„Do obou turnajů se přihlásilo celkem 28 týmů. V neděli se však nedostavilo družstvo starších žáků FC Rokycany,“ upřesnil informace Ludvík Fremut, šéftrenér mládeže oddílu kopané TJ Klatovy, jehož členové společně s SKP Okula Nýrsko dvoudenní klání pořádali.

Mladší žáci

Fotogalerie>>

Sobotě kralovali mladší žáci Klatovy 96, kteří bez problémů vyhráli skupinu v Klatovech. Boj o druhou postupovou příčku do bojů o první místo rozhodl až poslední zápas v základní skupině mezi SK ZČE Plzeň a FC Rokycany. Oba dva týmy potřebovaly k postupu vítězství, remíza posouvala do semifinále družstvo TJ Přeštice. „ZČE se ujalo vedení, po celou dobu zápasu mělo převahu, podcenění protiútoku Rokycan těsně před koncem utkání a vstřelená branka sedm vteřin před závěrečnou sirénou poslala do semifinále tým TJ Přeštice,“ přiblížil duel Fremut.

Nýrské skupině v sobotu vévodil tým domácích SKP Okula Nýrsko a TJ Sušice. Ostatní družstva se musela spokojit s nižším umístěním bez šance zasáhnout do boje o zlato. V semifinále na sebe narazili každoroční rivalové Klatovy 96 a SKP Okula Nýrsko. Klatovští tentokrát nedali soupeři žádnou šanci a poměrně hladce postoupili do finále.

V druhém semifinále si poradila TJ Sušice s TJ Přeštice a finálový boj velkých letitých rivalů byl opět na světě. SKP Okula Nýrsko zažehnala neúspěch v semifinálovém boji vítězstvím v malém finále a obsadila třetí místo. Očekávaný velký boj ve finále se však nekonal. Klatovy po rozehrání vstřelily již v šesté sekundě branku, která tým uklidnila a dostala je do sedla. Během zápasu přidali hráči Klatov ještě jednu branku, když velice taktickým výkonem podloženým kvalitními individuálními výkony kontrolovali průběh utkání a zaslouženě vyhráli celý turnaj.

Nejlepší brankář: Dominik Sváček (Klatovy 97). Nejlepší střelec: Zdeněk Cibulka (Klatovy 96). Nejlepší hráč: Pavel Matocha (TJ Sokol Městečko Trnávka ).

Starší žáci

Fotogalerie>>

Dramatické boje pak přinesla nedělní část turnaje starších žáků. Velice dramaticky se vyvíjela skupina v Nýrsku. Jasným vítězem se stali hráči Sokola Mrákov, ale o druhém postupujícím rozhodovalo až poslední utkání TJ Sušice proti SK ZČE Plzeň. Tentokrát stačil týmu ZČE nerozhodný výsledek, ale ani v neděli se plzeňskému týmu nepodařilo prolomit prokletí a rozhodující utkání prohrál o jednu branku.

Dramatický průběh měla i skupina v Klatovech. Vítězství získal tým TJ Přeštic při lepším skóre před družstvem Klatovy 94. Klatovy 94 do bojů o první místo poslala Slávia Vejprnice, která ve svém posledním zápase porazila FK Nepomuk, a zajistila si tak třetí místo ve skupině. Klatovy 94 neobdržely v průběhu turnaje ani jednu branku od soupeře, jednu si do branky vstřelil brankář domácích nešťastně sám a díky systému turnaje to Klatovy mále stálo postup. „V turnaji o pořadí ve skupině totiž nerozhoduje vzájemné utkání, ale skóre ze všech utkání, aby se týmy neuchýlily k taktizování a zdržování a snažily se dosáhnout co nejvíce branek,“ vysvětlil trenér.

V semifinále doplatil Sokol Mrákov na malý počet hráčů a již poměrně velkou únavu a prohrál s týmem Klatov 94. Druhému semifinále kralovala Sušice, jasně přehrála své soupeře z Přeštic. Mrákov povstal z mrtvých v boji o třetí místo a porazil Přeštice.

Velké drama oproti prvnímu dni přineslo finále stejného složení družstev jako v sobotu. Sušice v prvních minutách sevřela Klatovy k jejich brance, branku však nevstřelila. Po dvou minutách se Klatovy z tlaku vymanily a mohly jít do vedení. Individuálně se prosadil Lukáš Jílek, prošel obranou, obehrál i brankáře, ale branku hostí označkoval pouze na břevně. Misky vah se pak přehouply ve prospěch Sušice.

Tadeáš Matějka zbytečně fauloval na půlce hřiště, obdržel žlutou kartu a Sušice měla výhodu dvouminutové přesilovky. Tlak hostí vyústil pouze v nastřelení tyče branky domácích. Klatovy se v oslabení ubránily a v následném střídání po zajímavé kombinaci rozhodly jediným gólem v utkání o vítězi. V závěrečných necelých dvou minutách se Klatovští taktickým výkonem ubránili náporu Sušice a strhli sérii vítězů turnaje na svou stranu.

Nejlepší brankář: Jan Švihořík (Slávia Vejprnice). Nejlepší střelec: Tomáš Bystran (SK ZČE Plzeň). Nejlepší hráč: Pavel Bešta (TJ Přeštice).

Slovo pořadatele

„Maraton 95 utkání v obou dnech rozhodovala na profesionální úrovni dvojice arbitrů Robert Diviš a Radim Koura v Nýrsku, Alois Svoboda a Ladislav Lávička v Klatovech. Za předvedený výkon jim pořadatelé děkují, stejně jako všem sponzorům, díky kterým jsme mohli připravit celkem sedmdesát hodnotných cen pro mladší žáky a šedesát cen pro starší žáky do tomboly, která je určitým specifikem tohoto halového turnaje. Jako hlavní tahák pro mladší žáky byl připraven originální dres české fotbalové reprezentace, který byl použit v kvalifikačním utkání, a pro starší byly připraveny dresy našich předních ligových klubů,“ řekl trenér Ludvík Fremut.