Již dvakrát v poměrně krátkém časovém období se v tomto roce sešli zástupci fotbalových klubů v působnosti Okresního fotbalového svazu Klatovy v kavárně hotelu Rozvoj v Klatovech. Poprvé to bylo 13. března kdy na 16. valné hromadě hodnotili první dva roky své činnosti v tomto čtyřletém volebním období. Podruhé to bylo v úterý 13. července na každoročním letním losovacím aktivu.

Z padesáti klubů, které jsou evidovány v OFS Klatovy, chyběly kromě SK Ježovy ještě Dešenice a SK Hamry, které se do nového soutěžního ročníku nepřihlásily. V případě SK Hamry to znamená, že s největší pravděpodobností VV OFS Klatovy z důvodu pasivity tento klub navrhne VV ČMFS k zániku členství v Českomoravském fotbalovém svazu.

Ocenění

V úvodní slavnostní části byla oceněna první tři družstva v soutěžích mužů poháry a diplomy za umístění. U družstev mládeže na úrovni soutěží, které byly vypsány jako okresní přebory, byly první tři kolektivy oceněny medailemi a diplomy.

Řídící STK ocenila podle rozpisu soutěží také nejúspěšnější tři střelce v kategoriích mužů, přeboru dorostu, žáků, starších a mladších přípravek. Pro první tři kanonýry z těchto soutěží byly připraveny diplomy (pro vítěze byly připraveny věcné ceny), které obdrželi přítomní zástupci klubů. STK vyzvala k jejich předání oceněným při vhodné příležitosti v klubech.
Slavnostní část aktivu uzavřel Jan Červený. Předseda OFS Klatovy využil významného životního jubilea, 70. narozenin, kterých se dožívá 16. července Josef Šot ze Sokola Mochtín, k tomu, aby jubilantovi předal čestné uznání za jeho celoživotní aktivní činnost ve prospěch fotbalu v Pošumaví.

Novinky

V úvodu pracovní části aktivu předal řídící aktivu, místopředseda OFS František Kalista slovo předsedovi STK Vratislavu Krulichovi a předsedovi KM Václavu Zahradníkovi. Oba vedoucí představitelé STK seznámili zástupce klubů s úpravou soutěží mládeže, zařazením týmů a s novinkami, které se na doporučení VV ČMFS zavádějí do celostátních soutěží.

Úpravy se mimo jiné týkají možnosti sdruženého startu, střídavého startu, střídání hráčů hokejovým způsobem včetně dorostu. Od nového ročníku se bude také v okresních soutěžích aplikovat pravidlo, že v případě ošetřování hráče na hrací ploše bude jeho návrat na hrací plochu umožněn až po třech minutách hry.

Všechny změny, potřebné informace a další pokyny zapracovala STK do nového rozpisu soutěží 2010/2011 a byly umístěny včetně tiskopisů ke stažení na webové stránky OFS Klatovy.

Losování

V druhé části provedli Vratislav Krulich a Václav Zahradník rozlosování nového soutěžního ročníku dospělých a mládeže. Přihlásilo se do něho 111 družstev, z toho 49 kolektivů dospělých. Pozitivní na tomto počtu účastníků je, že oproti minulého ročníku přibylo devět týmů.

V okresním přeboru ubyl z důvodu postupu Svatobor Hrádek, přibyly sestupující Žichovice z 1.B třídy, a sestupující Železnou Rudu, Dešenice a Veřechov nahradily tři celky z III. třídy – Luby B, Velký Bor a ze třetího místa do OP postoupil Sokol Měcholupy za Klatovy B, které sestoupily z 1. B třídy, ale klatovský klub dodatečně svoji přihlášku zrušil. Toto rozhodnutí znamená, že pokud by Klatovy v budoucnosti zapojily B tým do mistrovské soutěže, musí začít „od píky“, tedy startem v nejnižší soutěži IV. třídy.

Obdobně je tomu tak i v případě Startu Dešenice, jehož přihláška chyběla mezi týmy s právem startu ve III. třídě. Z této soutěže mužů sestoupily Velhartice, Nalžovské Hory a Kolinec, které byly nahrazeny vítěznými týmy obou skupin IV. třídy Plánicí a Hartmanicemi. Společně s nimi do III. třídy postoupily dle kritérií soutěžního řádu a RS další dva kolektivy ze IV. třídy sk. B Myslív a Hrádek B.

Jak jsme již uvedli, do nového ročníku se nepřihlásily v kategorii mužů Klatovy B (OP), Dešenice (do III. třídy) a Sokol Rabí (IV. tř. sk. B). Většina hráčů registrovaných v Rabí bude tvořit základ nového účastníka této soutěže TJ Žihobce B. Také proto bude nováček soutěže své domácí zápasy hrát na hřišti v Rabí. Druhým nováčkem je další B tým mužů, který se rekrutuje ze železnorudské fotbalové kuchyně.
V kategorii dorostu startuje stejně jako v minulém roce deset družstev. Oproti minulému ročníku chybí Kasejovice (postup do KS), které nahradily v krajské soutěži sestupující Svatobor Hrádek. Mezi dorostenci chybí i letošní vítěz okresního přeboru dorostu Kašperské Hory, ale přibyl další nováček, Chanos Chanovice.

Na druhé straně Chanovice své další dva mládežnické celky, žáky a starší přípravku, do soutěže nepřihlásily. V okresním přeboru žáků chybí také žáci Dukly Janovice a TJ Žichovice, které své žákovské omlazené kolektivy zařadily do vytvořené kategorie mladších žáků. Posledním, kdo mezi žáky chybí, je Měčín. Tento celek bude startovat místo Mochtína, který se zřekl možnosti postupu v novém ročníku krajské soutěže žáků. Novými účastníky mezi staršími žáky jsou Železná Ruda a Kašperské Hory, které naopak chybí v kategorii starších přípravek, v níž startovaly v předcházejícím ročníku.

Nová kategorie

Řídící sportovně technická komise velice ráda z důvodu zájmu klubů zavádí od tohoto ročníku také věkovou kategorii mladších žáků. Okresní přebor mladších žáků se bude podle nových kritérií ČMFS hrát na hřišti menších rozměreů (polovina hřiště) a startovat v této soutěži bude osm týmů: Bolešiny, Pačejov, Mochtín, Luby, Hrádek, Janovice a Žichovice.

Změny v rozměrech hřiště doznal i přebor mladších přípravek, ve kterém oproti minulému ročníku přibylo dalších pět celků: Sušice B, Luby B, Hrádek, Janovice a Bolešiny. U mladší přípravky nastaly rovněž změny v organizaci, účastníci této soutěže budou hrát turnajovým způsobem. Celkem se v tomto ročníku bude konat třináct turnajů, když sedm z nich bude odehráno na podzim a šest na jaře. V již zadaných termínech se budou hrát současně tři turnaje na třech různých místech, v pořádání se budou kluby střídat. U této soutěže nebude evidováno pořadí ani střelci branek. Hlavním cílem je umožnit nejmladším fotbalovým talentům v maximální míře hrát a na menším prostoru se častěji zapojovat do hry.

Další novinkou v mistrovských soutěžích okresního přeboru žáků, okresní soutěže žáků a okresního přeboru dorostu je od podzimu, že v případě nerozhodného výsledku v řádné hrací době určí vítěze utkání střelba ze značky pokutového kopu. Vítěznému družstvu bude do tabulky připsán 1 bod navíc. Vítěz utkání tedy celkově získá 2 body, poražený bod 1. V tabulce v počtu vstřelených a obdržených branek bude započítáno skóre dosažené v řádné hrací době.

Losování i vlastní aktiv měly hladký a rychlý průběh bez připomínek ze strany zástupců klubů. Rozlosování jednotlivých soutěží v působnosti OFS Klatovy přineseme v dalších vydáních Klatovského deníku.

Miroslav Sedlmaier