Konečné resumé? Devětadvacet získaných bodů a první místo v tabulce. S náskokem tří bodů před druhými Uhlířskými Janovicemi a třetími Říčany. To je celkem slušný polštář do jara, se kterým v modrobílém táboře panuje spokojenost. „Víceméně ano. Vidět náš tým po podzimu v čele tabulky? Je to příjemný pohled," svěřil se trenér Slavie Pavel Zdanovec. Po výkonnostní stránce to ale podle kouče bylo jako na houpačce. „Stále máme na čem pracovat," uvědomuje si zkušený stratég. Ten sám přiznává, že na podzim jeho tým dosáhl v zápasech maxima ze svých aktuálních možností. „Více asi popravdě vytěžit nešlo. Konkrétně obě naše porážky byly zcela zasloužené," poukázal na dva nevydařené zápasy v Teplýšovicích (3:4) a Uhlířských Janovicích (0:2), kde byl soupeř zkrátka lepší, jesenické borce přehrál a bral všechny tři body.

Volejbalistky Klatov (archivní snímek).
Volejbalistky obraly lídra, do druhé poloviny sezony vstoupí ze druhé příčky

Slávisté pak ještě dvakrát remizovali. Na hřišti kvalitních Říčan a na závěr podzimu v Jevanech. Mimochodem: během první části tohoto soutěžního ročníku se ve všech zápasech urodily jen čtyři bezbrankové remízy, ale dvě z nich měli na svědomí Jeseničtí. V Říčanech a Jevanech na nějaký míč v síti jednoho z brankářů obou týmů čekali diváci marně.

Hokejisté TJ Start Luby (na archivním snímku hráči v tmavých dresech) deklasovali ve víkendovém utkání krajské hokejové soutěže Buldoky Stříbro 10:2.
Luby zneuctily Buldoky. Šefl čtyřikrát asistoval, Vávra se blýskl hattrickem

Nedobytná domácí tvrz, aneb můj dům, můj hrad

Velkou podzimní zbraní družiny trenéra Pavla Zdanovce byly zápasy v domácím prostředí. Pravda, jedno utkání Jesenice sehrála v azylu na umělé trávě v Praze, ale i tam navázala na šest předchozích výher. A udržela si tak stoprocentní bilanci. „Domácí prostředí je pro nás vždy velkou výhodou. Naše hřiště je se svým rozměrem a kvalitou specifické a soupeřům ve většině případů moc nesedí," říká strojvůdce modrobílé mašiny. Před svými fanoušky byly v první polovině sezony stoprocentní ještě Uhlířské Janovice, ale ty doma sehrály o dva zápasy méně než Slavia, a tak pochopitelně získaly i méně bodů.

Fotbalisté SK Slavia Jesenice (na archivním snímku hráči v bílých dresech) se do zimního spánku uložili na prvním místě I. B třídy Středočeského kraje.Fotbalisté SK Slavia Jesenice (na archivním snímku hráči v bílých dresech) se do zimního spánku uložili na prvním místě I. B třídy Středočeského kraje.Zdroj: Deník/Martin Mangl

Přestože Jeseničtí ovládli podzimní fázi soutěže, umístění je až druhořadým cílem. „Před sezonou jsme tušili, že budeme nejmladší tým v soutěži, a to se potvrdilo. Takže nám šlo hlavně o další sbírání zkušeností pro naše mladé hráče. Výsledky máme stále až na druhém místě," vysvětluje šestačtyřicetiletý trenér Zdanovec a potvrzuje filosofii klubu jako takového.

Široký seznam střelců. Nejlepším kanonýrem Novotný

Jesenice na podzim dala dvaatřicet branek, o které se postaralo čtrnáct různých střelců. Nejpilnějším z nich byl Dominik Novotný, jenž dal osm gólů. Pro srovnání: minulou sezonu zaznamenal tento mladý ostrostřelec celkem 29 branek. „Dominika velkou část podzimu limitovalo zranění a bylo to na jeho výkonech znát. Ale i tak byl vždy velkým přínosem pro tým. A ano, loni dal 29 branek, ale také jich měl po podzimu asi jen devět. Takže to vypadá, že jaro patří vždycky jemu. Já mu jen přeji, aby byl stoprocentně fit," doufá kouč.

Fotbalisté SK Slavia Jesenice (na archivním snímku hráči v bílých dresech) se do zimního spánku uložili na prvním místě I. B třídy Středočeského kraje.Fotbalisté SK Slavia Jesenice (na archivním snímku hráči v bílých dresech.Zdroj: Deník/Martin Mangl

Zajímavostí je, že slávisté svoji celkovou porci gólových momentů rozdělili rovnoměrně do obou poločasů. Šestnáctkrát se na podzim trefili v prvním dějství, stejný počet branek zaznamenali po změně stran. Dařilo se jim zejména v úsecích mezi 16. a 30. minutou, a také v posledních patnácti minutách utkání. V obou časových horizontech dali osm branek. Nejméně se z gólové slasti naopak radovali v úvodní čtvrthodince, a také v úseku mezi 61. a 75. minutou. V obou případech dali "jen" dvě branky. Nejrychlejší gól podzimní části sezony v podání Jesenice vstřelil v zápase 10. kola na hřišti TJ Kunice (kde se slavily tři body za výhru 3:0) Antonín Neumann, který se prosadil už po sedmi minutách hry. Pro pořádek je ještě potřeba zmínit, že soupeři Jesenici během podzimu nepomohli ani jedním vlastním gólem, dvakrát Slavia skórovala ze značky pokutového kopu (Jiří Novotný a Tomáš Kuchta).

Hokejista Radek Mužík (uprostřed).
Hokejista Mužík vstřelil za Spartu první gól. Mám velkou radost, řekl

Žluté karty? Průměr. Železného muže najdeme v brance

Co se týče trestů: fotbalisté Jesenice obdrželi celkem 25 žlutých karet, což koresponduje s celkovým průměrem všech týmů. Jinými slovy: slávisté na podzim nehráli v rukavičkách, ale ani nevybočovali z davu a nebyli zlými pány. To se ale nedá říct o červených kartách. Z celkového počtu (23) hned tři viděli borci lídra, a tak překročili průměr téměř o dvojnásobek.

Železným mužem Jesenice byl na podzim gólman Martin Mašek, který odehrál 1206 minut. Druhým nejvytíženějším hráčem byl řízný obránce Šimon Kubec následovaný Davidem Pešlem, Antonínem Neumannem a Jaroslavem Kopou. Hranici jednoho tisíce minut strávených na hřišti překročili ještě Robert Kuchta s Markem Štěpánkem.

Klára Strnadová na MS WAKO 2023.
Kickboxerka Klára Strnadová je mistryní světa. Pořád mi to nedochází, svěřila se

Čas pro odpočinek, ale v zimní přípravě si hráči zapotí

A všichni si teď zaslouží odpočinek. „Kluci si musí hlavně od fotbalu odpočinout a dát se pořádně po zdravotní stránce dohromady," naznačil trenér Pavel Zdanovec, že jeho svěřenci do začátku zimní přípravy žádné individuální plány nedostali.

Fotbalisté SK Slavia Jesenice (na archivním snímku hráči v bílých dresech) se do zimního spánku uložili na prvním místě I. B třídy Středočeského kraje.Fotbalisté SK Slavia Jesenice (na archivním snímku hráči v bílých dresech).Zdroj: Deník/Martin Mangl

Tvrdé zimní radovánky, které nepatří k oblíbené části fotbalistů asi nikde na světě (ale jsou nutným zlem) začnou v prvním měsíci blížícího se roku 2024. „Zimní příprava vypukne třetím lednovým týdnem a já kluky očekávám v hojném počtu," hlásí kouč. „Vždycky máme zimní přípravu zaměřenou hlavně na kondici, protože během soutěže již není na tyto věci mnoho prostoru," prozradil, že běháníčka bude v zimě habaděj.

A ptáte se, jestli je na pořadu hledání posil směrem do jara? „Pokud budou kluci fungovat na sto procent, není potřeba tým jakkoliv doplňovat," řekl razantně Pavel Zdanovec, jenž tak potvrdil, že svým hráčům, kteří na podzim doslova jezdili po zadku, bezmezně věří.

Týmové statistiky - podzim 2023

Celková bilance Jesenice na podzim: 1. místo (13, zápasů, 9 výher, 2 remízy, 2 porážky, skóre 32:13, 29 bodů). Doma: 1. místo (7 zápasů, 7 výher, 0 remíz, 0 porážek, skóre 23:6, 21 bodů). Venku: 6. místo (6 zápasů, 2 výhry, 2 remízy, skóre 9:7, 8 bodů). Nejvyšší vítězství: Slavia Jesenice - Křivsoudov 5:0 (11. kolo). Nejvyšší porážka: Uhlířské Janovice - Slavia Jesenice 2:0 (13. kolo).

Podzimní jeseničtí střelci: 8 branek - Dominik Novotný, 6 branek - Tomáš Kuchta, 5 branek - Jan Bureš, 2 branky - Martin Beneš, Antonín Novák, 1 branka - Robert Kuchta, Sebastian Karas, Marek Štěpánek, Antonín Neumann, David Pešl, Jiří Novotný, Václav Bradáč, Martin Rak, Jaroslav Kopa.

Nejvytíženější hráči: 1206 minut - Martin Mašek, 1197 minut - Šimon Kubec, 1146 minut - David Pešl, 1089 minut - Antonín Neumann, Jaroslav Kopa, 1074 minut - Robert Kuchta, 1019 minut - Marek Štěpánek, 933 minut - Dominik Novotný, 912 minut - Jan Bureš.

Celkový počet žlutých karet: 25. Nejvíce žlutých karet: 4 - Tomáš Kuchta, Robert Kuchta, Antonín Neumann, 3 - Václav Bradáč, 2 - Martin Mašek, Šimon Kubec. Červené karty: 3 (Marek Štěpánek, Tomáš Kuchta, Robert Kuchta).

Fotbalisté TJ Baník Stříbro (bílé dresy).
Třesk ve Stříbře. U týmu končí trenéři Pleško se Zaoralem, vedení je odvolalo