Jako trenér se do povědomí fotbalové veřejnosti zapsal výrazným způsobem po čas svého dlouholetého trenérského angažmá v RH Sušice. S tímto klubem i s městem Sušice svůj další osobní, hráčský a později trenérský osud spojil s nástupem vojenské základní služby k pohraniční stráži před více než padesáti lety.

Od roku 1958 dalších sedm let zde působil jako aktivní hráč RH Sušice. V roce 1968 začínal trenérskou kariéru u „B“ týmu. V následujícím období 1971 – 1989 plných 18 let trénoval přední tým, který rezortně patřil do podřízenosti ministerstva vnitra. Sušice byla po ligové RH Cheb stavěna do role „dvojky“ fotbalových týmů, které v celostátních soutěžích reprezentovaly tento rezort ozbrojené složky tehdejší ČSSR. Na účinkování pod trenérskou taktovkou náročného a impulzivního trenéra po čas vojenské základní služby v RH Sušice určitě nezapomněly výrazné hráčské osobnosti ligové kopané, které v Sušici byly a fotbalově rostly, z předních klubů Čech, Moravy a Slovenska. Rudá hvězda Sušice hrála v té době divizi, III. ligu, II. ČNFL a I. ČNFL. V roce 1990 ukončil František Lunda odchodem do civilu svojí činnost u tohoto klubu. Na trenérskou lavičku se nechal přemluvit a usedl jako kouč ještě v ročníku 1992 – 1993 v Chanosu Chanovice. Od té doby se pro něj fotbal stal již jen tím nejoblíbenějším koníčkem, a proto se s ním velmi často můžeme i nyní setkat v ochozech při fotbalových kláních různých soutěží.

František Lunda jako uznávaný trenér s kvalifikací II. třídy, kterou získal studiem v Klánovicích, své zkušenosti uplatňoval v rámci pravidelných doškolení a školení nových trenérských kádrů v rámci působnosti OFS Klatovy. V okresním fotbalovém svazu se později věnoval osm let jako člen trenérské rady i práci s mládežnickými okresními výběry.

Na tato léta v trenérské radě pod vedením předsedy Aloise Ptáka, stejně jako na vlastní úspěšnou fotbalovou hráčskou a trenérskou kariéru, bude František Lunda určitě vzpomínat i při oslavě svého jubilea.

S gratulací Františkovi k významnému životnímu výročí 70. narozenin přichází nejen VV OFS Klatovy, který jeho služby pro fotbal v Pošumaví v souvislosti s jeho jubileem ocení při následující valné hromadě, ale také široká fotbalová veřejnost a ke gratulaci se připojuje i redakce Klatovského deníku.