátilec Antonín Štelmach. Klatovští hned po úspěšně odehrané přesilovce vystrčili růžky, ale v rozjezdu je zastavilo vzájemné vyloučení a hra 4 na 4, ve které měli navrch hosté. Ti lépe kombinovali, věděli o sobě, přesně si nahrávali a vytěžili z toho v 7. minutě vedoucí gól – po nastřelení před branku tečoval Hájek. Tábor to povzbudilo a pokračoval v ostřelování klatovské branky. Štelmach i obránci měli co dělat s aktivně najíždějícími hosty, kteří se stále častěji ocitali před domácí brankou. Ve 12. minutě se hrálo znovu 4 na 4, ale tentokrát to Klatovy zvládly lépe. A začaly se i prosazovat. V 13. minutě nadějný brejk zastavila kvůli ofsajdu píšťalka sudího, minutu nato pronikl Zeman až před táborskou branku, ale nebyl úspěšný. Hosté předváděli pěknou kombinační hru s přesnými přihrávkami a připravenými akcemi, měli možnost i další přesilové hry, ale zvýšit skóre se jim nedařilo. Asi největší šanci hosté spálili ve 20. minutě. Šulčík se dostal do úniku, ale domácí Farný ho šikovně, aby rozhodčí neviděl, přidržel, a tím ho před střelou rozhodil.

Druhou třetinu začaly aktivněji Klatovy. Zahájil ji pěknou zadovkou před branku Bernad, ale nikdo z jeho spoluhráčů tam zrovna nebyl. Za chvíli se táborský gólman pořádně zapotil, když jen tak tak zkrotil skákající střelu od modré. Pak se ale ke slovu dostali hosté, Štelmach předvedl dva výborné zákroky a pak se díval, jak se jeho spoluhráči radují z vyrovnání. Po výborné práci Pousky u mantinelu, kde vybojoval puk, našel Bernad polostřelou Topinku, který bez problému dopravil puk do odkrytého růžku Klestilovy branky. Táborští sice přidali na důrazu a rychlosti, v 29. minutě se až příliš jednoduše ocitl před Štelmachem Pechánek, který ale horní roh branky přestřelil. Klatovy ale také přidaly. Po přihrávce Čubana se Vizinger dostal do obrovské šance, kterou ale spálil a navíc Čuban zůstal ležet na ledě po souboji se soupeřem s vyraženým dechem. Co se nepodařilo Vizingerovi, podařilo se podruhé Topinkovi. Ten předvedl ukázkové sólo, přijel před Klestila a propálil ho. Klatovy se tak ujaly vedení 2:1. Pak dostali výhodu přesilovky hosté, ale rozjetí domácí je nenechali kombinovat, bojovali o každý puk. A po oslabení pokračovali Klatovští v náporu. Dělovku na táborskou branku vypálil s chutí hrající Topinka, stříleli Němec, Vondryska, Mrázek, Zeman. Šanci měl po Maxově střele při dorážce i Pavlis a táborský gólman hledal, kde má puk. Za záda mu ale neprošel.

Do třetí třetiny nastoupil místo zraněného Čubana (zlomená hrudní kost) junior Kodýtek. A Klatovy pokračovaly v herní parádě. Lídr z Tábora si vůbec nevěděl s jejich rychlou bojovnou hrou rady, musel hned ze začátku čelit střelám Vondrysky a Pavlise a navíc pod tlakem Táborští faulovali a připravovali se tak o šanci k vyrovnání. Při druhé přesilovce v 50. minutě Klatovy daly gól, ale rozhodčí ho k velké a hlasité nelibosti diváků pro postavení hráče v brankovišti neuznal. Neuznal nám ho? Nevadí – dáme dalšího, jakoby si říkali klatovští hráči, kteří byli stále plni energie a soupeře jasně přehrávali. Ovšem Tábor ne nevzdával, domácí museli řešit v 53. minutě velký závar před svojí brankou. A na ledě zůstal po nedovoleném zákroku ležet další klatovský hráč – Pavlis. Když vstal, na ledě byla krev, a to znamenalo jediné – v 54. minutě začala čtyřminutová přesilovka pro domácí. Hosté ji ubránili, vrhli poslední síly do útoku, ale v 59. minutě dostal osamocený klatovský Bernad přihrávku vzduchem od Martince na modrou, z brejku kličkou do bekhendu nedal Klestilovi šanci a upravil skóre na konečných 3:1 pro Klatovy.

„Mladí, kteří dnes nastoupili, předvedli už super výkon v Děčíně, takže jsem jim dal šanci i teď. Je pravda, že nám v Berouně nepůjčili hráče, takže jsme postavili tento mladý tým. Já těm klukům věřím a jsem rád, že se takhle předvedli před domácím publikem, jsou to hráči, kteří to tu jednou potáhnou. Tři body s Táborem jsou super. Řekli jsme si, že to zkusíme urvat srdcem, podařilo a to dravé mládí je tam znát," pochválil výkon mužstva klatovský trenér Radek Mužík, který pochválil také gólmana Štelmacha, ale přiznal, že ve hře pořád chyby jsou.

Třetiny: 0:1, 2:0, 1:0. Branky a nahrávky: 27. Topinka (Bernard, Pouska), 33. Topinka (Martinec), 59. Bernard (Martinec) - 7. Hájek (Heršálek). Rozhodčí: Grech – Suchánek, Brejcha. Vyloučení: 5:9 + Maxa (KLT) 10 min OT.

Sestava SHC Klatovy: Štelmach, (Rückl) – Mrázek, Zeman, Herr, Martinec, Farný, Blumentrit, Reiniger, Pouska, Bernard, Soupír, Maxa, Němec, Pitel, Topinka, Pavlis, Vizinger, Vondryska, Kodýtek, Čuban.

Ostatní zápasy: Klášterec – Milevsko 5:2, Sokolov – Děčín 4:2, Kobra Praha – Jablonec 4:5 SN, Bílina – Řisuty 2:3 SN.

Další dva zápasy sehrají klatovští hokejisté venku. V sobotu 16. února hrají v Milevsku, za týden 23. února v Sokolově. Poslední zápas základní části odehrají Klatovy doma – ve středu 27. února od 18 hodin proti Bílině.

Autor: Jitka Kilbergerová