Gólem a asistencí přispěl k úspěchu ve svém posledním utkání sezony na plzeňském ledě útočník Jaroslav Hlinka. Ostřílený forvard, který zatím ve dvanácti zápasech zaznamenal čtyři góly a čtyři asistence, pomůže modrobílým ještě ve čtvrtečním utkání v Praze se Spartou a sezonu pak dokončí ve švédském Linköpingu.

To, co v minulém kole stálo Západočechy body v Pardubicích, hra v početní nerovnováze, se v úterý proměnilo v jejich ostrou zbraň. Tři ze čtyř zásahů vítězů padli z přesilovek. Hned v úvodu souboje se ale Plzeňští s přispěním brankáře Mazance ubránili bezmála dvouminutovému oslabení o dva muže a pak v 8. minutě ve stejné výhodě udeřili. Sotva se k Vantuchovi na trestné lavici přidal i Kajínek, propálil hostujícího gólmana Pince od modré Marušák. A záhy znovu v přesilovce zvýšil na 2:0 po přihrávce od Straky svým premiérovým gólem v extralize Petruška.

Zarputilá bitva plná důrazných střetů pokračovala i po pauze. Dříve než skóre se však měnili ochránci hostující svatyně. Pinc si po jednom z plzeňských nájezdu nechal na střídačce ošetřit ruku a nahradil ho Vošvrda. Po pár minutách byl ale zkušený chytač zpátky. A inkasoval i potřetí. To v závěru třetiny Plzeňští vystupňovali svůj tlak a Hlinka po křižné pobídce Kratěny usměrnil puk do sítě. Do konce prostřední části v ten moment chyběla jen čtyři vteřiny.

Blízko čtvrtému gólu byl po nájezdu se Strakou znovu Petruška, ale Pince nepřelstil. Luxusního náskoku se domácí dočkali až v 51. minutě, kdy akci přesilovkového komanda zakončoval Kratěna. Jenže hned po rozehrání využil poklesu koncentrace domácích borců Vak, který sebral Mazancovi nulu tečí Čakajíkova nahození. Natěšení fanoušci i tak pokračovali v oslavných chorálech, zkrocení hosté už kromě několika šarvátek nic dalšího nepřidali. Naopak Plzeňští mohli své vítězství ještě umocnit, jenže Petruška neproměnil ani svou další šanci.

Michal Straka (Plzeň): Bylo důležité, že hned v úvodu jsme ubránili téměř dvouminutové oslabení tři proti pěti a pak jsme sami v přesilovkách utekli do dvougólového vedení. Klíčový moment zápasu přišel v závěru prostřední třetiny, kdy jsme čtyři vteřiny před koncem skórovali potřetí. V poslední třetině jsme už zápas kontrolovali a zaslouženě ho dovedli do vítězného konce.

Jiří Kalous (Liberec): Plzeň nám nedala vůbec šanci myslet na nějaký bodový zisk. Už první třetina nám nevyšla. Naší hře chyběl pohyb a vůbec byl soupeř po všech stránkách lepší, důraznější. V druhé třetině jsme se sice postupně domácím vyrovnali, ale inkasovali jsme potřetí, což asi rozhodlo o výsledku zápasu. Plzeň vyhrála zaslouženě.

HC Plzeň 1929 – Bílí Tygři Liberec 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. Marušák (Jiří Hanzlík, Martin Straka), 11. Petruška (Duda), 40. J. Hlinka (Kratěna), 50. Kratěna (Jan Kovář, J. Hlinka) – 51. Vak (Čakajík). Rozhodčí: Hodek, Pešina – D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 7:7. Využití: 3:0. Diváci: 5056.

Plzeň: M. Mazanec – Marušák, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, St. Pierre, Kinrade, Dresler, Dan Růžička, Schnabel – Duda, Martin Straka, Petruška – Kratěna, J. Hlinka, Mrňa – Stránský, Jan Kovář, Lev – Dvořák, Vostřák, Johnson. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Michal Straka.

Liberec: Pinc (36.- 37. Vošvrda) – Čakajík, Trončinský, Holub, Hay, Derner, Kajínek, Pavlů, Ulrych – Kudrna, P. Nedvěd, Vantuch – Klimenta, Vak, Špaček – Bárta, Urban, Dušek – Kica, Bortňák, L. Krejčík. Trenéři: Kalous a Pešán.