Asi nic nesymbolizuje velikonoční svátky tolik jako malovaná vajíčka a kraslice. Abychom však mohli popustit uzdu své kreativitě, potřebujeme pořádnou zásobu vyfouknutých a neporušených vaječných skořápek. Pokud máte dítě ve škole či školce, potřebný počet vyfouknutých vajíček narůstá a každý ví, že vyfouknout deset vajíček naráz často navodí pocit blížících se mdlob.

Vejce rozličných barev. Ilustrační snímek
Barevná vejce přímo od slepic? Snášejí je bojovnice z Chile i elegánky z Francie

Prázdné neporušené skořápky se přitom dají získat i jinou cestou, která je mnohem efektivnější, bezbolestná a hygienická.

Vyfouknutá vajíčka se odjakživa získávají tak, že se vajíčko propíchne na obou koncích ostrým předmětem, a pak z plných plic foukáte tak dlouho, dokud se obsah vajíčka nepřemístí do misky a dokud vám nelupne v uších, což často vede k tomu, že vás po zbytek dne bolí čelisti a hlava.

Jak vyfouknout velikonoční vajíčko? Podívejte se:

Zdroj: Youtube

A pokud se ještě navíc strachujete, že se nakazíte salmonelózou, protože prakticky olizujete syrové vejce, díky našim metodám zabijete hned dvě mouchy jednou ranou.

Příprava vajec před vyfouknutím

Postup před samotným vyfouknutím se od klasického v ničem neliší. Ať už zvolíte metodu vyfukování dvěma dírkami nebo jednou dírkou, je nutné předtím vajíčka důkladně očistit. Lépe se vám to bude dělat ve chvíli, kdy je obsah vajíčka ještě uvnitř. Vajíčko je pevnější a důležitá je také opatrnost - pokud vejce neočistíte před vyfukováním, hrozí infekce bakteriemi.

Vajíčko stačí omýt vodou se saponátem, který vajíčko i důkladně odmastí. Razítko z kupovaných vajec odstraníte po chvíli drhnutí houbičkou na nádobí a tekutým pískem nebo odlakovačem na nehty.

Injekční stříkačka

Vajíčko očistěte, dobře osušte a můžete se pustit do práce. Na spodní straně vytvořte jehlou či ostrými nůžkami malou dírku. Jakmile se vám to povede, vezměte si k ruce dřevěné párátko či špejli, prostrčte zvolený předmět dírkou dovnitř vajíčka a jeho obsah promíchejte.

Do injekční stříkačky s jehlou nasajte vzduch a velmi opatrně ji zasuňte do vytvořené dírky. Pak začněte pomalu a lehce stlačovat stříkačku, čímž uvnitř vznikne podtlak a obsah vajíčka se začne tlačit ven. Pokud však budete postupovat moc rychle, může se stát, že vajíčko praskne.

Chcete zdobit kraslice? Můžete vybrat z mnoha prastarých, ale i nových technik
Malované vajíčko je velký dar. Potěší duši, zpestří kuchyni a ozdraví tělo

Jakmile vytlačíte vnitřek vajíčka ven, napusťte do skořápky stříkačkou ještě trochu vody, promíchejte a stejným postupem vypusťte i vodu. Jedině tak zabráníte tomu, aby začala kraslice později zapáchat.

Když jsem pokus prováděla doma, zjistila jsem, že metoda skvěle funguje i se stříkačkou bez jehly. Jediný rozdíl je podle mého názoru v tom, že s jehlou docílíte menší dírky. Proto pokud je to vaším cílem, nic neuspěchejte a zajděte si pro jehlu do lékárny. Pak budete mít jistotu, že vám zůstane prázdná skořápka, na které nebude dírka téměř vidět.

Brčko s kloubem

Osušené vajíčko vezměte do ruky, nebo je postavte dnem vzhůru do prázdného plata. „Na širším konci vajíčka vytvořte špičkou ostrého nože, kulatým jehlovým pilníkem či jiným ostrým předmětem malý otvor. Nesnažte se přitom tlačit, ale spíš vajíčko jemně oťukávat, než se vytvoří dírka, kterou zvětšujte tak dlouho, aby se dovnitř mohlo vejít menší plastové brčko s ohebným kloubem,“ radí web Recepty.

Jak snadno vyfouknout vejce - další praktický návod:

Zdroj: Youtube

Obsah vajíčka promíchejte. Pak vložte do vzniklé dírky brčko kloubem nahoru, nakloňte je nad misku, druhý konec brčka vložte do úst a foukejte tak dlouho, dokud všechen bílek a žloutek nevytečou kolem brčka ven. Postupujte ale opatrně, aby vajíčko neprasklo. Nakonec do prázdné skořápky napusťte vodu, promíchejte a brčkem opět vypusťte ven.

I tento pokus jsem zkoušela v domácích podmínkách, protože mi nebylo úplně jasné, kudy poteče obsah vajíčka ven, když dírku zaslepím brčkem. Měla jsem k dispozici jen nerezové brčko, které má poněkud větší průměr, a proto vznikla větší dírka. Příště rozhodně použiji co nejtenčí brčko. I tak je ale potřeba počítat s tím, že dírka bude vidět víc, než když použijete injekční stříkačku. Nicméně metoda fungovala skvěle, stačilo přiložit brčko k ústům, fouknout a obsah vytekl ven kolem brčka prakticky okamžitě.

Netradičně a kreativně

A pokud chcete udělat trochu show pro svoje děti a ukázat jim, že jste kreativní, dokážete si poradit a je s vámi zábava, vytáhněte ze skříně vzduchovou pumpu, kterou s sebou každý rok vozíte k vodě, abyste nemuseli nafukovat matrace ústy a neomdlévali na pláži.

Do vajíčka udělejte dva otvory, obsah narušte opět párátkem či špejlí a následně na vrchní dírku přiložte konec hadice vzduchové pumpy. Máte-li obyčejnou nožní pumpu, můžete nechat i svou ratolest, aby ji stlačovala, zatímco vy budete držet konec hadice u vajíčka.

Odbornice radí kupovat vždy alespoň pět slepic
Drahá vejce? Řešením je nákup slepic a domácí chov, vajíčka budete mít za půlku

Zrovna tak ale můžete použít i ruční odsávačku, která se používá především u malých dětí, které ještě neumí smrkat. Konec přiložte k vrchní dírce, párkrát zmáčkněte a obsah je venku.

Netradiční, ale velmi efektivní je i způsob, který jsme pracovně nazvali Cyklista. Postup je stejný. Vytvoříte dvě dírky, ale do jedné z nich tentokrát zasunete tenký nástavec od pumpičky na kolo, párkrát stlačíte a obsah vajíčka je v misce.