Pralinky jsou čokoládové cukrovinky plněné směsí smetany a čokolády nebo nugátem, ořechy, pistáciemi, likérem, marcipánem či podobnými přísadami. Známé jsou tři typy, kterých základ tvoří cukr, ořechy a čokoláda, ostatní ingredience se mohou lišit.
Domácí čokoládové pralinky:
Pralinky jsou považovány za vrchol umění čokolatiérů a cukrářů a v posledních letech zažívají opětovný rozmach, a to zejména ty z vysoce kvalitních surovin. Všichni jimi rádi obdarují svou rodinu a přátelé.
V ČLÁNKU SE O PRALINKÁCH DOZVÍTE
* Jak vznikl název pralinek
* Co tvoří belgické pralinky
* Bašta čokoládového umění
* Francouzi vymysleli americké pralinky
* Tajemství vzniku čokolády do pralinek
* Najluxusnější pralinka má svoji cenu
* Recepty na domácí rumové pralinky
Začalo to v kuchyni hraběte
Pralinky mají svůj původ v 17. století a byly tvořeny ořechy kandovanými v cukru, smíchanými s čokoládou. Vynalezl je kuchař francouzského hraběte maršála du Plessis-Praslin a od jeho jména Praslin se název pralinek i odvozuje, jak uvádí web Netzwissen.
Sladká historie belgických pralinek
K nejoblíbenějším a nejznámějším patří belgické pralinky, které se skládají z čokoládové vrstvy, uvnitř níž je měkká a někdy i tekutá náplň. Tu obvykle tvoří lískové oříšky, mandle, cukr, sirup či mléčné výrobky.
Kreativitě se ale meze nekladou, takže lze ochutnat i náplň s wasabi a dalšími netradičními surovinami, jako je třeba sezam, zázvor a podobně.
Leonidas - z malého obchodu mezinárodní značka
Za baštu čokoládového umění je považováno hlavní město Belgie, Brusel. Sídlí zde světoznámé čokoládovny Godiva, Neuhaus a Leonidas. A je to právě značka Leonidas, jejíž sladké výtvory zná dnes téměř každý.
Z kdysi malé firmy se stala mezinárodní značka belgických pralinek s více než 1300 prodejnami.
Americké pralinky od francouzských osadníků
Web Wikipedie se zmiňuje i o amerických pralinkách, jejichž recept přinesli francouzští osadníci do Louisiany. V New Orleans je prodávaly po ulicích kreolské ženy. Ještě předtím si je však upravily po svém tak, že do pralinek přidaly smetanu a mandle nahradily pekanovými ořechy.
Nahrává se anketa ...
Tuzemské pralinky
Ruční výrobou pralinek se v České republice zabývá například luxusní čokoládovna Janek s prodejnou v Praze. Její zakladatel Vlastimil Urbanec nastínil jeho tajemství vzniku čokolády do pralinek.
„Pytle s kakaovými boby přímo od farmářů z celého světa pořádně protřídíme. Pak pražíme a po vychlazení dohlédneme na to, aby byl každý bob zbaven své slupky a nadrcen. Pro vznik jemné kakaové hmoty je potřeba, aby se mlely i několik dní. Pak ji už jen necháme dozrát, občas i několik měsíců a poslední fází je odlévání za střídání teplot,“ uvedl na webu čokoládovny.
Nejluxusnější pralinka světa
Nejdražší pralinku si můžete podle dostupných informací koupit za 250 dolarů za jeden kus a jmenuje se „La Madeline au Truffe“. Jejím autorem je Fritz Knippschildt, dánský čokolatiér, který má exkluzivní čokoládovnu v Norwalku v Connecticutě.
Polevu tvoří sedmdesátiprocentní čokoláda Valrhona, která je považována za jednu z nejkvalitnějších. Je smíchaná s čerstvou smetanou, v níž byly dvacet čtyři hodin macerovány vanilkové lusky a čistý italský lanýžový olej.
V této glazuře se pak nachází pravý francouzský lanýž z Périgordu, jehož cena za kilogram se pohybuje od 1 500 eur výše. Proces výroby pralinky je ukončen obalením v nejjemnějším kakaovém prášku.
Víte, že…
První belgické pralinky se prodávaly v typickém sáčku ve tvaru kornoutu, který se používal hlavně na hranolky? Ty samozřejmě nebyly vhodné pro bezpečné uložení křehkých pralinek, a tak manželka Neuhause ml. navrhla dárkovou krabičku, v níž mohly být pralinky uloženy jednotně.
Jen v Belgii se jich každoročně vyrobí 172 tisíc tun.
V průběhu let se pralinky staly symbolem lásky. Možná proto, že každý kousek byl vyráběn ručně s láskou k řemeslu.
V České republice se pod pojmem pralinky obecně rozumějí jen rumové pralinky. Jinak tomu Češi říkají bonbony.
V Belgii do pralinek používají také český alkohol. Není to rum, ale becherovka.
Zdroj: discoverbenelux.com a jimeto.cz
Recepty na domácí rumové pralinky
Rumové pralinky chutnají kvůli přidanému rumu hořkosladce. Díky receptu, který najdete na webu Top recepty, můžete oblíbenou pochutinu vytvořit i doma. Rumu dejte podle vaší chuti.
Suroviny:
150 g hořké čokolády
25 g ztuženého tuku
3 lžíce Nutelly
rum dle potřeby
Postup:
Do hladké hmoty vymícháte ve vodní lázni rozpouštěnou čokoládu spolu se ztuženým tukem. Až po okraj nalijete do silikonové formy na pralinky a necháte pár minut v lednici, pozor aby neztuhla. Pak ji vylijete zpět do hrnce. Formu i s čokoládou, která ulpí na bocích, vrátíte do ledničky. Mezitím nutellu smícháte s rumem na řidší krém. Tím pak naplníte ztuhlé čokoládové formičky asi tři milimetry od okraje.
Znovu rozpustíte čokoládu a zalijete jí krémovou náplň tak, aby vzniklo pevné dno bonbonu. Necháte v chladu dobře ztuhnout a poté bonbony vytlačíte z formiček. Skladujete v chladu, ale raději ne v lednici. Přílišným chladem se na povrchu vylučují očka kakaa a tuku a bonbony pak nevypadají hezky.
Domácí pralinky Reeses:
Nepečené rumové pralinky
Recept na nepečené rumové pralinky najdete na webu Vaření.
Suroviny:
50 g lískových oříšků
1 lžíce kakaa
kandované třešně
3 lžíce rumu
1,5 dl smetany ke šlehání
200 g čokolády mléčné
Postup:
Poté, co opražíte a umelete lískové oříšky, smícháte je s kakaem a rumem. Pod potravinářskou folií pak hmotu necháte jednu až dvě hodiny tuhnout. Do smetany, kterou mezitím zahřejete k bodu varu, pak vmícháte čokoládu. Potom smetanu odstavíte a vmícháme mléčnou čokoládu.
Tuto hladkou hmotu necháte vychladnout při pokojové teplotě. Čokoládu na obalení nastrouháte najemno. Pokud chcete kuličky vylepšit, namočíte si kandované třešně do rumu. Po ztuhnutí hmoty v lednici necháte třešně okapat. Obalíte je oříškovou hmotou a tvoříte kuličky. Ty pak obalujete v čokoládové hmotě a strouhané čokoládě, popřípadě v čokoládovém drobení. Kuličky uchováváte v papírových košíčcích v chladu.