„Byli jsme trošku nervózní. Ale po první třetině jsme si v šatně řekli, že se musíme víc hýbat, být aktivní na puku. A hlavně dát konečně nějaký gól, což se nám povedlo a jsme za to rádi,“ říkal pak v televizním rozhovoru Martin Lang, jenž je rázem se třemi góly nejlepším střelcem českého týmu na světovém šampionátu.

Přitom na jeho začátku neměl ani jisté místo v sestavě, nakonec je po zranění Pytlíka levým křídlem prvního útoku. A svědčí mu to, na silvestra byl odměněn dvěma důležitými góly. „Nesmíme se uspokojit, musíme dát střílet, bruslit, být aktivní. Jen tak dovedeme zápas do vítězného konce,“ doplnil Martin Lang před závěrečnou třetinou.

To už čeští mladíci vedli 4:0, protože půl minuty před koncem druhé části zvyšoval Filip Přikryl, po přihrávce dalšího Explzeňáka a odchovance klatovského hokeje Radka Mužíka, který na klubové scéně jinak hájí barvy švédského Lulea HF.

V závěrečném dějství propálil ranou od modré čáry rakouského gólmana Wraneschitze i obránce, nejmladší hráč českého výběru a další odchovanec klatovského hokeje David Jiříček. Češi nakonec vyhráli s přehledem 7:0 a v noci ze soboty na neděli (v 01.00 hodin SEČ) je ve čtvrtfinále MS čeká vysoce favorizovaná Kanada.

Jak si klatovští odchovanci, hokejisté plzeňské Škodovky a vlastně celý český tým vedený hlavním trenérem Karlem Mlejnkem s domácím týmem povede? Snad jako proti Rusku, i když vzájemná bilance od roku 2008 hovoří jasně – ze čtrnácti duelů hned třináctkrát zvítězili mladíci s javorovým listem na dresech. Pouze 28. prosince 2013 zvítězili Češi 5:4 po nájezdech.