Osmnáctiletý 187 centimetrů vysoký bek, který na sebe upozornil v Plzni, má za sebou sezonu v juniorské zámořské hokejové lize, v níž hájil barvy Quebecu Remparts. V Kanadě poznal jiný hokej i život a teď ho čeká nová sezona v novém zámořském klubu. Dominik Boháč trávil léto doma a využil vstřícnosti klatovského klubu, kde dělal v osmi letech své první hokejové krůčky a před odletem za moře trénoval s druholigovým týmem Klatov. Právě před jedním z tréninků si s námi ochotně povídal.


Jaké byly prázdniny?
Nejdříve školní dřina, pak paráda.Vrátil jsem se z Kanady v dubnu a hned se vrhl na studium. Povedlo se mi uzavřít celý třetí ročník Soukromé střední podnikatelské a sportovní školy v Plzni, za což jsem moc rád. Přitom jsem tošku trénoval. Pak jsme plánovali s přítelkyní dovolenou u moře, ale nakonec jsme nikam nejeli. Asi měsíc a půl jsem odpočíval a od srpna jsem zase trénoval.


Proč v Klatovech?
Jsem z Běšin, takže jsem to měl blíž do Klatov než do Plzně. Jsem rád, že mi klatovský klub vyšel vstříc a umožnil mi trénovat s druholigovým kádrem.


Trochu jste poznal tým Klatov. Jak vidíte jeho šance v nadcházejícím soutěžním ročníku?
Příliš neznám kvalitu druholigové soutěže, ale jak jsem měl možnost vidět, myslím, že Klatovy mají dobrý základ mužstva. Zaslechl jsem, že snad mají přijít ještě nějaké posily. Věřím, že Klatovům cíl dostat se do play off vyjde.


Zase jste se vrátil na klatovský led. Vzpomenete si na své první hokejové krůčky, jejichž svědkem byla právě klatovská ledová plocha?
Jasně a vzpomínám moc rád. Bylo mi asi osm let, když jsem poprvé na hokej přišel. Moc rád vzpomínám na trenéra Hrbase v přípravce a pak na pány Ružu a Juříčka. Ti mi dali základy.


Pak vás hokej zavál do Plzně.
Po sedmé třídě jsem odešel do plzeňského Lasselsbergeru, za nějž jsem hrál tři roky. Vloni jsem odešel do Kanady.


Nabídku hrát za velkou louží jste přijal okamžitě, nebo jste váhal?
I když jsem moc do Kanady chtěl, asi měsíc jsem o tom přemýšlel, A rozhodnutí nelituji, je to pro mne obrovská zkušenost.


Jaká byla premiérová sezona za velkou louží?
Hrál jsem juniorskou ligu za Quebec Remparts. V soutěži je osmnáct týmů, hraje se ve dvou skupinách, takže jsme v naší desetičlenné skupině odehráli asi sedmdesát zápasů. Pak jsme postoupili do play off, v jehož druhém kole jsme ale vypadli.


V sedmnácti letech sám, daleko od domova. Bylo to těžké?
Ten první měsíc byl asi nejhorší. Začátky mi komplikovala jazyková bariéra. V Quebecu je totiž úřední řečí francouzština, byla slyšet všude okolo, to bylo strašné, z toho jsem byl na začátku dost vykolejený. S klukama v týmu jsme se ale domluvili anglicky. Přiznávám, že se mi zastesklo, ale při tréninkovém a zápasovém zápřahu čas rychle utíkal. Ta první půlka byla fajn, ale pak to bylo horší. Na Vánoce jsem byl doma, ale když jsem se vrátil hned v prvním utkání jsem si zranil kotník a měsíc a půl jsem byl mimo hru. To pro mne bylo krušné období, čas se vlekl a to jsem hodně vzpomínal na rodinu a přátele.


S kým jste si v týmu nejvíc rozuměl?
Tak my jsme byli celkově dobrou partou. Ale postupem času, když jsme promolomili jazykovou bariéru, s jedním Bělorusem.


Měl jste tu čest v Quebecu trénovat pod taktovkou legendárního gólmana Patricka Roye. Jakým je tato brankářská osobnost koučem?
Budil obrovský respekt, také ho měl, při trénincích nikdo z nás ani nedutal. Roy je velmi charismatický, občas mu rupnou nervy, je hodně emotivní. Ale i to je pro tým potřeba.


Hrál jste za Plzeň juniorskou ligu a teď v Kanadě. Máte tedy možnost srovnat obě soutěže. Liší se?
Výrazně. V Kanadě se hraje úplně jiný hokej, je přímočarý, mnohem tvrdší a rychlejší.


Nečinil vám tento styl potíže?
Rychle jsem se přizpůsobil, to ani jinak nejde, pokud chci v hokeji něčeho dosáhnout. Ale zámořský herní styl mi sedí.


Jste obráncem, nikdy jste nepošilhával po jiném postu?
Odmalička pořád obránce, občas z tohoto postu jsem se hnal dopředu, ale taktika mi většinou svazuje nohy i ruce a kazí choutky dát gól. Ale já jsem spokojený tam, kde jsem.


Jaké jsou vaše cíle pro nadcházející sezonu?
Byl jsem vyměněn do týmu Rouyn Noranda. Je to pro mne nová výzva a zase obrovská motivace. Chci se tam ukázat a něčeho s týmem dosáhnout, třeba juniorskou ligu vyhrát.


Čeho chcete v hokeji dosáhnout vůbec?
Chci se hokejem živit. Mým snem je hrát NHL. To vše by bylo moc krásné.