Sokolu Měčín se vyplatilo postupně doplňovat do kádru některé vlastní odchovance, kteří úspěšně sbírali zkušenosti v krajské fotbalové dorostenecké soutěži.

Účastníkovi okresního přeboru mužů, který ještě na jaře měl existenční starosti se záchranou (osmatřicetiprocentní úspěšnost získaných bodů) vyšel podzim soutěžního ročníku 2008/2009 na výbornou. Za první polovinu nového ročníku dokázal dát jen o pět branek méně než Měčínští dali za celý minulý soutěžní ročník.

Změny v kádru

Na této přeměně mají nemalý podíl dvě výrazné změny v kádru Sokola Měčín. Tou první je posila na postu brankáře v podobě třicetiletého Martina Šůse, který nastoupil ve všech třinácti podzimních zápasech. I další posila v podobě útočníka Kamila Suchana se týmu vyplatila na sto procent.
Tento dvaatřicetiletý kanonýr z jižních Čech nastoupil ve dvanácti zápasech, ve kterých odehrál pouze 969 minut, ale i tento poměrně krátký čas mu postačil na to, aby jedenáctkrát skóroval (z toho tři góly byly z kategorie vítězných a měly hodnotu třech bodů), na každou z nich Suchan v průměru 88 minut a tím výrazně přispěl k prvnímu místu svého týmu.

Tomuto zkušenému hráči šlape na paty domácí fotbalová naděje, devatenáctiletý Lukáš Čejka, který odehrál všech 1170 soutěžních minut, dal deset branek a z toho byly dokonce čtyři vítězné. Když k tomu přidáme vyrovnané výkony svých opor z minulých let na čele s kapitánem týmu Dušanem Němcem, Korčíkem, Krotkým, Hromadou, Králem, Houlíkem, Šlajsem a doplněné nastupující generaci hráčů L. Čejkou, Vladařem, Toušem a dalšími, pak proměna Sokola Měčín má i své opodstatnění. Někdy stačí tak málo a z týmu , který na jaře ještě bojoval o záchranu, se stane suverénní lídr tabulky nejvyšší okresní soutěže v Pošumaví.

Lídr tabulky okresního fotbalového přeboru mužů je také jediným týmem ze všech účastníků soutěží mužů, který v průběhu podzimu neprohrál a pětadevadesátiprocentní úspěšnost zisku bodů je bilance z kategorie spanilých sezon. Pokud vše takto klapne, pak to vždy musí vést k maximální spokojenosti.

Pozoruhodná je bilance Sokola Měčín na hřištích soupeřů: na nich neobdržela obrana Sokola Měčín na čele s nejlepším brankářem podzimu Martinem Šůsem v posledních patnácti minutách ani jedinou branku.

Celková bilance Sokola Měčín v okresním přeboru:

Pořadí v tabulce: 1. Měčín 13 zápasů; 12 výher; 1 remíza; 0 proher; skóre 43:13; počet bodů 37.
37 bodů = 95% úspěšnost.

Doma: 1. místo - 6 utkání, 6 výher, bez remízy a prohry, skóre 22:5, 18 bodů = 100% úspěšnost.
Venku: 1. místo - 7 utkání, 6 výher, 1 remíza (v Nezamyslicích 1:1 v posledním kole), bez prohry, skóre 21:8, 19 bodů = 90% úspěšnost.
Nejlepší série: 13 zápasů bez prohry, 12 výher za sebou.
Nejlepší střelci: Suchan 11 branek, L. Čejka 10, D. Němec 7, Korčík 6.

První branku dali fotbalisté Sokola Měčín v deseti zápasech, naopak dostali první gól ve třech zápasech.
Ve všech utkáních nastoupili (v závorce počet odehraných minut): L. Čejka a Korčík (1170), Hromada (1167), Z. Krotký (1129), Šůs (1111), Kadlec (991). V průběhu podzimu se v kádru vystřídalo 19 hráčů.

Počet obdržených ŽK: 25 (14 hráčů, nejvíce Němec 6, Korčík a Krotký 3). ČK: 1 (Dušan Němec).
Bilance brankářů: Martin Šůs – 13 zápasů, 1111 minut, obdržel 13 branek, průměr na utkání 1,05, maximální neprůstřelnost – 201 minut, vítězných zápasů 12; ani jednou branku neinkasoval mezi 15. - 30. minutou a doma mezi 15. - 50. minutou.
Diváků: 970, z toho doma 510, venku 460, průměr na jeden zápas 74.

Miroslav Sedlmaier