Cenu, již uděluje každoročně Českomoravský fotbalový svaz osobnostem, které se významně zasloužily o rozvoj českého fotbalu za celoživotní, převzal Friš na slavnostním předání v Praze v Tereziánském sále v Břevnovském klášteře.

Friš je bývalý úspěšný hráč divizních Klatov, bývalý trenér, funkcionář Okresního fotbalového svazu Klatovy a kronikář fotbalového klubu SK Klatovy 1898.

Jeho nejzamilovanějším sportem byl fotbal, hrál ale také hokej a stolní tenis. S aktivní hráčskou kariérou skončil v 65 letech v Plánici, kde hrál za starou gardu, a i tam trénoval muže a dorost. Do dnešní doby píše kroniku klatovského fotbalu a pravidelně navštěvuje fotbalové i hokejové zápasy. Přes 40 let pracuje v disciplinární komisi Okresního fotbalového svazu Klatovy.

První fotbalové krůčky dělal v Belgii, kde se narodil. Od roku 1945 žil s rodiči u Nýřan a fotbal hrál za žáky ve Zbůchu. V Nýřanech poté kopal za dorost a za muže. V dorostenecké lize sbíral zkušenosti v barvách plzeňské Škodovky. Vojenská služba ho zavála do Klatov, kde žije dodnes. Jako voják se propracoval do sestavy klatovského manšaftu. V roce 1956 byl u toho, když klatovské mužstvo postoupilo do divize a 31. března 1957 vyběhl se svými spoluhráči před téměř dvěma tisícovkami diváků k prvnímu domácímu diviznímu zápasu proti plzeňské Lokomotivě.

V letech 1957 až 1962 také hrával za Klatovy hokej.

„Když mě přišla pozvánka na slavnostní předání a s ní jmenování laureátem ceny dr. Václava Jíry, udělalo mi to velkou radost, že jsem byl oceněn za celoživotní práci ve fotbale už jako hráč nebo funkcionář. O nominaci jsem samozřejmě věděl, ale abych řekl pravdu, moc jsem to nečekal," uvedl držitel ceny a dodal, že ještě nemá určené místo, kam si plaketu a diplom doma dá.