Obávané a také často proklínané baráže opět potvrdily, že se zase tak mnoho nestalo. Jinými slovy, tolik humbuku prakticky pro nic. A tomuto „humbuku“, určitě dobře myšlenému a znovu v praxi potvrzenému, že to tak nefunguje, dávají často až skandální tečku svými výkony delegovaní rozhodčí.

Znovu se nabízí otázka: Jsou skutečně všechny experimenty dobré? Odpověď po získaných informacích a osobních zkušenostech některých účastníků baráží hovoří zcela jednoznačně proti tomuto dříve experimentu, který se stal součástí závěru mistrovských soutěží a který nadále bude hyzdit nový soutěžní ročník 2010/2011.

V Pošumaví máme po skončení posledních baráží právě skončeného ročníku největší zkušenosti. Baráží se zúčastnil nebývalý počet šesti týmů z tohoto regionu, který je v působnosti OFS Klatovy. A co se změnilo?

Chanovice a Luby zůstaly v na „svých“ a nadále budou účastníky krajského přeboru, respektive 1. A třídy. Týmy, kterým byla dána šance bojovat o postup (Strážov, Hradešice a Nezamyslice), zůstaly nejen vlastní vinou „hačat“ ve svých soutěžích.

Přesto změny baráž udělala. Zbůch nedokázal zopakovat jarní domácí výkony a po prohře s Mýtem v obou duelech opouští 1. A třídu. V 1. B třídě se jediná změna dotkla Pošumaví.

Přestože Žichovice v baráži neprohrály, musí se se soutěží po ročním úsilí rozloučit, a to jen kvůli tomu, že soupeř dal více branek venku. Nebylo by blíže ke spravedlnosti, o kterou jistě všichni stojíme, kdyby se zápas při shodě bodů prodlužoval a případně rozhodly o postupu po vyčerpání těchto možností pokutové kopy? Na sestup Žichovic následně doplatily v Pošumaví Železná Ruda sestupem z okresního přeboru a Velhartice ze III. třídy.

Ano, alespoň z mého pohledu člověka, který nejen navštívil několik barážových utkání a také je zdokumentoval (a třeba dvě ČK, z toho jedna z kategorie účelových „jak z bryndy ven“ v Chanovicích během pár vteřin, stálo za to vidět), mohu opět opakovat slova z úvodu tohoto článku: Tolik humbuku pro nic. Jen další potvrzení stínu nad krajskými barážemi.

Pokud by přinesly tolik vyzdvihované baráže po dlouholetém uplatňování v krajských soutěžích nějaké pozitiva, pak by se to muselo promítnout v příznivém dopadu na celkovou úroveň fotbalu v Plzeňském kraji a potažmo v krajském přeboru. Opak je pravdou. Stalo se téměř až na minimální výjimky pravidelností, že tým, který postoupil z kraje do divize, záhy sestoupil. Horažďovice, Chanovice nebo Holýšov, či čerstvý příklad Tachov, jsou toho důkazem. Nebylo by třeba účelnější, kdyby stejně jako je tomu u 1. A třídy, postoupily z 1. B třídy vždy první dva týmy přímo a sestupy by byly „natvrdo“, padni komu padni?

Jak dlouho budeme oživovat myšlenku soutěživosti a boje o diváka, když to nakonec skončí tak, jak to většinou končí, že se zase tak moc nestane! A kdo na tom vlastně vydělává? Na to ať si dá každý odpověď sám. Předně o tom mohou hovořit přímí aktéři baráží a a nestranní diváci. Jestliže v současné době svět bojuje s korupcí a chce transparentnost a průhlednost do všech veřejných soutěží, není to pak důvod k tomu, aby tento trend byl nastaven také do sportu? Fotbal v tomto je prvním sportem, kde by se od slov mělo přejít radikálním způsobem k činům.

Ještě si neodpustím jednu poznámku. Jedním z důvodů, proč hrát baráže, bylo, pokud mi slouží paměť, že je to atraktivní podívaná pro diváky. Pokud toto by řídící komise myslela vážně, pak nechápu jak je možné, že v Pošumaví (působnost OFS Klatovy), se hrály tři zápasy v sobotu (Luby, Chanovice a Žichovice) ve stejný čas. Bylo velkým problémem nařídit, aby některé z těchto tří duelů se hrálo buď v neděli a nebo v dopoledních hodinách? Setkal jsem se s mnoha případy, kdy diváci, kteří byli v Chanovicích, by rádi navštívili i jeden z dalších dvou zápasů, ale toto jim umožněno nebylo. Troufám si tvrdit, že v Lubech i Žichovicích by přišlo o sto a více diváků navíc.

To ale vyžaduje zodpovědný přístup na všech stupních fotbalového hnutí. V tomto se po změně vedení ČMFS zase tak mnoho nestalo. Ten, kdo je jakýmkoli způsobem zatížen minulostí, by neměl dostávat další prostor.

To vše sice hezky zní, ale je důvod věřit ve změnu? Jedním z nejbolestivějších článků jsou rozhodčí, a těch je stále větší nedostatek. Konkurence chybí. Ta je pouze na úrovni, kde o něco jde, a to platí tak od postupů z divize až do ligy. To, co se děje níže, tak to nemá s konkurencí co společného. Pro řízení krajských soutěží se vytahují z okresů necitlivě velmi mladí a bez potřebných základních zkušeností rozhodčí, kteří mají často problémy sami se sebou, než aby zvládli 22 „divochů“ v 1. B třídě nebo v krajské soutěži dorostu. A nejinak je tomu také v okresních soutěžích. U nás v Pošumaví o tom ví každý z těch divochů, co se prohání za kulatým nesmyslem každý týden v boji o mistrovské body, své. Nespokojenost s tímto stavem vládne i v řídících komisích OFS Klatovy, ale cesta z toho se zdá stále vzdálenější.
Objevuje se stále mnoho kritických hlasů, ale kluby pro které se soutěže pořádají, nejdou řešení naproti. Z jejich řad nevychází žádní noví adepti na funkci rozhodčího a přitom na tento článek přichází nejvíce kritiky.

Všichni se určitě shodneme, že to chce řešení. Ale je to vůbec při současném přístupu klubů řešitelné? Možná, že na nejbližším losovacím aktivu nového ročníku 2010/2011 někdo přijde s nápadem, jak z této šlichty, kterou nám navařil čas, ven.

Pokud ale vše bude vypadat tak, jako třeba na probíhajícím MS ve fotbale a s tím souvisejícími skandálními výkony rozhodčích na takto vrcholné akci, tak místo popsaného papíru bude lépe, když vyjde v novinách bílé místo a na webových stránkách bude to samé. A děj se vůle páně…

Takže až se sejde rok s rokem, budeme asi opět házet hrách na zeď. Takhle vidím budoucnost fotbalu nejen v našem regionu hodně špatně. Jedno vím přesně, že pokud to nevadí jiným, pak věřte, že mne z toho bolet hlava nebude. Rozhodně to nemyslím tak, že je mi vše ukradené a rezignuji na to, abych upustil od svých zásad a názorů, kterými jsem se vždy snažil dle mého názoru fotbalu pomáhat. Někteří možná namítnou, že jsem třeba naopak fotbalu škodil. To je jejich názor a s nimi bojovat nebudu.

Ale co vy na to? Myslíme vážení vůbec na tu nejmladší generaci, a nebo za námi potopa? Zatím si často přihříváme tu svoji polívčičku, aby nám chutnala podle vlastní chuti, a na chuť těch ostatních již nemyslíme. Ti jsou nám ukradeni.

Ale čí to jsou soutěže? Patří těm, kteří je řídí, a nebo těm, kteří jsou jejich přímými účastníky a hrají je? Patří klubům, a je na nich, do jakého stavu nechají soutěže dojít. Dnes již řídí všechny okresní soutěže přípravek rozhodčí laici a směřuje to k tomu, že rozhodčí laici brzy budou řídit i nejnižší okresní soutěže IV. třídy.

Kritika je hezká věc, ale pokud se k ní někdo odváží na místech k tomu určených (a to je sakra výjimka) v klidu, pak musí být konkrétní a být konkrétní, to se v naší společnosti zase tak nenosí. Což kdyby nám to někdo vrátil… Takže jen tak dál a bude hůř!

Miroslav Sedlmaier