Již šesté utkání v řadě se podařilo mladším žákům TJ Klatovy ve fotbalové divizi vyhrát. Dokázali se prosadit i ve středeční dohrávce, kdy porazili svého souseda v tabulce z Tábora 2:1. Při porovnání s minulým ročníkem to znamená bezesporu velký posun ve výsledcích tohoto kolektivu. Oproti podzimu roku 2007 je to již o osm bodů více a oproti předposlednímu místu v konečné tabulce minulého ročníku je dosavadní šestá příčka umístěním z kategorie parádních.


Nicméně ani tato vítězná série mladších žáků pro Klatovy divizi nezachrání. O tom rozhodují pouze výsledky starších žáků, a ty jsou bohužel na podzim z kategorie žalostných. Další prohra ve středeční dohrávce s třetím Táborem byla již ze 12 odehraných utkání v pořadí devátá na podzim. Ve srovnání s podzimem 2007 získali starší žáci na podzim pouhých pět bodů (ve stejném období před rokem to bylo o 20 bodů více a v tabulce čtvrté místo) a na své soupeře se dívají v tabulce z posledního místa. Při předpokladu, že v posledním podzimním kole je čeká duel na hřišti fotbalového giganta v Praze s rezervou pražské Slávie jim pravděpodobně poslední příčka zůstane i přes zimu a vidina záchrany žákovské divize pro Klatovy se vzdaluje přímo mílovými kroky.


Není to důvod k daleko hlubšímu zamyšlení pro zodpovědného šéfa trenéra mládeže klubu a potažmo pro vedení klatovského fotbalu? Zdá se, že v Klatovech bude po skončení podzimní části důvodů k zamyšlení daleko více. Jedním z nich může být rovněž doslova letošní jarní honba za prvenstvím v krajské žákovské soutěži , která vyústila v postup B týmu do krajského přeboru žáků. Nebyla účast v přeboru, který vzhledem k nutnosti účasti mladších i starších žáků pro celou řadu klubů v regionu příliš velkým soustem i finanční zátěží k prospěchu žákovské kopané, a tudíž i v divizi v Klatovech? Vždyť žákovské kádry nejsou jednak tak široké, ale ani kvalitativně na tak vysoké úrovni, aby byla zajištěna odpovídající reprezentace. Soudě podle sestav v jednotlivých soutěžních utkáních celá řada stejných hráčů sehraje i několik soutěžních utkání. Výsledky v jejich výkonnostním vzrůstu jsou určitě motivačním prvkem, určitě větším než neúspěchy, které jim berou chuť do další sportovní činnosti. Ono je sice pravdou, že hráči se musí naučit prohrávat, aby uměli vyhrávat, ale na druhé straně hráči v žákovských kategoriích jsou pouze z masa a kostí a v tomto věku také daleko citlivěji reagují na vše, co se kolem nich děje, i na jednání ze strany těch, kteří si ve fotbalové praxi zvykli již na leccos.


Také proto s tímto hráčským materiálem citlivě nakládejme, nebo to bude znamenat možná i velký ústup z pozic. Z pozic, které třeba vybudovali ti, které to stálo hodně fyzických i psychických sil a kteří třeba již nejsou mezi námi. Co by asi na současný stav v klatovské žákovské kopané třeba řekl Miroslav Lev , zakladatel sportovních tříd v Klatovech, to se od něj již nedozvíme, ale i tak si dovedu jeho odpověď představit.

Miroslav Sedlmaier