Do bojů o mistrovské body o tomto víkendu vstoupí sedm zástupců Pošumaví ve fotbalové I.B třídě.


Při volbě koho oslovit z této sedmičky, bylo několik týmů. Mohl to být druhý v pořadí minulého ročníku, Sokol Mochtín, ale zde došlo ke střídání stráží na postu trenéra, nebo nováček soutěže ze Svéradic či v minulém ročníku rovněž úspěšná Dlouhá Ves, Hradešice nebo stálice FC Švihov, loňský nováček Sokol Pačejov. Ale nakonec volba a deset otázek padlo na velkou hráčskou osobnost a současně hrajícího trenéra Strážova Petra Presla, který na jaře oslavil už čtyřicítku.


I když léta se nedají zastavit, na hřišti roky nejsou u tohoto věkem veterána znát. Od mládí patřil k velkým talentům a reprezentoval jako žák pravidelně v okresních výběrech. Při studiích v Plzni hrál za UZ Škoda Plzeň, pravidelně oblékal dres Škodovky (nyní Viktorie), juniorky Škody Plzeň. Po vojně absolvované v Dukle Klatovy - Neznašovy se vrátil zpět do Strážova. V dalších letech pak odolával lákavým nabídkám klubů z vyšších soutěží a pomohl Strážovu spolu se svým bratrem Milanem vykopat pro Strážov 1.A třídu, kde s páskou kapitána tuto soutěž sedm let hrával.


Tým SK Kovodružstva Strážov je stálicí mezi účastníky krajských soutěží I.A a I.B třídy. V minulém ročníku skončil na třetí příčce, a zopakoval tím umístění z předešlého ročníku. Stát i potřetí na bedně po skončení ročníku, který právě o tomto víkendu startuje, by bylo příjemné, a proto také jiný cíl před týmem, který vede Petr Presl, ani být nemůže.


Jak hodnotíte letošní jarní část skončeného soutěžního ročníku 2007/2008?
S jarním průběhem sezony nemohu být nespokojen. Mrzí mne jen některé zbytečně poztrácené body. Myslím, že výsledky i předváděná hra mohly uspokojit náročné strážovské diváky, kteří nás podporovali hlavně v domácích utkáních.


Mnohdy se ozývá právě na adresu strážovských diváků kritika. Jak to vidíte z pozice trenéra a hráče?
Diváci jsou naší velkou podporou. Tu bych ale ještě více od nich ocenil sám a jistě i hráči, kdyby se nám jí dostávalo v pozitivním duchu i v utkáních, kdy se nám zrovna ne vše daří. Nejsem zastáncem projevů, které do ochozů nepatří, a odsuzuji zesměšňování hráčů. Nemyslím si z dlouholeté hráčské zkušenosti , že naši diváci vybočují z rámce slušnějších příznivců. Jsme rádi, že do ochozů našeho fotbalového stánku přichází v hojném počtu, a tak vytváří fotbalovější prostředí než tam, kde jich přijde hrstka.


Koho byste z týmu za uplynulé období vyzdvihl?
Z kádru bych nerad někoho vyzdvihoval, ale musím ocenit sílu a soudržnost hráčů, když k řadě jarních zápasů nastupovali přes zranění a s minimální podporou lavičky.


Velká chvála v poslední době, což se ostatně o minulosti nedalo říci, přichází na stav hrací plochy. Jak se na rekonstruovaném povrchu fotbalistům hrálo?
Chtěl bych poukázat na skvělou práci předsedy klubu Souška, jehož zásluhou můžeme hrát domácí utkání na vždy skvěle upraveném hřišti, které má k dispozici jen málo klubů v kraji.


A co můžete říci na kvalitu rozhodčích?
Je to asi jako všude, je jich málo, a tak jsou všichni nejlepší.Nevadí mi ti , kteří to fakt neumí, ale ti , kteří fotbal kazí záměrně.


Jak jste oslavili závěr sezony?
Jarní část sezony jsme tradičně ukončili dokopnou pro hráče i příznivce klubu na hřišti, při které nechybělo tradičně i grilované sele.


Jak probíhala příprava týmu na nový ročník?
Přípravovali jsme se v domácím prostředí poměrně tradiční formou, zpestřenou minulý víkend závěrečným soustředěním. Přípravné zápasy vždy nevyšly podle předpokladů, ale splnily svůj účel.


Došlo ke změnám v kádru, který bude hrát v novém soutěžním ročníku?
Kádr mužstva nedoznal žádných změn. Podařilo se nám prodloužit hostování u všech našich nekmenových hráčů a z B týmu jsme do áčka trvale přeřadili M. Chaluše a J. Lorence .Na post asistenta trenéra jsem si vybral Lukáše Helma, jehož pomoc jistě přináší oživení tréninkového procesu.Vedoucím týmu zůstává i nadále Josef Janda.


S jakými cíli vstupujete do nového ročníku I.B třídy?
Cíle našeho týmu zůstávají stejné jako v loňském ročníku - hrát divácky atraktivní fotbal doma i na hřištích soupeře, což by mělo přinést konečné umístění do třetí příčky v tabulce I.B.třídy. Předchozí dvakrát za sebou získané třetí místo nás k tomuto cíli nepřímo zavazuje.


Koho z účastníků považujete v novém ročníku za favorita této B skupiny fotbalové I.B třídy?
Oproti minulému ročníku došlo z důvodu postupu a sestupu k výměně několika soupeřů. Sílu nových účastníků neznám, ale předpokládám, že kromě Losiné a Mochtína bychom rádi zasáhli do pořadí na prvních třech místech také my. Máme na co navazovat, ale na další prognózy bude vhodný čas až po skončení letošní části soutěžního ročníku 2008/2009.

Miroslav Sedlmaier