Minulý víkend definitivně ukončil fotbalový rok v Pošumaví. Poslední zápasy podzimní části hrály týmu mužů v divizi, krajském přeboru, 1. A třídě a v 1. B třídě.

DIVIZE – SKUPINA A

Těžkého soupeře, druhý tým tabulky divize, hostili v posledním utkání podzimu fotbalisté Sušice. Sušičtí dokonce v zápase vedli 2:1, ale Nová Ves ukázala, proč je v popředí tabulky – duel otočila a Sušici nastřílela osm branek.

Sušice – Nová Ves 2:8 (2:4; branky: 13. Skála, 23. Kočí – 1., 49., 86. Dort, 40., 70. Krejčí, 37. P. Pilík, 45. Videgla, 88. Šindelář; ŽK: 1:3; diváků: 100)

Hosté se ujali vedení hned v 1. minutě, ale pak Sušičtí dokázali otočit brankami Skály a Kočího. Konec poločasu ale patřil Nové Vsi, která v jeho posledních osmi minutách nasázela Sušici tři góly a v poločase vedla 4:2. Druhá půle již brankově vyzněla jednoznačně pro hosty, kteří přidali další čtyři branky a zaslouženě si odvezli všechny body.

„Špatně jsme začali. Pak jsme ale měli dvě tři šance, kterých jsme nevyužili, poté jsme ale skóre již otočili. V tu dobu jsme hráli dobře, ale bohužel to, co se nám stává hodně často, naše velké individuální chyby, umožnily soupeři během osmi minut vstřelit tři góly. Ve druhé půli si zkušený tým Nové Vsi, který má v kádru šest hráčů Příbrami, vedení hlídal a bohužel pro nás přidával i branky," uvedl sušický trenér Jan Staněk.

Sestava Sušice: Gill – Fuchs (63. Varga), Kodýdek, Jech, Kysilka, Matějka, Hrach, Szedmák, Skála (81. Halas), Vrhel, Kočí (81. Farták)

Ostatní výsledky: Milevsko – Hořovicko 2:3, Písek – Český Krumlov 3:1, ZČE Plzeň – Benešov 0:2, Tachov – Táborsko B 6:2, Doubravka – Hvězda Cheb 2:3, Jindřichův Hradec – Rokycany 1:1, Zličín – Čížová 2:1

KRAJSKÝ PŘEBOR

Závěrečné kolo první části krajského fotbalového přeboru bylo pro týmy z Pošumaví úspěšné. Plný počet bodů získaly doma Horažďovice, které jako jediné z týmů z našeho pošumavského regionu na podzim porazily, a to výrazným způsobem, čtvrtý celek tabulky Chotíkov. Stoprocentně bodově úspěšné byly Klatovy, které si přivezly cenné tři body z Přeštic, a dva body za remízu a výhru na penalty si připsaly v domácím prostředí Luby.

Pokud bychom hodnotili podzim z pohledu výsledků celků z Pošumaví po jednotlivých třetinách, pak z pohledu zisku bodů dopadla nejlépe závěrečná třetina. Klatovy totiž v prvních pěti podzimních zápasech získaly deset bodů a v posledních pěti zápasech 12 bodů. Druhý tým minulého ročníku Horažďovice oproti očekávání skončily první třetinu podzimu se šesti body, zatímco posledních pět podzimních klání jim vyneslo bodů devět. Luby v prvních pěti zápasech nového ročníku uhrály pouhé tři body, za stejný počet odehraných zápasů v závěru podzimu získaly sedm bodů.

Nezbývá nic jiného než přát, aby tento trojlístek v nejvyšší krajské soutěži neméně úspěšně zakončil i jaro, aby po podzimu páté Klatovy, které s 26 body ztrácí na druhé místo pouhé čtyři body, přinejmenším obhájily 3. místo z posledního ročníku, aby Horažďovice z devátého místa zaútočily na příčky jim bližší z minulých ročníků a konečně aby Luby dotáhly svoje jarní putování co nejlépe a vyhnuly se vždy ošemetné baráži o záchranu.

Přeštice – Klatovy 0:1 (0:1; branka: 12. Cihlář; rozhodčí Cihlář; ŽK: 1:3; diváků: 100).

Utkání, kterému přihlížela také početná skupina klatovských fanoušků, rozhodla branka Pavla Cihláře, který si naskočil na balon Ondřeje Kadlece a hlavou poslal Klatovy do vedení. Ve druhém poločase domácí vsadili na útok, ale žádnou vážnější šanci si nevytvořili. Posledních deset minut utkání odolávala klatovská obrana náporu Přeštic, ale v čele s kapitánem Meszárosem ubránila čisté konto. Prosadit se mohl v závěru klatovský Procházka, ale čekání na premiérový gól v dresu áčka si ještě prodloužil.

Luby – Nepomuk 1:1 (0:1; na PK: 2:0; branky: 83. Mlejnek – 16. Rous; rozhodčí: Janda; ŽK: 2:2; ČK: 2:1 – 62. Voráč, 84. Mlejnek a 62. Baran; diváků: 120)

Domácí obrana v 16. minutě neuhlídala Jana Rouse, který pronikl až před brankáře Kalaše a otevřel skóre. Ve druhé půli pokračovala bitva o každý míč. V 62. minutě to s důrazem přehnali domácí Jan Voráč a hostující Michal Baran a oba museli předčasně do sprch. Až v 83. minutě se domácím podařilo vyrovnat, když na centr Daniela Šnoura nejvýše vyskočil Aleš Mlejnek. Ten ale musel hned o minutu později po druhé žluté kartě také předčasně do sprch, a domácí tak dohrávali s devíti hráči. Přesto ale mohli rozhodnout, když se v 89. minutě dostal Filip Sýkora sám před hostujícího brankáře, který jeho povedenou střelu vyrazil na roh.

Horažďovice – Chotíkov 6:3 (4:1; branky: 4., 58. Vachuška, 10. Janouškovec, 16. (PK), 85. Nauš, 32. Forman – 40. (PK) Lopata, 50. Mika, 72. Pechler; rozhodčí: Schneider; ŽK: 2:4; diváků: 74)

Domácí vlétli do zápasu a v 16. minutě vedli o tři branky. Když přidal ve 32. minutě Forman čtvrtou branku, vypadalo to s hosty bledě. Stačila ale chvilka nepozornosti ve 40. minutě, hosté předvedli rychlý brejk, po němž následoval nedovolený zákrok a z pokutového kopu snížil Lopata. Druhý poločas začali lépe hosté a v 50. minutě snížili na rozdíl dvou gólů. O chvilku později nastřelili dokonce tyč a domácí se začali trochu obávat o výsledek. V 58. minutě ale přidal svoji druhou branku Vachuška. Hosté hráli na riziko a domácí mohli z brejkových situací přidat minimálně dvě branky. Hosté ještě snížili v 72. minutě na 3:5, ale v 85. minutě přidal svoji druhou branku Nauš, a definitivně tak zlomil odpor hostů.

Ostatní výsledky: Příkosice – Vejprnice 1:1 (na PK: 5:3), Rapid – Rokycany B 2:0, Horní Bříza – Holýšov 3:0, Koloveč – Stod 4:2, Domažlice B – Bolevec 1:1 (na PK: 2:4)

1. A TŘÍDA

Svéradice v předposledním kole fotbalové 1. A třídy vítězstvím v derby nad Mochtínem uzavřely svůj povinný zisk bodů doma. Poslední duel, který hrály na hřišti dosud vedoucího Horšovského Týna, si jejich hráči jeli užít s vědomím, že tam nemají co ztratit, ale mohou jen získat. Že z toho ale nakonec bude překvapení kola, kdy domácí ztrátou dvou bodů přišli v závěrečném podzimním duelu i o první místo v tabulce, tak to se určitě nečekalo.

Po domácí prohře v minulém kole právě s Horšovským Týnem, zajíždělo stejně jako Svéradice, na hřiště soupeře Nýrsko. Tomu se také příliš nadějí na zisk bodů v Chodském Újezdu nedávalo. Když v tomto zápase po 17 minutách hry prohrávalo 0:2, nevěřil v úspěch po svém příchodu na hřiště ani střídající hrající kouč Karel Kalivoda. Hra Nýrska se však zklidnila a po změně stran z toho byla nakonec cenná remíza, pod kterou se podepsal nejstarší hráč na hřišti Jiří Hvězda. Vzhledem k postavě tato hráčská legendy již z dob, kdy se hrála v Nýrsku divize, není tím, kdo dává příliš branek hlavou. Přesto jeho úspěšná hlavička zajistila Okule vyrovnání a penaltový rozstřel. V něm se zase zaskvěl výborný brankář Okuly Moravec, který kryl dva pokutové kopy, a bylo z toho i další nečekané vítězství na penalty.

Zklamáni odcházeli již podruhé za sebou z domácího hřiště fotbalisté nováčka soutěže Mochtína. Ze zápasu, kterému by spíše slušela remíza, si nakonec všechny tři body odvezly hostující Nýřany. Rozhodly o tom prakticky až v samém závěru utkání, kdy se v 87. minutě po nedorozumění domácí obrany s brankářem dostaly k lacinému gólu.

Horšovský Týn – Svéradice 3:3 (0:1; na PK: 4:5; branky: Valout 2, Zikán – Beránek, Jiřinec, Šimsa; ŽK: 2:0)

Svéradičtí na půdě lídra opět ukázali, že se jim mnohem lépe hraje se soupeři z čela tabulky než s těmi, s kterými musí bodovat.

Mochtín – Nýřany 1:2 (0:1; branky: Cihlář – Liška, Zdvihal; ŽK: 3:4; diváků: 100; rozhodčí: Filinger)

Hosté vyhráli první poločas, když se do vedení dostali v 10. minutě dorážkou po rohovém kopu. Domácí tým měl šanci na vyrovnání o šest minut později, kopal tři rohy po sobě, ale chybělo mu trochu sportovního štěstí. Až po přestávce se domácí zlepšili. V 56. minutě bylo vyrovnáno, z volného přímého kopu se přesně přes zeď trefil Jaroslav Cihlář. Když se již zdálo, že utkání spěje k remíze, dostal se po nedorozumění domácího brankáře s obránci v 87. minutě k lacinému gólu Zdvihal.

Chodský Újezd – Nýrsko 3:3 (2:0; na PK: 2:4; branky: 15. Pešta, 17. Chval, 61. Pikl – 48. György, 70. Antonovics, 77. Hvězda; rozhodčí: Pálek; ŽK: 2:2; diváků: 60)

Hráčům Nýrska nevyšel začátek utkání, v 17. minutě prohrávalo 0:2. Hosté sice ve 48. minutě snížili, ale domácí se v 61. minutě dostali znovu do dvoubrankového vedení. Nýrsko ale zabojovalo a dovedlo zápas k remíze.

Ostatní výsledky: Senco B – Rozvadov 0:5, Černice – Chlumčany 7:2, Zruč – Staňkov 1:0, Spálené Poříčí – Křimice 3:1, Žihle – Město Touškov 3:3 (na PK: 4:2)

1. B TŘÍDA – SKUPINA B

Poslední kolo bylo pro fotbalisty Dlouhé Vsi také poslední příležitostí k tomu, aby se odpoutali ode dna tabulky. Nakonec se to podařilo, když výhrou nad druhým Starým Plzencem pomohli sami sobě tím, že přenechali pro zimní přestávku přezimování na posledním místě rezervě Přeštice. Tato výhra pomohla i Žichovicím, které znovu zvýšily náskok na čele tabulky na pět bodů.

Z přetahované o třetí místo vyšel lépe Měčín, který si v posledním kole doma poradil se Žákavou, zatímco v druhé polovině podzimu úspěšný a ze hřišť soupeřů si vozící body Strážov přišel o body i o třetí místo ve Štěnovicích.

Ostře sledované derby v Pačejově skončilo remízou 1:1, když obě branky dali hosté – první Šedivý do vlastní sítě a vyrovnávací do té správné branky Miroslav Lavička již v nastaveném čase. Na domácí přesto zbyl větší krajíc z tohoto duelu, když vyhráli na pokutové kopy.

Povinné body získaly doma Hradešice nad přeštickou rezervou, kterou poslaly touto prohrou na dno tabulky. Nicméně jarní část bude z pohledu umístění v tabulce pro týmy z Pošumaví hodně zajímavá. Ve hře jsou ty lepší celky o posty nejvyšší, ty méně úspěšné pak čeká jediný cíl – záchrana. Na obou pólech tabulky má Pošumaví svá želízka v ohni.

Měčín – Žákava 2:1 (1:0; branky: Duchek, Čejka – Skála; rozhodčí: Rubáš; ŽK: 2:4; ČK: 0:1 – Skála; diváků: 60)

Domácí začali aktivně, jejich první branka padla po úniku Dušana Němce, jehož střelu gólman hostů vyrazil a dobíhají Duchek otevřel skóre. Ve druhém poločase byli hosté aktivnější a po rohovém kopu Skála hlavou vyrovnal. Hra obou celků byla neurovnaná, s řadou nepřesných přihrávek. Vítěznou a rozhodující branku vsítil nakonec po úniku domácí Lukáš Čejka.

Pačejov – Horažďovice B 1:1 (1:0; na PK: 3:1; branky: 35. vlastní – 90.+3 Lavička; rozhodčí: Bureš; ŽK: 3:3; ČK: 0:1 – Želízka; diváků: 120)

Ve 35. minutě šli současně do skluzu domácí Pavel Polena a horažďovický kapitán Michal Šedivý, který míč nasměroval za záda svého gólmana Jandy. Hosté mohli vyrovnat v 38. minutě, kdy se míč dostal k úplně volnému Želiskovi, kterému bravurně zmařil šanci Klásek. V úvodu druhého poločasu měl po Polenově centru druhý gól na kopačce Ticháček, ale Janda ho nadvakrát vychytal. Hosty následně oslabil svým vyloučením Želiska. Horažďovice to však nakoplo. V 89. minutě se už hosté radovali z vyrovnávací branky, ale ta kvůli faulu na brankáře Štěpána neplatila. Domácí si z toho nevzali ponaučení, a tak přišel trest. V třetí minutě nastavení zahrával Šedivý trestný kop, v pokutovém území se míč odrazil ke střídajícímu Lávičkovi a ten vyrovnal.

Hradešice – Přeštice B 2:1 (1:0; branky: 3. Novák, 80. Melka – 91. Kastner; rozhodčí: Duda; ŽĶ: 2:2; diváků: 60)

V zápase na těžkém terénu získali domácí povinné tři body. Hosté však bojovali až do samého závěru.

Dlouhá Ves – Starý Plzenec 5:2 (2:0; branky: 33. Krůs, 44. Pendl, 66., 86. Švec, 69. Šperl – 55., 63. Pavlásek; rozhodčí: Bogdan; diváků: 80; ŽK: 4:3)

Štěnovice – Strážov 4:2 (2:2; branky Strážova: Kološ, Mayer; rozhodčí: Šlauf; ŽK: 2:2; ČK: 0:1 – 55. Chaluš)

Dvoubrankové vedení domácích po standardních situacích dokázali hosté smazat ještě do přestávky. Po poločase musel odstoupit pro zranění strážovský Franc a po pár minutách i velmi přísně vyloučený Chaluš. V tomto oslabení Strážov dvakrát inkasoval a na zvrat už nebyly síly.

Žichovice – Losiná 3:0 (3:0; branky: Špírek 2, Hlaváč; rozhodčí: Ulrych; diváků: 80)

První poločas se odehrával v režii domácích a tříbrankové manko bylo pro hosty ještě milosrdné. Ve druhé půli se odevzdaně působící hosté zlepšili a domácí naopak zhoršili. Výsledkem byl průměrný fotbal s minimem šancí. Domácí si tak v poklidném tempu došli pro zasloužené vítězství.

Další výsledek: Rapid B – Starý Smolivec 1:3

1. Žichovice⋌13 7 4 2 29:17 28

2. Starý Plzenec⋌13 6 3 4 34:27 23

3. Měčín⋌13 6 3 4 20:15 23

4. Strážov⋌13 6 2 5 32:23 22

5. Starý Smolivec⋌13 6 2 5 19:19 21

6. Rapid B⋌13 6 1 6 24:26 20

7. Pačejov⋌13 5 3 5 18:30 20