KRAJSKÝ PŘEBOR

V nejvyšší krajské soutěži mají ze tří zástupců Pošumaví „jasno“ jen fotbalisté TJ Klatovy, kteří jsou prvním sestupujícím týmem.

Horažďovice se před posledním kolem drží na sice nesestupovém místě, ale i přesto by je čekala v případě konečného úspěchu baráž o udržení. K tomu musí udělat pozitivní základ úspěchu v posledním duelu na hřišti v Přešticích. Počty jsou jasné: v tomto kole musí udělat nejméně tolik bodů jako Rozvadov, který doma hostí Město Touškov. V tomto případě by při rovnosti bodů sestupoval Rovadov, neboť vzájemné zápasy hovoří pro Horažďovice, které přivezly bod z Rozvadova a doma toto vzájemné klání vyhrály 1:0.

Do nepříjemné situace se dostaly Chanovice, které ani případná výhra v posledním kole na Rapidu a očekávaná prohra Horní Břízy v Holýšově (při rovnosti tří týmů se stejným počtem bodů (34) by vyšlo toto v neprospěch Chanovic (H. Bříza 10 bodů, ZČE 7 a Chanovice 3 body), je nezachrání od baráže. To by vyšlo jedině v tom případě, že by Horní Bříza bodovala v Holýšově a pak při rovnosti bodů se ZČE Plzeň by na tom o branku lépe byly Chanovice s plzeňskými energetiky a baráž by hrálo bývalé plzeňské Dynamo.

Variant je několik, ale pro Pošumaví se v tomto scénáři jeví jako reálné dvě. Buď sestoupí Chanovice, nebo Horažďovice, případně oba týmy čeká baráž o udržení v krajském přeboru.

1.A TŘÍDA

Na poslední kolo 1. A třídy je upřena největší pozornost do Nýrska. Domácí Okula klesla na třetí sestupové místo, nicméně její šance na záchranu a šance hrát baráž o udržení žije. Cesta k ní vede na úkor dalšího týmu z Pošumaví, Startu Luby. Nýrsko by ale muselo v každém případě doma vyhrát nad dosud třetím a největším aspirantem na postup z druhé příčky tabulky, Zbirohem.

Luby hrají v závěrečném kole na hřišti již jistého sestupujícího Manětína. Pokud by na hřišti soupeře vyhrály, čeká je baráž o udržení. Předpokladem pro účast v baráži o další účast v 1. A třídě pro Start znamená získat v posledním kole minimálně o bod méně, než by získala Okula, která má při rovnosti bodů s Luby horší skóre ze vzájemných zápasů.

Po roce se znovu rýsuje pro Sušici reálná šance pokusit se o návrat do krajského přeboru startem v baráži o postup. Zbývá k tomu poslední krok – vyhrát v posledním kole. Tento krok bude velice těžký, neboť do Sušice přijede pravděpodobně značně posílená divizní rezerva z Domažlic .

1. B TŘÍDA

Největší pozornost bude upřena na derby v Žichovicích, které hostí Sokol Hradešice Ten má na dosah ruky hrát v baráži o postup do 1. A třídy a nemůže si dovolit ani remizovat. Musí totiž počítat s tím, že kdyby Měčín vyhrál v Předenicích, pak by při rovnosti bodů si zahrál baráž právě tento nováček, který dokázal oba vzájemné duely se Sokolem Hradešice vyhrát. Pokud by Žichovice nebodovaly a Žinkovy by doma zvítězily nad vítězem skupiny Sokolem Blovice, pak by do baráže o udržení šel tým z Pošumaví. Pro klid ještě musí přidat další body do tabulky Švihov v domácím duelu s FK Svéradice. Ale to podstatné, co musí nakonec ještě zaznít, je to, že pokud by skutečně Žichovice s Hradešicemi nebodovaly a Předenice by doma vyhrály nad Sokolem Měčín, pak při horším vzájemném zápase hrozí Žichovicím přímý sestup.

OKRESNÍ PŘEBOR

Poslední krok k postupu má před sebou Svatobor Hrádek, který má sice před závěrečným kolem na čele tabulky tříbodový náskok, ale musí v Bezděkově bodovat. V případě, že by Nezamyslice potvrdily v Horách Matky Božích roli favorita a Svatobor by neuspěl v Bezděkově, pak při rovnosti bodů rozhodují o postupu vzájemné zápasy. Tento ukazatel hovoří pro Nezamyslice.

Před posledním kolem je znám jeden jistý sestupující, kterým je Veřechov. Kdyby v posledním kole nebodovaly jeho největší soupeři Dešenice a Ž. Ruda a Veřechov by přesto vyhrál, pak při rovnosti bodů v minitabulce vzájemných zápasů těchto třech týmů má Veřechov nejhorší bodový zisk. Pokud v posledním kole Dešenice a Ž. Ruda získají stejný počet bodů, pak vzhledem k horšímu bodovému zisku ze vzájemného zápasu by do III. třídy sestoupila Železná Ruda. V případě, že by z 1. B třídy do okresního přeboru sestoupil některý tým, pak by se sestupu nevyhnuly oba uvedené celky.

III. TŘÍDA

Po Startu Luby, který si suverénním vítězstvím zajistil postup do okresního přeboru s předstihem, je kolo před koncem rozhodnuto o dalším postupujícím. Z druhého místa si postup zajistil Sokol Velký Bor se stává novým účastníkem nejvyšší soutěže v Pošumaví řízené OFS Klatovy. Na konci tabulky je stále velká tlačenice, a tak rozuzlení provede až poslední kolo.

IV. TŘÍDA – SKUPINA A

Vysokou výhrou v posledním domácím zápase oslavovala postup Plánice a zároveň se loučila s nejnižší okresní soutěží.

IV. TŘÍDA – SKUPINA B

Hrádek B ztratil v posledním kole v přímém souboji s jedním z aspirantů na první místo Sokolem Myslív roli lídra tabulky. Myslív vysoko vyhrál, ale radost mu pokazily Hartmanice, které se po výhře ve Svéradicích vyhouply do čela tabulky. V posledním kole mají Hartmaničtí doma Žichovice B, a pokud vyhrají, pak je z první příčky již nikdo nesesadí. V případě shody bodů s Myslívem totiž o vítězi rozhodne jediná branka k dobru ze skóre vzájemných zápasů (v Myslívě prohrály Hartmanice 1:2 a doma vyhrály 2:0).