Domácí hostí lídra tabulky, exdivizní Senco Doubravku.

V 1. A třídě jediným týmem z Pošumaví, který je „za vodou", jsou Luby, které poprvé po dlouhých letech poznávají, jak chutná fotbal bez tlaku a slůvka MUSÍTE. Toho se asi ve zbývajících pěti kolech nezbaví Nýrsko, které potřebuje body, aby se vyhnulo baráži o záchranu, a Sušice prahnoucí po tom, aby přispěla k oslavám 100 let klubového fotbalu v Sušici návratem do krajského přeboru. Nýrsko i Sušice hrají doma a jejich šance bodovat jsou velké.

Pět kol před koncem 1. B třídy to vře na čele i konci tabulky a výsledky z pošumavských derby o víkendu, kdy ve Švihově hraje Strážov, Svéradice přivítají Mochtín a Žichovice hostí Hradešice, to možná ještě více zkomplikují.

Začátek zápasů je, pokud není uvedeno jinak, v 17 hodin.

Sobota 19. května

1. A třída

Nýrsko – Žihle. V současné době jsou na tom lépe hosté, kteří mají na Okulu k dobru pět bodů. Na podzim s Nýrskem vyhráli doma 5:0 a ještě k tomu mu poslali vizitku v podobě půltuctového nářezu, kterým vyprovodili v minulém kole Slavoj Mýto. Náš tip: 1.

Žákava – Luby. Když je forma a pohoda, jde to samo. O tom ví své také na jaře lubští fotbalisté, ale na hřišti v Žákavě se mohou dít věci. Už také proto, že domácí již pět zápasů za sebou nedosáhli ani na jediný bod a tonou v sestupových vodách. Náš tip: 2.

1. B třída – skupina B

Měčín – Losiná. Z pohledu posledních výsledků, kdy Měčín exceloval dělbou bodů na hřišti favorita ve Spáleném Poříčí a ve Svéradicích a dokázal vyhrát v Žichovicích a nyní i v Hradešicích, by bylo hříchem pro tento tým, aby doma naplno rovněž nebodoval. Hosté již čtyři zápasy nebodovali a z čelních pozic tabulky se stále propadají. Náš tip: 1.

Spálené Poříčí – Chanovice. Ani jeden z obou aktérů zápasu z opačných pólů tabulky si nemůže dovolit nebodovat. Domácí lídr tabulky by ale měl ukázat na svém hřišti svoji sílu a vrátit hostům prohru 1:3 z podzimu. Lze asi těžko předpokládat, že by Chanos navázal na úspěch Svéradic, které tam jako jediný hostující klub v tomto ročníku v polovině září vyhrály, a nebo na remízu Měčína, která znamenala pro domácí v úvodu května první jarní klopýtnutí doma. Náš tip: 1.

Starý Smolivec – Pačejov. Starý Smolivec je doma stále velice silný a nic na tom nemění ani výpadek v duelu s Hradešicemi. Dobrý zápas odehrál také na podzim v Pačejově, kde prohrál 0:1. Na hosty má v tabulce k dobru sedm bodů, a tak větší motivace bude určitě na straně Pačejova, který potřebuje body k záchraně. Náš tip: 2.

Švihov -Strážov. I když současné postavení obou týmů v tabulce tomu neodpovídá, z pozice úspěšnosti na domácím hřišti proti sobě nastoupí dva nejhorší celky soutěže. Švihov má 63 % a Strážov pouze 58%. Potvrzením toho je i podzimní domácí prohra Strážova 3:4 se Švihovem. Pokud se ale bude měřit metrem z pohledu úspěšnosti na hřištích soupeřů, pak v tom je Strážov za vedoucím duem Spálené Poříčí – Svéradice na třetím místě, zatímco švihovská úspěšnost venku je desátá. Náš tip: 2.

Okresní přebor mužů

Další přiblíží nebo oddálí postupové a sestupové naděje. Vedoucí Vrhavči určitě nic doma nedarují Nezamyslice, Dlouhá Ves se bude muset prokousat k úspěchu před kvalitní janovickou Duklu a v přímém souboji sestupem ohrožených týmů se na Týnci a ve Velkých Hydčicích ti úspěšnější mohou výrazně přiblížit k záchraně.

Mochtín B – Sušice B, Nezamyslice – Vrhaveč, Dlouhá Ves – Janovice, Železná Ruda – Běšiny, Luby B – Hrádek, Velké Hydčice – Velký Bor, Týnec – Žihobce.

III. třída

Týmy s postupovými nadějemi Bolešiny i Měcholupy mají soupeře, které rozhodně nemohou podcenit. V Horách Matky Boží se střetnou poslední dva týmy o černého Petra soutěže.

Bolešiny – Neznašovy, Velhartice – Měcholupy, Hory Matky Boží – Myslív, Hartmanice – Malý Bor (14.00).

IV. třída – skupina A

Dlažovské hřiště očekává derby, Dešenice by si měly doma poradit s Křenicemi a Spůle bude znovu čekat na výhru.

Bezděkov B – Klatovy B, Dlažov – Janovice B, Dešenice – Křenice, Spůle – Měčín B (14.00, hř. Pocinovice).

IV. třída – skupina B

Plánice by si po cenné výhře v Zavlekově měla doma poradit s Nalžovskými Horami. Zajímavé může být utkání v Kvaseticích, kam míří Zavlekov.

Plánice – Nalžovské Hory B (16.00), Svéradice B – Milčice, Kašperské Hory – Soběšice, Kvasetice – Zavlekov.

Neděle 20. května

Krajský přebor

Klatovy – SK ZČE Plzeň. Na podzim vyhráli doma energetici 3:1, ale celkově jsou v tabulce na tom o tři body lépe domácí. V sázce je proto nejvyšší umístění, kterého mohou oba aktéři v Klatovech v tomto ročníku dosáhnout, když třetí místo je pro oba naprosto nedostižné. Domácí mají navíc možnost rozšířit svoji nejlepší úspěšnost v celém ročníku na šest zápasů za sebou. Náš tip: 1.

Horažďovice – Doubravka. Hosté jsou v posledních čtyřech kolech „v laufu", když ve čtyřech zápasech neobdrželi jedinou branku a čtrnáct jich dali. Horažďovice mají asi dlouho nevídanou úspěšnou sérii 27 zápasů na svém hřišti bez prohry. Pokud by se jim ji podařilo prodloužit, dopadlo by to pro ně v tomto duelu, který na podzim skončil v Plzni překvapivou dělbou bodů (2:2), dobře. Utkání řídí trojice rozhodčích ze SRN. Náš tip: 0.

1. A třída

Sušice – Chlumčany. Narazí na sebe soupeři, kterým patří v tomto ročníku přívlastek nevyzpytatelní. O překvapeních, která přichystali domácí svým příznivcům, ví každý fanda z Pošumaví již své. Za hosty nelze nikdy dát stoprocentně ruku do ohně. Co také sázet na soupeře, který v předminulém kole doma prohraje 0:4 s Luby a o týden později výrazně pokoří 4:1 Zruč, která si předtím odvezla body za vítězství z Lub? Sušice na podzim v Chlumčanech vyhrála 3:0 a povinnost vyhrát jí velí i doma. Náš tip: 1.

1. B třída – skupina B

Žichovice – Hradešice (15.00). Domácí se chtějí revanšovat svým divákům za výpadek doma v minulém kole v podobě první prohry v tomto ročníku a chtěli by vrátit hostům podzimní prohru 1:3. Náš tip: 1.

Svéradice – Mochtín (16.00). Soupeři budou usilovat o to, kdo koho obere o více bodů. Ambice k tomu mají oba otevřené, jen výhoda domácího prostředí by mohla sehrát pro domácí pozitivní úlohu. Na podzim vyhrál Mochtín doma 2:0. Náš tip: 1.

III. třída

Veřechov, mající na jaře výhody domácího prostředí, je ve všech zápasech zatím úspěšný jen v polovině utkání, a ani to s Hradešicemi B nebude patřit k lehkým. Ve Strážově proti sobě nastoupí soupeři, kteří na podzim kralovali soutěži. Hosté v roli lídra pokračují, strážovská rezerva se propadla z druhého místa do středu tabulky.

Strážov B – Horažďovice B (16.00), Bezděkov – Nalžovské Hory, Veřechov – Hradešice B (16.00).

IV. třída – skupina A

Rezerva Železné Rudy překvapila výhrou v Janovicích a chtěla by na tento úspěch navázat také doma.

Měcholupy B – Vrhaveč B, Železná Ruda B – Bolešiny B (11.00).

IV. třída – skupina B

Pačejov B po překvapivém zisku skalpu lídra tabulky na svém hřišti bude nastupovat v Hrádku v souboji s tamní rezervou v roli mírného favorita, ale domácí budou rozhodně proti.

Žihobce B – Kolinec (16.00, hř. Žihobce), Hrádek B – Pačejov B.

Miroslav Sedlmaier