O pravdivosti rčení, že bez práce nejsou koláče, se už v dorosteneckém věku přesvědčili hokejisté HC Lasselsberger Plzeň Petr Mrázek a Patrik Petruška, kteří se mohou pyšnit titulem mistra České republiky. Oba první hokejové krůčky dělali v Klatovech a podle slov trenéra HC Klatovy Pavla Kaňáka patřili k nejpoctivějším hráčům. Přesto se oba na vlastní kůži přesvědčili i o tom, co to je jen otevírat dvířka na střídačce. Ale dřeli, rvali se a své místo v sestavě si v těžké konkurenci řady kvalitních hokejistů vybojovali. Nebylo to nic jednoduchého, už od třinácti let brzké vstávání, dojíždění, škola, trénink, zápasy, a tak pořád dokola. Jejich vrstevníci si užívali radovánek a volného času, zatímco oni padali zbytí do postele. Ale prý by to vše podstoupili znovu, stojí to totiž za to.

„Když se ohlédnu, byla to těžká cesta. Ale vůbec mě nemrzí ta dřina a spousta odříkání. Když to chci někam dotáhnout, musím tomu přece něco obětovat. Hokej mám moc rád a zisk titulu mě ještě víc motivuje,“ tvrdil obránce Petr Mrázek, který odešel z Klatov, do Plzně v sedmé třídě základní školy. Stejně tak Patrik Petruška, ale ten absolvoval ještě zastávku v pražské Slávii. Pro oba je hokej vším a do jeho tajů pronikali pod taktovkou trenérů Rostislava Juříčka, Simeona Ruži, Víti Šklebeného, Radka Spurného a Karla Straky. „A nedokázali bychom nic bez nesmírné podpory našich rodičů, těm moc děkujeme,“ dodali mladíci.

“Play off a především pak finále byly hlavně velké nervy, vyhráli jsme základní část, a tak se s naším vítězství počítalo. Kdybychom neuspěli, bylo by to velké zklamání pro všechny,“ vrátil se k cestě za vysněným titulem útočník Patrik Petruška. Oba hokejisté ale víc než finálového soka z Opavy připomněli náročné duely proti Mladé Boleslavi. „To byl pro nás mnohem nepříjemnější soupeř. Chytá tam totiž náš bývalý spoluhráč a kamarád. Dobře nás zná a ví, co od nás může čekat. Proto bylo těžké mu dát gól,“ vysvětlili.

Oba hokejoví dorostenečtí mistři studují v Plzni, Petr Mrázek je v prvním ročníku dopravní průmyslovky, Patrik ve druháku na sportovním a podnikatelském gymnáziu. A teď titul netitul musí hlavně dohnat školní resty. „Za chvíli nám totiž začne letní příprava, a to už na školu zase moc času nebude,“ upřesnili svěřenci trenéra Miroslava Přerosta a jeho asistenta Václava Fürbachera. Přiznávají, že tak, jako většina hokejistů tuto část tréninku příliš v lásce nemají. „Ale bez ní to nejde, to bychom si ani neškrtli,“ je oběma hráčům jasné.