Méně do řeči bylo sparťanskému kouči Martinu Haškovi, jehož tým podlehl ve Štruncových sadech 0:1 a na Plzeň tak deset kol před koncem ligy ztrácí pět bodů.

„V prvním poločase jsme podali velice průměrný výkon. Neměli jsme dostatečné nasazení, hráči reagovali se zpožděním. Soupeř byl agresivnější, pohyblivější a potrestal nás ze standardní situace,“ viděl hru svého týmu v první části hry trenér Sparty Martin Hašek.

„Abenu jsem v poločase střídal nejen proto, že nepodával optimální výkon, ale i z důvodů, že mu hrozila druhá žlutá karta. Přešli jsme na rozestavení 4 – 4 – 2, abychom dostali do hry útočníka Pekharta. Chtěli jsme naši pomalou, statickou hru zjednodušit a rozhýbat, a přes centrované míče na oba vysoké útočníky a velmi dobré hlavičkáře se dostávat do šancí. Náš pohyb se zlepšil, soupeř už ve druhé půli většinou jen bránil, ale to, co jsme si dali za úkol, jsme nesplnili. Centrovaných míčů do šestnáctky soupeře bylo hodně málo, gólové šance nepřicházely. V tomto duchu se nesl celý druhý poločas až do závěrečného hvizdu,“ komentoval druhé dějství zápasu trenér Hašek.

Viktoria se výhrou Spartě opět vzdálila. „Ocitáme se v ne zcela komfortní situaci. Do konce soutěže zbývá deset kola a ve hře je třicet bodů. Soupeř má výhodu lepší bilance vzájemných zápasů, to znamená, že musíme získat o šest bodů více než Plzeň, pokud chceme myslet na první místo,“ uvědomuje si spartanský kouč.

„Už jsme v letošní sezoně byli dvakrát v situaci, kdy to pro nás nevypadalo nejlíp a byl velký tlak na klub, na trenéry. Teď jsme možná v podobné situaci potřetí, ale já jsem pevně přesvědčen, že se znovu zmobilizujeme, vytvoříme velký tlak na všechny soupeře kolem nás a začneme znovu vyhrávat. A pokud to dokážeme, souboj bude pořád otevřený,“ věří trenér Hašek.

Domácí kouč Pavel Vrba připomněl, že jeho tým šel do souboje s největším rivalem v boji o titul s vědomím, že ho čeká velmi těžký protivník, který sedm kol po sobě vyhrál. „I proto jsem moc rád, že jsme zápas zvládli,“ neskrýval spokojenost lodivod Plzně.

„Chtěli jsme s vyvarovat toho, co Sparta hrála v Ostravě, to znamená brejkových protiútoků soupeře. Myslím si, že se nám to podařilo. Kromě jedné šance ze standardní situace jsme Spartu do žádné vyložené příležitosti nepustili,“ uvedl Vrba.

Klíčovým okamžikem zápasu byl přímý kop Horvátha v 16. minutě, po níž míč skončil za zády brankáře Blažka. „V zápasech, v kterých se hraje o první místo, rozhodují detaily. My jsme měli výhodu v tom, že jsme dali první gól a mohli potom hrát ze zajištěného prostoru. Jsem rád, že jsme zápas po taktické stránce zvládli bez chyby,“ zdůraznil plzeňský trenér.

„Asi bych byl radši, kdybychom přidali nějakou další branku, ale v tomhle utkání nerozhodovalo, jestli vyhrajeme tři nebo čtyři nula, ale zisk tří bodů. A z tohoto důvodu jsem s výsledkem velice spokojen,“ neskrýval radost z výhry Vrba.

Plzeň porazila Spartu na domácím trávníku po téměř šestnácti letech. Naposledy se to Plzni podařilo na podzim konci roku 1995, kdy pod trenérem Jaroslavem Hřebíkem zdolala Spartu 2:1 a po podzimu obsadila v lize páté místo.