Západočeši k tomu mají pádný důvod. Za dobu existence samostatné české první ligy od roku 1993 dokázali v Jablonci vyhrát jen jednou, v listopadu 2007 (1:0).

Dalších sedm zápasů na severu Čech skončilo vítězstvím domácích a dvakrát skončil vzájemný duel remízou.

„Je to pro nás velká motivace. V Ostravě se nám také dlouhodobě nedařilo a dokázali jsme tam letos na jaře vysoko vyhrát. Vůbec bych se nezlobil, kdyby se nám něco podobného povedlo i v Jablonci,“ říká před nedělním duelem, který začíná v 17.00 hodin, trenér FC Viktorie Plzeň Pavel Vrba.

Jablonec byl na začátku jarní sezony největším překvapením ligy, dlouho byl bez porážky, sbíral jeden bod za druhým a katapultoval se na přední příčky tabulky.

„Za výkony Jablonce je vidět kvalitní a koncepční práce trenéra Komňackého. Vloni tým omladili a teď se jim to vrací,“ chválí Pavel Vrba trenérského kolegu, s kterým před pěti lety získal v Baníku Ostrava mistrovský titul.

V posledních třech ligových utkáních ale Severočeši nevstřelili v lize gól a v pět kol před koncem soutěže jsou s 37 body sedmí. Plzeň je devátá a má o čtyři body méně.

„Období, kdy se až tolik nedaří, přijde na každé mužstvo v lize. A Jablonec ho prožívá právě nyní. To ale nijak nesnižuje kvalitu souoeře, který usiluje o pohárové příčky. Bude to těžký zápas, ale my se nechceme z Jablonce vracet s prázdnou,“ burcuje své svěřence plzeňský kouč.

Trenér Viktorie má v hlavě podzimní zápas v Plzni, odkud si Jablonec odvezl bod za remízu 1:1. Soupeř ze severu Čech ve Štruncových sadech zhustil prostor před šestnáctkou, spoléhal především na defenzivu, vyrážel k rychlým brejkům. A nakonec si z Plzně odvezl bod. „I z tohoto důvodu máme Jablonci co vracet,“ dodává Pavel Vrba.