Dnešní los rozhodl o tom, že soupeřem západočeského mužstva ve třetím předkole Evropské ligy bude vítěz utkání Besiktas Istanbul - Vikingur Göta z Faerských ostrovů. Vzhledem k hladké výhře tureckého klubu 3:0 v prvním zápase druhého předkola lze předpokládat, že Západočeši narazí ve třetím předkole právě na Besiktas, jeden z nejlepších tureckých klubů.

Dalšími možnými soupeři Viktorie byly favorité duelů druhého předkola, řecký Olympiakos Pireus, chorvatský HNK Šibenik, polská Wisly Krakow a rakouský Sturmu Graz.

V případě postupu Besiktase pojedou fotbalisté Viktorie Plzeň k první utkání 29. července do Istanbulu, odveta bude za týden 5. srpna na stadionu Sparty Praha na Letné.

Kouč Viktorie Plzeň Pavel Vrba si je dobře vědom, že jeho svěřence čeká velmi těžký protivník, jehož dres obléká například český reprezentant a bývalý hráč Sparty Sivok.

„Besiktas byl z možných soupeřů společně s Olympiakosem tím nejsilnějším. O kvalitě soupeře svědčí i skutečnost, že v turecké lize bojoval o titul. Bude to pro nás těžká zkouška,“ konstatoval kouč Viktorie, který za malou výhodu považuje skutečnost, že jeho tým sehraje první zápas na půdě soupeře. „V pohárech to tak bývá, že je výhodnější hrát první zápas venku. Doufejme, že to bude platit i v našem případě,“ uvedl Vrba.

Jeho tým se bude muset vyrovnat s bouřlivým prostředím stadionu v Istanbulu. „Fanoušci tureckých klubů dokáží vytvořit až pekelnou atmosféru. Pro naše hráče to však může být naopak ještě více motivující, zahrát si v takovém prostředí,“ míní trenér Viktorie.

Odvetu sehrají fotbalisté Plzně v Praze na Letné, protože Městský stadion ve Štruncových sadech v Plzni licenčním požadavkům UEFA pro zápasy evropských soutěží nevyhovuje. „Je to samozřejmě velká škoda, že nebudeme moci odehrát utkání v Plzni. Ale věřím, že si naši příznivci tak atraktivní zápas nenechají ujít a na Spartě nás povzbudí minimálně v takovém počtu jako při finálovém utkání Ondrášovka Cupu proti Jablonci,“ přeje trenér Pavel Vrba.

Se smíšenými pocity přijal los předkola Evropské ligy obchodní ředitel FC Viktoria Aleš Pangrác. „Z obchodního hlediska to je to nejlepší, co nás mohlo potkat. Ze sportovního hlediska už takovou radost nemám, je to asi nejtěžší možný soupeř. Nedá se však nic dělat, jsme po devětatřiceti letech v pohárové Evropě a musíme udělat všechno pro to, abychom proti silnému protivníkovi uspěli. Určitě nic nevzdáváme dopředu,“ prohlásil odhodlaně Aleš Pangrác.

Co se týká televizních práv, klub má už několik nabídek. „Ve které televizi se utkání budou vysílat, o tom je zatím předčasné hovořit. Vedeme jednání a jasno by mělo být příští týden ve středu nebo ve čtvrtek,“ dodal obchodní ředitel FC Viktoria Plzeň.