Bylo to právě v roce 1879, kdy několik místních občanů, nadšených pro krásnou ideu „pomoci z lásky k bližnímu“ přikročilo k založení hasičského sboru. K těmto nadšencům náleželi: starosta města František Souček, kaplan Josef Hladík a Ignác Bayer. Ti pro práci ve sboru získali první lidi, a tak se 24. dubna 1879 mohla uskutečnit ustavující schůze hasičského sboru.

„V současné době má Sbor dobrovolných hasičů ve Švihově 55 členů a 16 mladých hasičů. Na soutěžním poli nás reprezentují ženy i muži. Během roku se tato družstva účastní okrskové soutěže, soutěže „O pohár starosty města“, ale i různých dalších soutěží při oslavách okolních sborů,“ říká starosta SDH Švihov Milada Šperlová.

Největším úspěchem hasičského sboru bylo v posledním období zvládnutí povodní v roce 2002.

„Tehdy bylo celé dolejší náměstí pod vodou, včetně přilehlých ulic. V mnoha domech bylo přes 1,5 metru vody, některé domy se musely zbourat. Voda byla i v hasičské zbrojnici . Hasiči se podíleli na evakuaci lidí, čerpání vody, zabezpečovali rozvoz potravin a pitné vody, pomáhali zajišťovat objekty před zřícením.

Práce švihovských hasičů neskončila ani po velké vodě. Pomáhali s odstraňováním jejich následků. Letos, před několika dny, kdy Úhlava opět hrozila nebezpečím a hasiči znovu pomáhali v terénu, jsme ocenili práci představitelů města. Po povodních v roce 2002 vznikl plán na vybudování protipovodňových opatření, který byl do puntíku splněn. Letošní rok byl první zkouškou jejich účinnosti a potvrdilo se, že jsou funkční. Jak při povodních v roce 2002, tak v roce 2009, byla prověřena dobrá spolupráce hasičů a pracovníků městského úřadu,“ pokračuje Šperlová.

Výjezdová jednotka švihovských hasičů je zařazena jako jednotka požární ochrany kategorie III., která je zahrnuta v plošném pokrytí JPO v Plzeňském kraji, s dobou výjezdu do 10 minut od vyhlášení poplachu.

„Tato jednotka má 21 členů včetně velitele. Zasahuje při likvidaci požárů, při technické pomoci jako je například čerpání vody, odstraňování spadlých stromů, při likvidaci hmyzu a při živelných pohromách. V roce 2007 zaznamenali 16 výjezdů, loni 17 výjezdů a během letošního roku již 7 výjezdů. Naše jednotka zpravidla vyjíždí do 4 minut po vyhlášení poplachu.

Pro dobrý zásah je však třeba vyškolených členů. Velitel JPO, velitel družstva a strojníci absolvují cyklická školení. Naši chlapci jsou školeni pro práci s motorovou pilou, i jako nositelé dýchací techniky. Členové jednotky se scházejí dvakrát v týdnu v hasičské zbrojnici, kde se podílejí na údržbě techniky, zbrojnice a zdokonalují se ve své činnosti,“ pokračuje ve výčtu aktivit starostka sboru.

Švihovští hasiči nežijí jen povodněmi a požáry. Podílejí se také na kulturním životě města a na brigádách.

Pravidelně každý rok pořádají hasičský ples, stavění máje, dětský den, pro malé hasiče organizují na závěr školního roku soutěžní odpoledne s táborákem. Mezi brigády patří sběr železného šrotu, mnoho brigádnických hodin je odpracováno na údržbě techniky a zbrojnice.

Spolupracují také se Základní a mateřskou školou ve Švihově. Pomáhají při organizačním zajištění Švihovského hudebního léta, v letošním roce předvedli ukázku hasičské činnosti v areálu školy, organizují dny otevřených dveří v hasičské zbrojnici.

„Spolupracujeme s městem a tato spolupráce se daří. Chceme poděkovat za velikou podporu, technické vybavení i ochranné prostředky. My naopak se snažíme různými brigádami pomoc městu oplatit. Hasičská zbrojnice, klubovna a přilehlý areál jsou majetkem města, ale celý ho máme k dispozici. Zde cvičíme, stavíme máj, scházíme se ke schůzové činnosti a prostor tu mají i naši nejmenší hasiči,“ dodává za sbor starostka.

Největší chloubou hasičského sboru je ERENA–CAS16 PRAGA RN, se kterou se zúčastňují oslav SDH v okrese i mimo, při svatbách členů sboru a při dalších významných příležitostech.

„Říkáme jí babička a je to náš poklad. Pochází z roku 1953 a nedáme si na ni sáhnout. Je prostě naše,“ říkají švihovští hasiči o nejstarším vozidle ve svém majetku.

„Co se techniky týče, máme velitelský vůz VEA ARO, cisternovou automobilovou stříkačku CAS 32 T815, kterou získalo město bezúplatným převodem od HZS Plzeňského kraje, cisternovou automobilovou stříkačku CAS Š706 RTHP , ta nám již slouží 35 let. Dále tu je Avia – DA8 A31, člun PULSAR 420 pro 8 lidí, dýchací technika, čerpadla, motorové pily i osvětlovací agregát,“ doplnila informace Šperlová.